Ania Dąbrowska

Ania Dąbrowska

Wydarzenia:

Ania Dąbrowska "Dla naiwnych marzycieli"

Centrum Sztuki IMPART, Mazowiecka 17, Wrocław

07.03.2017

Ania Dąbrowska

Wytwórnia, Łódź

10.03.2017

Ania Dąbrowska

Klub Muzyczny B17, Bułgarska 17, Poznań

08.04.2017

Szczegóły wydarzenia

Ania Dąbrowska


Polska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka i basistka, jedna z laureatek programu Idol, w którym dotarła do 8. miejsca. Zadebiutowała w 2004 roku, świetnie przyjętą przez publiczność i krytyków, płytą „Samotność po zmierzchu”, pełną zapadających w pamięć, zmysłowych utworów.

Produkowany przez Bogdana Kondrackiego album, promowany był przebojowymi singlami: „Tego chciałam”, „Glory”, „Charlie, Charlie” oraz „Inna”, o których ponadczasowości świadczy fakt, że do dziś grane są w ogólnopolskich radiostacjach. Artystka w tym samym roku wystąpiła w konkursie Premier na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz na festiwalu TOPtrendy w Sopocie, odebrała nagrodę As Empiku, a w plebiscycie Fryderyki zdobyła aż 3 statuetki.

Następca „Samotności…”, opakowany w stylistykę retro popowo-soulowy krążek „Kilka historii na ten sam temat”, ukazał się w 2006 i odniósł jeszcze większy sukces niż poprzednik. Półtora miesiąca po premierze osiągnął platynę, obejmując 1. miejsce w rankingu sprzedaży OLiS.

Artystka powróciła na scenę TOPtrendy 2007 już jako jedna z największych gwiazd, a na gali Eska Music Awards odebrała 1. nagrodę za „album roku”. Za kompozycje oraz brzmienie wydanego w 2008 „W spodniach czy w sukience?”, odpowiadają m.in. Leszek Możdżer i Daniel Bloom. Płyta muzycznie pozostała w kojarzonej z Anią, stylistyce retro z lat ’60. Lekkie, nośne piosenki: „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”, „W spodniach czy w sukience” a także „Smutek mam we krwi” zaprowadziły wokalistkę na Sopot Hit Festiwal, TOPtrendy 2009, przyniosły 8 nominacji do Fryderyków 2009 oraz 1 do nagrody MTV dla Najlepszego Polskiego Wykonawcy.

Znakomitym domknięciem, obranego przez artystkę muzycznego stylu, był czwarty album „Ania Movie” z 2010 roku, na którym znalazły się covery piosenek z filmów i seriali. W 2016 roku artystka przełamała kilkuletnie milczenie (ostatni album „Bawię się świetnie” pochodził z 2012r.) wydając „Dla naiwnych marzycieli”.

Źródło: Materiały własne

Zdjęcia i pliki wideo

Facebook