VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej All Improvviso

VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej All Improvviso
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso – edycja VIII „MUZYCZNE PEJZAŻE” z założenia jest dźwiękowo – obrazową wędrówką po dawnych „muzycznych galeriach” Europy. Idea VIII edycji Festiwalu polega na zetknięciu dzieł sztuki malarskiej z muzycznymi kompozycjami, które realizują plastyczny cel; prezentowany na Festiwalu repertuar będzie eksponował malarskość dzieł muzycznych, wskazując na ich związek z dawną tradycją sztuk plastycznych.

Szczegóły wydarzenia

All'improvviso
VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso – edycja VIII „MUZYCZNE PEJZAŻE” z założenia jest dźwiękowo – obrazową wędrówką po dawnych „muzycznych galeriach” Europy. Idea VIII edycji Festiwalu polega na zetknięciu dzieł sztuki malarskiej z muzycznymi kompozycjami, które realizują plastyczny cel; prezentowany na Festiwalu repertuar będzie eksponował malarskość dzieł muzycznych, wskazując na ich związek z dawną tradycją sztuk plastycznych.

W ramach Festiwalu organizowane są koncerty światowej sławy muzyków, którzy niejednokrotnie nigdy dotąd nie występowali w Polsce. Muzycy ci wykorzystują dawne instrumentarium lub jego wierną kopię, dbając jednocześnie o uniwersalny przekaz muzyki improwizowanej mającej swoje odbicie w jazzie, muzyce świata itp. Ważnym celem projektu jest popularyzacja muzyki dawnej realizowana poprzez spotkania autorskie i wykłady.

11.09.2015 - Maurice Steger (flet prosty)
Włoskie Pejzaże Maurice Steger z zespołem | Ruiny Teatru w Gliwicach

Angielski “Independent” okrzyknął Maurice Steger’a największym wirtuozem fletu prostego na świecie. Inni nazywają go „czarodziejem”, „Paganinim fletu” czy po prostu wirtuozem. Nie ulega wątpliwości, że Maurice Steger zdobył to miano dzięki spektakularnej karierze solisty specjalizującego się w muzyce barokowej. Jego żywiołowy styl interpretacji i technika gry stawiają flet prosty w zupełnie nowym świetle. Pośród licznych płyt nagranych przez muzyka znalazły się między innymi: Kwartety Telemann’a, “Venezia 1625” (wielokrotnie nagradzana w 2010 roku), “Mr Corelli in London” czy “Una Follia di Napoli”. Repertuar, który wykonuje głównie muzyk, opiera się na muzyce Baroku, którą wykonywał m. in z Akademie für Alte Musik w Berlinie,  Venice Baroque Orchestra, The English Concert, Accademia Bizantina, Europa Galante. Jako flecista i dyrygent pracował ze znakomitymi muzykami tj. Bartoli, Hilary Hahn, Andreas Scholl, Bernard Labadie, Sandrine Piau, Diego Fasolis, Sol Gabetta oraz Nuria Rial. Wykonując muzykę kameralną współpracuje często z Hille Perl, Lee Santaną, Naoki Kitayą, Mauro Vallim i in.


20.09.2015 - Amores Pasados
Amores Pasados John Potter z zespołem | Ruiny Teatru w Gliwicach

Projekt Amores Pasados został wydany przez prestiżową wytwórnię ECM w 2015 roku. Unikalna propozycja grupy kierowanej przez byłego śpiewaka Hilliard Ensemble – Johna Pottera – łączy w sobie pieśni na lutnię autorstwa zarówno muzyków rockowych jak i siedemnastowieczne utwory angielskich kompozytorów. Na potrzeby projektu basista Led Zeppelin John Paul Jones zaaranżował trzy hiszpańskie wiersze, klawiszowiec Genesis Tony Banks zainspirował się wierszami Campion, a Sting udostępnił muzykom swoją pieśń o śmierci Robin Hooda. Podczas koncertu usłyszymy ponadto muzykę takich kompozytorów jak: Warlock, Moeran, Finzi oraz Picforth.


21.09.2015 - {oh!} Orkiestra Historyczna opera Domenico Sarri Didone Abbandonata
{oh!} Orkiestra Historyczna opera Domenico Sarri Didone Abbandonata | Ruiny Teatru w Gliwicach

{oh!} Orkiestra Historyczna założona została w 2012 r. w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i pasjonatów muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki oraz menedżera Artura Malke. Poświęcając się wykonawstwu historycznemu, członkowie {oh!} Orkiestry nie zapominają o najważniejszym, czyli jak najbliższym dotarciu z muzyką do odbiorców. Praca nad każdym elementem dzieła, podkreślająca znaczenie muzyki w wymiarze retorycznym owocuje koncertami, których celem jest nie tylko znakomita komunikacja między wykonawcami, ale przede wszystkim, pomiędzy muzykami a słuchaczami.


27.09.2015 - Euskel Antigva Enrike Solinis z zespołem Euskal Barrokensemble

Enrike Solinis wychowywał się w rodzinie muzyków w Bilbao. W wieku 10 lat odkrył swoją miłość do gitary dzięki nagraniu Paco de Lucia Almoraima. Enrike stawiał swoje pierwsze kroki w nauce gry na gitarze pod okiem ojca i rozwijał się dzięki kształcąc się samodzielnie. Ukończył szkołę muzyczną a następnie studia w konserwatorium w Bilbao oraz na Escola Luthier d ´Arts Musicals w Barcelonie pod kierunkiem Jose Tomasa. Swoje umiejętności kompozytorskie pogłębił w Escola Superior de Musica de Catalunya (ESMUC) w Barcelonie. Od tego momentu muzyk stał się częstym solistą takich grup jak Hesperion XXI, Le Concert des Nations i the Capella Reial of Catalunya kierowane przez Jordiego Savalla czy Concerto Vocale i Akademie fur Alte Musik Berlin dyrygowane przez Rene Jacobsa. Enrike występował na znanych scenach w Nowym Jorkum, Berlinie i Paryżu. Wraz z założoną przez siebie orkiestrą Euskal Barrokensemble przedstawi w Gliwicach swój najnowszy projekt Euskel Antigva, prezentujący bogactwo historii i kultury Kraju Basków.


16.10.2015 - Michele Claude i grupa Aromates
Michele Claude i grupa Aromates | Centrum Edukacji i Biznesu Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju

Michèle Claude łączy w niecodzienny sposób różne style muzyki świata, jazz, muzykę barokową oraz współczesną. Regularnie jako perkusistka wystepuje z uznanymi grupami I muzykami takimi jak: Jordi Savall, Le Poeme Harmonique (Vincent Dumestre), L’Arpegiatta (Christina Pluhar), Philippe Jaroussky. Artystka grała także w dużych orkiestrach barokowych i zespołach wykonujących World Music. Jako kompozytorka tworzy muzykę dla teatru, baletu, orkiestr i zespołów jazzowych. Projekt prezentowany w Gliwicach pochodzi z płyty Partage. Michele Claude wraz jej muzykami z grupy Aromates: Isabelle Duval, Jean-Baptiste Frugier, Jean-Lou Descamps, Françoise Enock, Julien Blanchard, Elizabeth Seitz, Freddy Eichelberger, stworzyła pomost pomiędzy muzyczną tradycją a nowoczesnością, kompozycją i improwizacją, Orientem i Światem Zachodu. Wszyscy muzycy, których usłyszymy w Gliwicach, są wykształceni w muzyce klasycznej, ale z powodzeniem wydobywają z przeróżnych instrumentów dźwięki muzyki średniowiecznej, barokowej, kubańskiej  i jazzowej.


Organizatorem festiwalu od 2007 roku jest TOWARZYSTWO KULTURALNE FUGA.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Organizator: http://www.tkfuga.pl/

Facebook