9. Letnia Akademia Jazzu: Karnet

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Życie jest piosenką - Jacek Cygan i goście

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, …

29.05.2017

Towards The Blue Horizon Tour: Riverside + support

Teatr Łaźnia Nowa, Kraków

30.05.2017

Cena karnetu:
    - 140zł - z Kartą Wytwórnia
    - 150zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

9 LETNIA AKADEMIA JAZZU


Wolność, bunt, energia. Z tym kojarzy nam się jazz. Od drugiej połowy XX wieku daje i grającym, i słuchającym poczucie wolności, sprawia – tak kilka dekad temu, jak dziś – że buntują się przed bylejakością i uciskiem (nawet jeśli niedosłownym), napełnia energią, która prowokuje do działania i infekuje – w coraz większym stopniu, co udowadnia rosnąca frekwencja na naszym festiwalu.

Dziewiąta edycja Letniej Akademii Jazzu ma szansę udowodnić, że muzyka jazzowa jest fundamentem, na którym Polacy wybudowali wyjątkowość swojej kultury narodowej. Polscy jazzmani wyróżniali się na arenie międzynarodowej indywidualnością, dali zapamiętać zagranicznej publiczności, dzięki czemu dziś możemy być z nich dumni. Chcemy przypomnieć ich dorobek, naszkicować sylwetki i udowodnić publiczności, że jazz jest żywy i warto się nie na niego otworzyć.

Na tegoroczną edycję Letniej Akademii Jazzu zaprosiliśmy do Łodzi muzyków światowego formatu. Gwiazdą IX LAJ będzie Pharaoh Sanders – saksofonista tenorowy, wielka postać nowojorskiej awangardy, charyzmatyczny głos światowego jazzu, którego Ornette Coleman nazwał najlepszym saksofonistą tenorowym na świecie. Przy Łąkowej 29 wystąpi Ed Partyka, amerykański aranżer, dyrygent i puzonista. W Wytwórni zagra również Beady Belle, projekt norweskiej wokalistki Beate S. Lech, której najnowsza płyta utrzymana jest w stylistce klasycznej wokalistyki jazzowej, połączonej z soulem lat 70. oraz ludowymi pieśniami norweskimi.

W repertuarze dziewiątej Letniej Akademii Jazzu nie zabraknie koncertów w wykonaniu wybitnych polskich muzyków. Piotr Wojtasik przypomni postać Tomasza Szukalskiego; podczas LAJ zaprezentuje materiał z ich wspólnego projektu „Escape”. Gościem Letniej będzie Sławomir Jaskułke, polski pianista jazzowy, który specjalnie na LAJ powoła ośmioosobowy skład i przygotuje materiał inspirowany płytą „Astigmatic” w związku z 50. rocznicą jej wydania. Płytę „Astigmatic” przywoła również Grzegorz Karnas - znakomity wokalista jazzowy. Podczas dziewiątej edycji wystąpi również grupa „najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu”, jak nazwał słynny jazzowy kwartet smyczkowy Atom String Quartet Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

LAJ to festiwal światowych premier. Program dziewiątej edycji obejmować będzie dwie duże orkiestry. Słynna międzynarodowa orkiestra Ed Partyka Jazz Orchestra złożona z najlepszych europejskich muzyków młodego pokolenia wykona po raz pierwszy utwory inspirowane twórczością Jerzego Partyki – kompozytora muzyki filmowej, z którym to spokrewniony jest założyciel, kompozytor i dyrygent orkiestry – Edward Partyka. Festiwal zamknie koncert Polskiej Orkiestry Radiowej; muzyków poprowadzi Michał Klauza, dyrygent, dyrektor artystyczny POR. Orkiestra wykona utwory Bronisława Kapera, polskiego oscarowego kompozytora i jazzmana, w aranżacji Aleksandry Tomaszewskiej, nazywanej polską Marią Schneider. Tym samym po raz pierwszy w roku 2016 przypomnimy postać tego zasłużonego w dziejach muzyki filmowej i jazzowej polskiego artysty.

Letnia Akademia Jazzu to również możliwość prezentacji młodych zespołów debiutujących. W tym roku na dużej scenie festiwalowej obok gwiazd polskiego i światowego jazzu wystąpią również tacy artyści, jak Marek Pospieszalski Quartet, Dominika Rusinowska czy Kinga Głyk trio.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook