Chór Alexandrowa

Chór Alexandrowa

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Acid Drinkers

Klub Pod Palmą, Rzeszów

24.03.2017

Danko Jones, support: Audrey Horne

Koncert odwołany!

Klub Kwadrat, Kraków

24.03.2017

Ceny biletów:
    - 200zł, 180zł, 150zł, 130zł, 120zł, 110zł

Szczegóły wydarzenia

Chór Alexandrowa

Trudny i różnorodny repertuar chóru wskazuje na zespół najwyższej klasy. Chór tego prześwietnego zespołu nieraz porównywano do muzycznego instrumentu, któremu są dostępne absolutnie wszystkie środki wyrazu.

„Jak nie zachwycać się giętkością i subtelnością niuansów, czystością dźwięku i jednocześnie harmonijnością!” – z zachwytem pisał o nim francuski kompozytor Georges Orik jeszcze w czasie pierwszych zagranicznych występów zespołu we Francji w 1937 roku. Po trzydziestu latach, kiedy zespół występował  w Kanadzie,  montrealska gazeta  „La press”   zanotowała:    „Chór pod dyrekcją  A. Aleksandrowa bezspornie jest jednym z najlepszych chórów tego rodzaju na świecie.  Ich koncert – to fajerwerk wykonawczego mistrzostwa”.

W różnych latach chórmistrzowską i dyrygencką pracę w zespole prowadzili wyróżniający się muzycy: K.P. Winogradow, B.G.  Sokołow, B.J. Kulikow, E.C. Tytianko, J.B. Pietrow, A.P. Kułygin,  B.J. Tusiejew, B.A. Fiedorow – który następnie został dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem zespołu. Obecnie  chórem   rozsławionego   zespołu kieruje   zasłużony twórca   sztuki    Rosji  J.B. Uchow i   chórmistrze:   zasłużony artysta Rosji   I.I. Tupikow i zasłużony   artysta Rosji S.A. Sokołow. Chór jest uznawany za jeden z najlepszych męskich chórów na świecie. Łączy on harmonijność i czystość brzmienia akademickiego zespołu z żywą emocjonalnością i bezpośredniością, przynależną ludowemu wykonawstwu. Demonstruje wysokie mistrzostwo wokalne, jego różnorodność brzmienia nie ma sobie równych.

Po raz pierwszy w historii zespołu – chór przygotował program złożony z rosyjskiej i zagranicznej muzyki sakralnej, który w marcu 1997 roku z zachwytem został przyjęty przez francuskich widzów. W wieloletniej historii zespołu, wyrosła w nim cała plejada wyróżniających się śpiewaków - solistów.    Cały świat zna   nazwiska narodowych   artystów   ZSRR i   RSFSR:  W. Bieliajewa,   A. Siergiejewa,  A. Ejzena,  K. Gierasimowa, I. Bukriejewa, W. Rusłanowa,  W. Nikitina i G. Winogradowa. Dziś ich tradycje i sławę troskliwie pielęgnują i pomnażają narodowi  artyści Rosji:  W. Sztiefuca,  W. Gawwa i  zasłużeni  artyści  Rosji:    S. Iwanow,
P. Bogaczew, W. Majstruk, B. Miziuk, A. Gwozdiecki, W. Ananiew.  W ciągu całej historii zespołu – 126 „aleksandrowców” za swą działalność zostało wyróżnionych honorowymi tytułami ( 58-miu spośród nich pracuje w zespole obecnie).

Za wielki wkład w przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości związanych z 50-leciem zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej – zespół został uhonorowany wyróżnieniem Prezydenta Rosyjskiej Federacji. „Aleksandrowcy” przemierzyli z koncertami całą Rosję, przebywali z występami w ponad 70-ciu krajach świata i wszędzie ich występy odnosiły triumfalne sukcesy.   Zasługi zespołu nagrodzono wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi. Należą do nich: dyplom Światowej Wystawy w Paryżu – Grand Prix (1937 r.), nagrody za rekordowe nakłady nagrań płytowych – „Złote płyty” francuskiej firmy Chard Diu Mondy (1964 r.) i  holenderskiej „N. O. S.” (1974r.) oraz „Złoty dyskobol” (1961 r.) przyznany przez francuską akademię nagrań – za najlepszą płytę roku. W repertuarze zespołu jest ponad 2 tysiące utworów. Są to pieśni narodowych kompozytorów, pieśni ludowe, muzyka sakralna, klasyczne utwory rosyjskich i zagranicznych kompozytorów oraz arcydzieła światowej muzyki popularnej.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook