Maciej Maleńczuk - Jazz For Idiots

Maciej Maleńczuk - Jazz For Idiots

Miejsca imprez:

Ceny biletów:
    - 110zł, 98zł, 88zł

Szczegóły wydarzenia

Maciej Maleńczuk - Jazz For Idiots


Maciej Maleńczuk jest artystą nieobliczalnym i jednocześnie niezwykle pracowitym - rzadkie połączenie - bywalec wszystkich ważnych wydarzeń jazzowych. Znawca gatunku i niekwestionowany koneser jazzu. W końcu postanowił sam uprawiać ten wspaniały gatunek.


Zdając sobie sprawę iż jazz zabrnął w ślepą uliczkę intelektualizmu i przestał być muzyką funkcjonalną  Maciek Maleńczuk zaproponował jazz rytmiczny, nieco prymitywny (punkowy drummer!) i tak naprawdę doskonale nadający się do tańca. Oprócz zgrabnych i rytmicznych kompozycji własnych, saksofonista (!) Maleńczuk razem ze swoim Kwintetem grają nieśmiertelne utwory dancingowe takie jak: Le Grande Bouffe, Ritorno a Suriento, La Paloma, Un pettit Fleur, Tequilla, Cantare la Luna. Maciek Malenczuk również i tutaj śpiewa, lecz nie jest to główna oś - osią jest funkcjonalność, użytkowość tej muzyki, coś, co jazz utracił i przestał być potrzebny. Stąd tytuł koncertu "Jazz for Idiots".

Nie bez znaczenia jest zaangażowanie w pomysł wybitnych muzyków młodego pokolenia:

Przemek Sokół - trąbka
Karol Ludew - perkusja
Darek Tarczewski - piano
Andrzej Laskowski - bas
Maciej Maleńczuk gra na saksofonach i czasem śpiewa

To mała obsesja muzyką, stąd nazwa "Jazz for Idiots". Winą jazzmanów jest intelektualizm i scholastyczne wyrafinowanie – skutecznie odsunęło to szeroką widownię. Tutaj tego nie ma. Jest pewien pierwotny zgrzyt i dużo rytmu i - co nie bez znaczenia – nie trzeba być koneserem a wręcz "można i trzeba być idiotą". Tym samym Maciej Maleńczuk po raz kolejny ogłasza zwrot w muzyce, apelując: „Nie pozwalajmy sobie na dyktaturę dyletantów. Jazz dla idiotów!

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Auditorium Maximum UJ, , Kraków

Facebook