Lato w Synagodze: Rosa Zaragoza, Ruso Sala, Bente Kahan

Lato w Synagodze: Rosa Zaragoza, Ruso Sala, Bente Kahan

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

Synagoga Pod Białym Bocianem, Wrocław

Ceny biletów:
    - 30zł - ulgowy
    - 50zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Zapraszamy na koncert w ramach 10 edycji festiwalu - Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem!


Rosa Zaragoza & Ruso Sala (Hiszpania) & Bente Kahan (Norwegia/Polska).


Muzyczne spotkanie z pieśniami jidysz i ladino.


Rosa Zaragoza - katalońska wokalistka, swoją karierę zaczęła w 1986 r. Nagrała jedyne znane piosenki weselne z XIV i XV wieku napisane w języku judeo-katalońskim. Zainteresowana okresem, w którym w Hiszpanii współistniały trzy kultury, uzupełniła swój repertuar utworami sefardyjskimi, chrześcijańskimi i muzułmańskimi. Poprzez swój repertuar wyraża uczucia związane z kobiecym ciałem, duszą, seksualnością, macierzyństwem i śmiercią.

Ruso Sala- piosenkarka, gitarzystka i songwriterka. Jej głos uważany jest obecnie za jeden z najbardziej unikatowych na światowej scenie muzycznej. W swojej karierze czerpała z różnych muzycznych źródeł, w szczególności z muzyki śródziemnomorskiej, dziedzictwa sefardyjskiego i repertuaru arabsko-andaluzyjskiego, nieustannie poszukując nowych dźwięków oraz form interpretacji i kompozycji.

Bente Kahan - urodzona w Norwegii żydowska aktorka, muzyk, reżyserka i dramatopisarka, od 2001 roku mieszka we Wrocławiu. Absolwentka studiów teatralnych w Tel Awiwie i Nowym Jorku, koncertuje od 1981 roku. Jej pierwszy występ w jidysz miał miejsce w Oslo w 1983 r. Karierę aktorską rozpoczęła w teatrach narodowych w Izraelu i w Norwegii, w tym samym czasie zajęła się również pisaniem własnych monodram. W 1990 roku zdecydowała się skupić swoją artystyczną działalność na tematyce historii i dziedzictwa Żydów europejskich. Od 2005 roku pełni funkcję dyrektora Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem. Rok później założyła Fundację Bente Kahan, która przeprowadziła między innymi renowacje dużej i małej synagogi we Wrocławiu (zakończone w 2010/2015 roku). Bente Kahan jest laureatką wielu nagród za swoją pracę w Polsce, między innymi: Prezydenta Wrocławia (2006), tytuł Ambasadora Wrocławia (2010), Niemiecko - Polska Nagroda Kulturalna Śląska i Nieder Sachsen (2010), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2013), Nagroda Polcul (2015).

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (http://www.wroclaw.pl) oraz ze środków Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. Oficjalny sponsor: BNY Mellon (Poland) Sp. Z o. o. 

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook