Gwiazdy z Sinfoniettą - David Grimal, Sinfonietta Cracovia

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Ceny biletów:
    - 15zł - ulgowy
    - 35zł, 25zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

„Gwiazdy z Sinfoniettą”: Sinfonietta Cracovia i David Grimal w krakowskiej Filharmonii


Już 7 marca słuchacze kolejnego koncertu z cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą będą mieli szansę ocenić, jak Sinfonietta Cracovia poradzi sobie prowadzona jedynie przez zjawiskowego wirtuoza skrzypiec: Davida Grimala. Orkiestra bez dyrygenta? Zacznijmy od Bacha!

„Play and lead”, czyli formuła koncertu, w ramach której solista prowadzi orkiestrę „od pulpitu”, wbrew pozorom nie jest formułą nietypową czy eksperymentalną, ale rozwiązaniem posiadającym doniosłe i sięgające daleko wstecz tradycje: począwszy od  orkiestr barokowych, prowadzonych zwyczajowo przez koncertmistrza (zazwyczaj skrzypka) bądź klawesynistę, poprzez spuściznę kameralnych ansambli Wiednia epoki dynastii Straussów, na najbardziej współczesnych projektach kończąc. David Grimal ‒ międzynarodowej sławy wirtuoz grający na znakomitch skrzypcach Stradivariusa („Ex-Roederer”, 1710) ‒ jest instrumentalistą, który w ramach swojej praktyki artystycznej wciąż przesuwa granicę tego, co jest w ramach owej formuły wykonalne: m.in. jako założyciel i członek międzynarodowej super-grupy Les Dissonances, która prezentuje symfoniczny repertuar… występując zawsze bez dyrygenta. W skład „dream bandu” Grimala wchodzą najwybitniejsi europejscy instrumentaliści, związani na stałe z wiodącymi światowymi orkiestrami oraz najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Europy. Zespół prezentuje niezwykle zróżnicowany repertuar — począwszy od Mozarta, Beethovena, i Schuberta, przez Brahmsa i Vivaldi’ego, na najnowszych kompozycjach kończąc.     Występ Sinfonietty Cracovii u boku Grimala rozpocznie się zaś — w ramach symbolicznego ukłonu dla barokowych inspiracji idei „samogrającej orkiestry”, i w myśl słów słynnego hitu Zbigniewa Wodeckiego — od Bacha i jego Koncertu skrzypcowego a-moll. Rodzimą tradycję muzyczną reprezentować będzie również urzekające, pełne brzmieniowych niusansów Divertimento na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz (1909-1969) — jednej z nielicznych Polek, którym udało się zawojować zdominowany przez mężczyzn świat kompozytorski. Wieczór uświetni polska premiera Koncertu skrzypcowego „Distant Light" współczesnego litewskiego twórcy Pēterisa Vasksa: pełnej rozmachu i liryzmu, harmonijnej kompozycji nawiązującej do najlepszych tradycji muzyki filmowej. Występ zwieńczy Divertimento Béli Bartóka – niezwykle dynamiczna i bogata brzmieniowo kompozycja inspirowana węgierskim folklorem.

Niezawodna Sinfonietta, charyzmatyczny wirtuoz ze smykałką do eksperymentów i zróżnicowany program od Bacha do Bartóka — czegóż chcieć więcej? 7 marca, Filharmonia Krakowska — serdecznie zapraszamy.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Sala Filharmonii im. K. Szymanowskiego, Zwierzyniecka 1, Kraków

Facebook