Spektakl - nie boska.wyznanie

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Rodzina.

XI Płocka Noc Kabaretowa - Kobieta Pracująca

Amfiteatr Płocki, Płock

30.04.2017

Polska Noc Kabaretowa 2017 - Wrocław

Promocja

Hala Stulecia, Wrocław

05.05.2017

Ceny biletów:
    - 15zł

Szczegóły wydarzenia

nie-boska. wyznanie
Oliver Frljić / Goran Injac / Agnieszka Jakimiak / Joanna Wichowska

W ramach projektu Pop-up realizatorzy i realizatorki „Nie-boskiej komedii. Szczątków” nie będą tworzyć spektaklu, do którego nie doszło, ale powrócą do pytania – czego się boimy w teatrze, w instytucji, w społeczeństwie i skąd biorą się te lęki? O czym lepiej nie mówić i dlaczego poszczególne terytoria są tak chronione przed ingerencją, interpretacją i interwencją?

27 listopada 2013 roku Jan Klata podjął decyzję o zawieszeniu prób do spektaklu „Nie-boska komedia. Szczątki” w reżyserii Olivera Frljicia. Premiera spektaklu była planowana na 7 grudnia 2013 roku. Na przestrzeni kilku dni, a następnie kilkunastu tygodni, doszło do serii wydarzeń, splotów i napięć, na które teatr publiczny wydawał się nieprzygotowany. Ale, być może, struktura teatru, oczekiwania publiczności, konwencje petryfikowane w podejmowaniu scenicznych tematów w polskim teatrze, zapracowały właśnie na taki, a nie inny, rozwój wydarzeń.

Zerwanie prób i zablokowanie premiery, szeroko omawiane w prasie i mediach, mogły okazać się podstawą do dyskusji o cenzurze, autocenzurze, zmianie strukturalnej instytucji teatralnej, rewolucji w kanonie artystycznym, konsekwencjach ograniczania wolności artystycznej, redefinicji pojęcia narodowej tożsamości i próbach zakwestionowania jej fundamentów, rewizji społecznych mitów i przekonań, o perspektywach i strategiach mówienia o holocauście, o niepodejmowanych dotąd wątkach z historii polskiego antysemityzmu. Ale do tej dyskusji nie doszło. W ramach krakowskiego projektu, zastanowimy się, czy ta dyskusja jest w ogóle możliwa.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

Facebook