Wiedeńczycy z Sinfoniettą - Sascha Goetzel, Sinfonietta Cracovia

Wiedeńczycy z Sinfoniettą - Sascha Goetzel, Sinfonietta Cracovia

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Ceny biletów:
    - 25zł - ulgowy
    - 35zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Wiedeńczycy z Sinfoniettą: Sascha Goetzel

W opinii legendarnego pedagoga Jormy Panuli „połączenie unikalnej osobowości i najwyższego profesjonalizmu sprawia, że Sascha Goetzel jest nie tylko przekonującym, lecz również pełnym pasji dyrygentem.” 27 lutego artysta wystąpi w kolejnej odsłonie cyklu Wiedeńczycy z Sinfoniettą dyrygując arcydziełem Schuberta – słynną „Symfonią Niedokończoną”.

Sascha Goetzel, obecnie jeden z najbardziej cenionych austriackich dyrygentów, to uosobienie tytułowego „wiedeńczyka”. Pasją do muzyki zaraził go ojciec, członek Orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Sam Sascha początkowo zgłębiał tajniki gry na skrzypcach – porzucił jednak dobrze zapowiadającą się karierę wiolinistyczną na rzecz dyrygentury. Jak się później okazało – całkiem słusznie. Pierwsze, znaczące sukcesy zaczął odnosić w rodzinnym mieście współpracując z Wiedeńską Orkiestrą Kameralną. Wkrótce o znakomitym młodym dyrygencie usłyszał cały świat, a Goetzel trafił pod mentorskie skrzydła takich sław jak Zubin Mehta, Riccardo Muti i Seiji Ozawa. Ceniony w dyrygenturze symfonicznej artysta zaczął realizować się w również produkcjach operowych, m.in. w słynnej Operze Wiedeńskiej.  Jednak największy sukces Saschy Goetzla był jeszcze przed nim, a przyczynkiem do niego okazało się powołanie dyrygenta na stanowisko dyrektora artystycznego Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BIPO) w 2009 roku. Goetzel umiejętnie wykorzystał świeżość młodego zespołu oraz najlepsze europejskie tradycje muzyczne tworząc zupełnie nową jakość. Jego zaangażowanie i konsekwencja w realizacji nowatorskiej wizji rozwoju zespołu sprawiły, że BIPO dołączyła do elitarnego grona najlepszych światowych orkiestr, a jej nagrania okazały się jednymi z największych klasycznych hitów wydawniczych ostatnich lat.

W Krakowie Sascha Goetzel, wraz z Sinfoniettą Cracovią, zmierzy się z utworami Schönberga i Mahlera, a także prawdziwym arcydziełem – słynną VIII Symfonią Franciszka Schuberta, popularnie zwaną „Niedokończoną”. Ta dość myląca nazwa wcale nie odnosi się do niekompletności utworu, a jedynie jego „nieklasycznej”, dwuczęściowej budowy. Wedle popularnej anegdoty sam Johannes Brahms uparcie nazywał dzieło „Symfonią skończoną”, a zapytany kiedyś, czy nie miał na myśli jednak „Niedokończonej” miał odrzec: „Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi – żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym”.

Sinfonietta Cracovia
Sascha Goetzel – dyrygent

A. Schönberg – Verklärte Nacht
G. Mahler – Blumine
F. Schubert – VIII Symfonia h-moll „Niedokończona”

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook