X lat Ethno Jazz Festival: Trilok Gurtu New Band

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Ceny biletów:
    - 40zł - ulgowy (studenci / uczniowie)
    - 60zł, 80zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

TRILOK GURTU

Światowej klasy wirtuoz instrumentów perkusyjnych Trilok Gurtu,  wystąpi we Wrocławiu z okazji obchodów X-lecia Ethno Jazz Festivalu. Koncert odbędzie się 28 września w klimatycznej Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze.

W ciągu swojej 30 - letniej działalności Trilok współpracował z wieloma artystami najwyższej klasy. Obecnie jest jednym z najbardziej wpływowych współczesnych muzyków jazzowych. Światową sławę przyniosło mu połączenie muzyki indyjskiej z jazzem.  Trilok Gurtu urodził się w bardzo muzykalnej rodzinie w Bombaju. Miłość do muzyki wyniósł  od swojej matki, Shobha Gurtu, słynnej indyjskiej piosenkarki.

World music stało się ulubionym gatunkiem muzycznym dla Triloka; występował i nagrywał z gwiazdami znanymi publiczności Ethno Jazz Festivalu, takimi jak: Salif Keita, Oumou Sangare, Angelique Kidjo, Omara Portuondo,  a także legedą śpiewu gardłowego - Huun Huur Tu. Początki jego kariery sięgają lat 80, gdy rozpoczął współpracę z Johnem McLaughlinem w The John McLaughlin Trio, towarzysząc im przez 4 lata. Następnie w 1993 roku Trilok stworzył własne trio. Widzowie byli oczarowani jego kompozycjami, które łączyły subtelne hinduskie rytmy i śpiew z elementami nowoczesnego jazzu i rocka. Wkrótce zespół został rozszerzony do kwartetu, a trasy koncertowe poszerzone o amerykańskie wybrzeża i najdalsze zakątki Europy.

Trilok Gurtu stał się popularnym i regularnym gościem w wielu europejskich i amerykańskich miastach. Pod koniec lat 90-tych odbył tournee po całym świecie i pojawiał się na najważniejszych festiwalach, gdzie występował u boku wielkich artystów sceny rockowej jak  Bob Dylan, Eric Clapton, czy REM, jak również wraz kolegami z nurtu world music, takimi jak Youssou N'Dour, Baaba Maal, Cesaria Evora i Salif Keita. Poprzez swój unikalny geniusz, który odgrywa ważną rolę w tworzeniu najlepszych dzieł jego muzycznych kolegów  jak  John McLaughlin, Joe Zawinul, Dave Holland czy Jan Garbarek - Trilok Gurtu uzyskał pozycję jednego z największych na świecie innowatorów sztuki. Mimo, że jego podejście do grania i komponowania wymyka się wszelkim klasyfikacjom, to jest ono zbudowane na solidnym i głębokim zrozumieniem wielu światowych stylów. Jego kompozycje i brzmienie są uniwersalne, osobiste oraz kreowane  przez ogromną miłość do muzyki  i dyscyplinę. Każdy jego koncert to muzyczny spektakl i mistyczne przeżycie, o czym przekonać się będzie można już we wrześniu we Wrocławiu.

Zespół wystąpi w składzie:
TRILOK GURTU - drums, percussion, tabla, voice, leader
JONATHAN IHLENFELD CUNIADO - bass
TULUG TIRPAN - acoustic piano, keyboards
FREDERICK KÖSTER - trumpet 

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook