IV Międzynarodowy Festiwal im. K. Pendereckiego Koncert Finałowy Beethoven Industrialnie

IV Międzynarodowy Festiwal im. K. Pendereckiego Koncert Finałowy Beethoven Industrialnie

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Prog In Park

Amfiteatr WCK w Parku Sowińskiego, …

20.08.2017

Jalda Rebling - Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

Synagoga Pod Białym Bocianem, Wrocław

20.08.2017

Ceny biletów:
    - 20zł - ulgowy
    - 40zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

KONCERT FINAŁOWY – BEETHOVEN INDUSTRIALNIE


Na zakończenie festiwalu – Symfoniczny open-air z udziałem gwiazd.


Festiwal po raz kolejny wychodzi spod ziemi, tym razem, po raz pierwszy w historii festiwalu, do strefy naziemnej Sztolni Królowej Luizy. 25 września usłyszymy prawdziwy przebój muzyki klasycznej – VII Symfonię Ludwiga van Beethovena oraz napisany z okazji 200. rocznicy wiedeńskiego Musikverein – Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę patrona festiwalu. Wykonawcami będą gwiazdy światowego formatu – Julian Rachlin i Sarah McElravy, którym towarzyszyć będzie orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą samego mistrza Krysztofa Pendereckiego.

Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego zachwyci, zaskoczy, skłoni do refleksji – stanie się niezapomnianym muzycznym przeżyciem dla swych stałych słuchaczy, z pewnością też zyska wielu nowych. Sensacyjnie zapowiada się planowana na 22 września premierowa prezentacja dzieła szczególnie wyczekiwanego, owianego legendą i – co zdumiewające – nie wystawionego dotąd w Polsce (mimo znaczącej światowej recepcji i mnogości świetnych realizacji, ostatnio także filmowej). Będzie to Dziennik Anne Frank, dwuaktowa kameralna opera, której autor, rosyjski kompozytor Grigorij Frid podjął się trudnego zadania adaptacji przejmujących tekstów sławnego dziennika holenderskiej nastolatki ukrywającej się przed nazistami – ostatecznie zadenuncjowanej i zmarłej w obozie Bergen-Belsen. Muzyka Frida doskonale oddaje ogromną paletę emocji zawartych na kartach dziennika, a reżyseria, choreografia, jak i scenografia opery (ich autorką jest kalifornijska reżyserka Rebekah Rota) dostosowane są do wyjątkowego wnętrza, mieszczącego się, nie jak w opowieści Anny, na poddaszu, lecz 320 metrów pod ziemią w podziemiach kopalni Guido. Opera jest monodramem jednej śpiewaczki, stawiając jej ogromne wymagania wokalne i aktorskie, ale też – emocjonalne i ekspresyjne. Podołać temu mogą tylko nieliczne artystki i należy do nich rewelacyjna, pochodząca z Belgii Anna Maistriau.

W tym roku 23 września mamy przyjemność zaprosić Państwa na szczególne wydarzenie związane z osobą Patrona festiwalu. Będzie to retrospektywa całej twórczości Krzysztofa Pendereckiego przeznaczonej na kwartet smyczkowy w wykonaniu rewelacyjnego Kwartetu Dafô. Niezwykła będzie zarówno sceneria koncertu: podziemia Kopalni Guido, gdzie muzyka zabrzmi „in tenebris", przy wygaszonych światłach, jak też sam repertuar ukazujący wielkie metamorfozy twórczości Mistrza. Niebanalnym dodatkiem do tego wyjątkowego wieczoru będzie unikalne doświadczenie kulinarne w postaci kolacji w ciemnościach Kopalni Guido. Zamykając oczy tego wieczoru otworzą się Państwo na wrażenia zarówno słuchowe i smakowe. 25 września muzyka Patrona zabrzmi raz jeszcze, tym razem pod jego batutą podczas finałowego koncertu – Dnia Czwartego, w strefie naziemnej Sztolni Królowej Luizy na koncercie open-air. Para prześwietnych solistów Julian Rachlin i Sarah McElravy zagrają z orkiestrą Sinfonietta Cracovia Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę, utwór nowy (2012), ale już święcący tryumfy na światowych estradach. Okazję do jego zamówienia i premiery stworzył jubileusz dwusetlecia wiedeńskiego Musikverein. Wiedeńskie konteksty obecne będą także w arcydziełach muzycznego tytana – Ludwiga van Beethovena. To pełna patosu uwertura koncertowa Egmont – fragment muzyki skomponowanej do dramatu Goethego, oraz VII Symfonia.

Utwór ten należał zawsze do na najżywiej komentowanych – pisano więc o „apoteozie tańca", hołdzie wobec żywiołów natury, szukano nawiązań do wielkich dzieł literaty, do inspiracji antycznych... Symfonia nie ujawnia wprost swej tajemnicy lecz zawsze zachwyca i wzrusza siłą uczuć – żywiołowej, nieokiełznanej radości części skrajnych oraz głęboką nostalgią elegijnego Allegretta, za które jest kochane szczególnie. Zapraszamy na finał festiwalu – Beethoven open-air pod batutą Maestro Pendereckiego w postindustrialnej scenerii Sztolni Królowa Luiza. Tego wieczoru nie może tam Państwa zabraknąć!

dyryguje Krzysztof Penderecki


WYKONAWCY:

Krzysztof Penderecki – dyrygent
Julian Rachlin – altówka
Sarah McElravy – skrzypce
Sinfonietta Cracovia

PROGRAM:

Ludwig van Beethoven – Uwertura „Egmont"
Ludwig van Beethoven – VII Symfonia A-dur, op. 92
Krzysztof Penderecki – Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook