XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

Szczegóły wydarzenia

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur, od ponad 25-lat związany z Częstochową i Jasną Górą. Festiwal ma dwie misje - dialog chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno współczesnej - stawiając na prawykonania, jak i dawnej - kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej zgromadzonej w jasnogórskich archiwach ojców paulinów.

Na program XXVII edycji złoży się kilkanaście wydarzeń z udziałem wielu wybitnych artystów z Iranu, Francji, Włoch i Polski.  Motywem przewodnim festiwalu jest forma mszy i jej różnorodne odsłony – od klasycznej gregoriańskiej, przez Missa ex tempore  Marcela Pérèsa powstałej na bazie chorału gregoriańskiego, po Requiem ludowe Adama Struga na głos, dwa fortepiany i instrumenty perkusyjne i Missa pro pace Feliksa Nowowiejskiego.

Sercem festiwalowym będzie Częstochowa. Koncertów będzie można również posłuchać w Bydgoszczy, Toruniu, Radomsku, Nowej Brzeźnicy i Kłomnicach oraz za granicą, w opactwie benedyktyńskim w Brauweiler koło Kolonii.

Festiwalowi towarzyszy 13. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski "Musica Sacra Nova".

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook