Ania Dąbrowska

Ania Dąbrowska

Szczegóły wydarzenia

Ania Dąbrowska


Polska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka i basistka, jedna z laureatek programu Idol, w którym dotarła do 8. miejsca. Zadebiutowała w 2004 roku, świetnie przyjętą przez publiczność i krytyków, płytą „Samotność po zmierzchu”, pełną zapadających w pamięć, zmysłowych utworów.

Produkowany przez Bogdana Kondrackiego album, promowany był przebojowymi singlami: „Tego chciałam”, „Glory”, „Charlie, Charlie” oraz „Inna”, o których ponadczasowości świadczy fakt, że do dziś grane są w ogólnopolskich radiostacjach. Artystka w tym samym roku wystąpiła w konkursie Premier na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz na festiwalu TOPtrendy w Sopocie, odebrała nagrodę As Empiku, a w plebiscycie Fryderyki zdobyła aż 3 statuetki.

Następca „Samotności…”, opakowany w stylistykę retro popowo-soulowy krążek „Kilka historii na ten sam temat”, ukazał się w 2006 i odniósł jeszcze większy sukces niż poprzednik. Półtora miesiąca po premierze osiągnął platynę, obejmując 1. miejsce w rankingu sprzedaży OLiS.

Artystka powróciła na scenę TOPtrendy 2007 już jako jedna z największych gwiazd, a na gali Eska Music Awards odebrała 1. nagrodę za „album roku”. Za kompozycje oraz brzmienie wydanego w 2008 „W spodniach czy w sukience?”, odpowiadają m.in. Leszek Możdżer i Daniel Bloom. Płyta muzycznie pozostała w kojarzonej z Anią, stylistyce retro z lat ’60. Lekkie, nośne piosenki: „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”, „W spodniach czy w sukience” a także „Smutek mam we krwi” zaprowadziły wokalistkę na Sopot Hit Festiwal, TOPtrendy 2009, przyniosły 8 nominacji do Fryderyków 2009 oraz 1 do nagrody MTV dla Najlepszego Polskiego Wykonawcy.

Znakomitym domknięciem, obranego przez artystkę muzycznego stylu, był czwarty album „Ania Movie” z 2010 roku, na którym znalazły się covery piosenek z filmów i seriali. W 2016 roku artystka przełamała kilkuletnie milczenie (ostatni album „Bawię się świetnie” pochodził z 2012r.) wydając „Dla naiwnych marzycieli”.

Źródło: Materiały własne

Zdjęcia i pliki wideo

Facebook