La Classique Moscow Ballet "Jezioro Łabędzie"

La Classique Moscow Ballet "Jezioro Łabędzie"

Szczegóły wydarzenia

La Classique Moscow Ballet "Jezioro Łabędzie"


Państwowy, rosyjski Teatr Baletu "La Classique" po raz pierwszy w Polsce z okazji 26-lecia istnienia! Ponad 2 tony scenografii i ręcznie robionych olśniewających kostiumów, ponad 40 artystów!

Sztuka artystów teatru, założonego przez Elika Melikowa w 1990 roku w ramach Związku Działaczy Teatralnych ZSRR (w zeszłym roku Teatr obchodził swoje 25-lecie), jest dobrze znana wielbicielom baletu na całym świecie. To jedyny państwowy, moskiewski teatr zajmujący się baletem klasycznym.

Cechą charakterystyczną teatru "La Classique" są unikatowe ręcznie robione kostiumy i dekoracje, wykonywane w pojedynczych egzemplarzach. Elik Mielikow - dyplomowany malarz, jako jeden z pierwszych w nowej Rosji założył pracownię teatralną. Tworzył dekoracje, kostiumy i obuwie dla najbardziej znanych teatrów - Wielkiego, Moskiewskiego Teatru Baletu pod kierownictwem Wiktora Smirnowa-Gołowanowa, Królewskiego Baletu Danii, Teatru Baletu Bostonu.

Poza Włochami (Rzym, Mediolan, Florencja) i Wielką Brytanią, tym razem teatr wystąpi w Polsce, Niemczech, Francji, Australii i Nowej Zelandii. W repertuarze znajdą się przedstawienia baletowe, należące do kanonu światowej klasyki - przede wszystkim nieśmiertelne dzieła Czajkowskiego.

Teatr jest doskonale znany wielbicielom baletu w takich krajach, jak: Włochy, Egipt, Maroko, Hiszpania, Chiny, Austria, Norwegia, Tajwan, Nowa Zelandia, Australia, Wielka Brytania, gdzie niejednokrotnie występował w ramach tras koncertowych i zebrał w nich pełne zachwytu recenzje prasowe. Zespół teatru ciągle odbywa trasy koncertowe, ponieważ jego celem jest popularyzacja rosyjskiego baletu klasycznego poza granicami Rosji.

Zespół Melikowa do Torunia zawita z uwielbianą na całym świecie klasyką - Dziadkiem do Orzechów Czajkowskiego. To prawdziwa uczta dla duszy i oka - niesamowite przedstawienie, podczas którego dostrzegalna jest dbałość o każdy, najmniejszy element. Unikatowe, olśniewające stroje, poruszająca muzyka, perfekcyjni tancerze oraz magia świateł i kolorów - to wszystko zabierze widzów w czarującą podróż po świecie małej dziewczynki i jej wspaniałych marzeń.

W scenach zbiorowych występują artyści  Teatru Baletu Choreografii Klasycznej.


Libretto

Akt I

Scena I

Na tarasie zamku trwa zabawa – Książę Zygfryd świętuje swoją pełnoletniość. Przyjaciele gratulują mu. Wesoły błazen zabawia  gości.

Służący informują o przybyciu Władającej Księżnej – matki Zygfryda. Podarowuje ona synowi kuszę i przypomina: nadszedł czas i jutro na balu  powinien wybrać sobie narzeczoną.

Zapada zmierzch. Goście się rozchodzą. Zygfryd chce zostać sam. Męczą go niejasne przeczucia… Zobaczywszy na niebie chmarę białych łabędzi, książę udaje się nad jezioro.


Scena II

Jezioro wśród lasu. Łabędzie, wychodząc na brzeg, przemieniają się w dziewczęta i Zygfryd opuszcza kuszę, zachwycony ich pięknem. Królowa Łabędzi Odetta opowiada mu, że wszystkie są własnością złotego czarodzieja Rotbarta i tylko siła oddanej miłości jest w stanie zrzucić czar. Zygfryd przyrzeka jej wieczną miłość. Odetta przestrzega młodzieńca: jeśli on nie dotrzyma przysięgi, nikt już nie zdoła im pomóc.

Zbliża się świt. Po jeziorze znów pływają łabędzie. Odetta żegna się z Zygfrydem.


Akt 2

Scena III

Bal w zamku. Przed księciem po kolei pojawiają się piękności z różnych krajów, ale żadna nie przyciąga jego uwagi. Serce Zygfryda należy już do Odetty. Tylko ze względu na presję ze strony matki książę jest uprzejmy w stosunku do zaproszonych na bal dziewcząt.

Dźwięki fanfar zwiastują przybycie nowych gości. W przebraniu szanowanego rycerza pojawia się zły czarownik Rotbart, a wraz z nim  –  jego córka Odylia. Zygfryd jest zmieszany: ta piękność jest bardzo podobna do Odetty! Ale Odylia nie pozwala mu się opamiętać. Czaruje, zwodzi i pochlebia… aż do momentu, w którym Zygfryd się nią zainteresował i wyznał jej miłość. Od tej chwili staje się jego narzeczoną.

Rotbart świętuje: Zygfryd złamał przysięgę, daną Odettcie – nie ma miłości, nie ma oddania i nic nie jest w stanie przeciwstawić się jego władzy.

Zygfrydowi przez krótką chwilę widzi przed oczami obraz jeziora łabędziego, a w następnej chwili rozumie on cały tragizm oszustwa, którego pał ofiarą, po czym udaje się nad jezioro do Odetty.


Akt 3

Scena IV - Noc.

Brzeg jeziora. Odetta opowiada przyjaciółkom o przebiegłości Rotbarta i nieświadomej zdradzie Zygfryda. Pojawia się książę, błaga o wybaczenie, przysięga odkupić winy. Zygfryd stacza pojedynek z Rotbartem.

Nadszedł koniec władzy złych sił i promienie wschodzącego słońca dają życie, miłość, szczęście.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook