TEDE

TEDE
Jeden z najdłużej działających, najbardziej utytułowanych i najczęściej nagradzanych polskich raperów!

Wydarzenia:

TEDE Katowicki Klasyk

Mega Club, Żelazna 15, Katowice

19.01.2018

Szczegóły wydarzenia

TEDE


Jeden z najdłużej działających, najbardziej utytułowanych i najczęściej nagradzanych polskich raperów.

Zaczynał w 1994 roku w zespole hip-hopowym 1 Killa Hertz (wraz z DJ 600V i DJ JanMarian), który pozostawił po sobie tylko 2 utwory: „Wyłącz mikrofon” oraz „1kHz”.

W 1997 roku grupa, pod nazwą zmienioną na Trzyha, doczekała się albumu, zatytułowanego „Wuwua”. Po zmianach personalnych i dołączeniu do składu Michała Witaka (znanego jako „Numer Raz”) zespół przemianował się na Warszafski Deszcz i wydał, cieszący się dużą popularnością, krążek „Nastukafszy…” (1999).

W 2000 roku Jacek Graniecki – bo tak naprawdę nazywa się raper – zaczął przygotowywać się do wydania pierwszej solowej płyty „S.P.O.R.T.”, która ukazała się w 2001 i odniosła spory sukces docierając do 29. miejsca OLiS. Kolejny album „3h hajs hajs hajs”, przebojem wdarł się na listy przebojów i za sprawą hitu „Wielkie Joł”, dotarł do 8. lokaty Oficjalnej Listy Sprzedaży. Rekord ten został pobity w 2009 przez szóstą płytę długogrającą artysty „Note2” (3. miejsce na OLiS) oraz kolejną – „FuckTede/Glam Rap” (2. miejsce na OLiS).

W 2011 roku Tede znalazł się na 3. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów magazynu Machina. W 2012 identycznie sklasyfikował go serwis muzyczny Porcys. W 2016 artysta wystąpił na, zrealizowanym z rozmachem, podsumowującym jego karierę muzyczną, koncercie „Pół życia na żywo” – który został upamiętniony wydawnictwem koncertowym o tym samym tytule. W tym samym roku artystę uhonorowano statuetką Złotej Felgi za całokształt hip-hopowej twórczości.

Źródło: Materiały własne

Zdjęcia i pliki wideo

Facebook