Spektakl - Upadłe Miasto

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Wykonawca.

Piwnica pod Baranami

17.10.2017 - 08.01.2018

Piwnica pod Baranami - Ta nasza młodość

Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz

17.10.2017

Ceny biletów:
  - 40zł - w przedsprzedaży
  - 45zł - w dniu imprezy

Szczegóły wydarzenia

Spektakl


„Upadłe Miasto​​​​​​​​”


GRUPATARTAK powstała z inicjatywy Dagmary Mrowiec-Matuszak i Rafała Matuszaka. Grupa tworzy spektakle w intensywnym tempie. Za każdym razem zrzesza ludzi z różnych dziedzin kultury, a każdy ich projekt jest autonomiczny, stanowi połączenie nowych energii i inspiracji. Celem Grupy jest podjęcie wyzwania w postaci cyklicznego wystawiania premier.

Jak sami mówią o sobie: „Nie jesteśmy teatrem. Jesteśmy warsztatem sztuki. Tworzymy. Zadajemy pytania. Dajemy Wam wybór. Chcemy tworzyć, nie odtwarzać.”

Zapraszamy na premierę spektaklu „Upadłe Miasto​​​​​​​​”, która odbędzie się 1 lipca w klubie Wytwórnia, zaś 2 lipca sztuka zostanie wystawiona ponownie.


O czym opowiada spektakl?

Punktem wyjścia jest historia Detroit – amerykańskiego miasta-legendy, będącego symbolem przemysłowego rozkwitu, jak również spektakularnego upadku. Klęska tego miejsca doprowadziła do skażenia środowiska, a ludziom odebrała możliwość normalnego bytu. Zostawieni sami sobie, bez pomocy, potraktowani przez polityków jak część zepsutego miasta.

Twórcy oddają głos mieszkańcom, na co dzień pomijanym w publicznym dyskursie. Słuchają natury, która chce wypowiedzieć się na temat ciągłego dewastowania jej. Starają się zwrócić uwagę na ekspansywność ludzkich siedlisk i zadawać pytania o etyczne prawo do eksploatacji środowiska oraz granice pomiędzy korzystaniem a nadużywaniem ziemskich zasobów. W jednej chwili zaglądają za zasłonę politycznej tajemnicy, a także do leśnych zagajników.

Te pozornie fragmentaryczne zagadnienia przenoszą publiczność w otwartą, demokratyczną przestrzeń. Autorzy opowiadają o miastach, które sami tworzymy i które formują naszą rzeczywistość. Czy dla każdego z nas jest to inne miasto, a może globalna metropolia?

Miejsce powstawania sztuki jest w tym wypadku bardzo symboliczne. Spektakl powstaje w Łodzi, czyli w mieście, które jest do Detroit często porównywane, gdyż przeszło niemal analogiczną drogę. W spektaklu wskrzeszane są miasta, które zdążyły upaść i przeminąć. Twórcy z nadzieją spoglądają w przyszłość, rysując wizje metropolii mających dopiero nadejść.


Realizatorzy:

 • reżyseria - Jacek Jabrzyk
 • dramaturgia - Amadeusz Nosal
 • scenografia/kostiumy - Mirek Kaczmarek
 • choreografia - Milena Czarnik
 • muzyka - Rafał Matuszak

Obsada:

 • Urszula Gryczewska
 • Dagmara Mrowiec-Matuszak
 • Tomasz Kocuj
 • Paweł Paczesny

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Wytwórnia, Łąkowa 29, Łódź

Facebook