Ars Cameralis: Gareth Dickson

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Wykonawca.

WĘDRÓWKI Z DINOZAURAMI - SPEKTAKULARNE WIDOWISKO

Bilety dostępne na www.ticketmaster.pl

TAURON Arena Kraków, Kraków

13.04.2019 - 14.04.2019

Gareth Dickson dołącza do programu Festiwalu Ars Cameralis 2017!
Ceny biletów:
    - 15zł - normalny
    - 10zł - ulgowy (renciści, emeryci, uczniowie, studenci)

Szczegóły wydarzenia

Gareth Dickson


Gareth Dickson już raz pojawił się na Festiwalu Ars Cameralis. W 2014 roku towarzyszył Vashti Bunyan podczas jej jedynego polskiego koncertu. Trzy lata później wraca do Katowic ze swoim autorskim materiałem. Artysta wystąpi 12 listopada w katowickim Spencer Pubie.

W przeszłości bywał porównywany z wieloma znakomitymi wykonawcami, w tym przede wszystkim z kultową postacią sceny songwriterskiej, Nickiem Drake. Sam Gareth Dickson nie unika tych porównań – choćby ze względu na barwę głosu i sposób jego artykulacji znajduje się w dość bliskim powinowactwie z legendą. O ogromnej roli, jaką w kształtowaniu się własnego muzycznego języka Garetha Dicksona odegrała twórczość legendarnego pieśniarza, świadczy hołd, jakim był album z interpretacjami pieśni Drake'a, zatytułowany „Wraiths” i wydany przez Szkota w roku 2014 roku.

Na rozwój artysty wpływ mieli także inni wybitni artyści, by wymienić tylko Syda Baretha, czy Roberta Johnsona. Oczywiście dziś Gareth Dickson mówi już własnym, trudnym do podrobienia językiem. Zadebiutował płytą „Spruce Goose” w 2005 roku, w tym samym roku opublikował kolejny album – „Solina Sea”. Wciąż wiele pisał – kolejne utwory na krążkach pojawiały się w latach 2009 („Collected Recordings”) oraz 2010 („The Dance” ). Dwa lata później ukazała się, jak sam o niej mówi, najbardziej „niespokojna” płyta w jego życiu – Quite A Way Away”, będąca pokłosiem pobytu w Argentynie. Gareth Dickson nie ucieka też od innych inspiracji – lubi klasyków (np. Jana Sebastiana Bacha), chętnie słucha Briana Eno, Aphex Twina czy zespołu Kraftwerk. Na jego półce z płytami znalazło się też miejsce dla Joy Division. Na płycie „Orwell Court” (2016) zmierzył się z utworem „Atmosphere” tej zimnofalowej legendy.

Melancholię Dicksona docenili inni: Vashti Bunyan zaprosiła go w roli akompaniatora na swoją ostatnią trasę koncertową, a jego płyty wydaje w swoim labelu Taylor Deupree.


Więcej informacji o Festiwalu znajdziecie na:

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Spencer Pub Fine Food & Whisky, Wojewódzka 21, Katowice

Facebook