Odjazdy '17

Kultowy festiwal powraca do Spodka! Legendy i młode talenty polskiej sceny alternatywnej na reaktywowanych ODJAZDACH!

Miejsca imprez:

Ceny biletów:
    - 70zł - stojące
    - 99zł - siedzące

Szczegóły wydarzenia

Odjazdy '17


Legendarne ODJAZDY wracają do życia! Riverside, Lao Che, Kurws oraz Niechęć dołączają do programu festiwalu!

  • Riverside
  • Lao Che
  • Kurws
  • Niechęć

Znamy już pełny program reaktywowanego festiwalu ODJAZDY! Już 18 listopada w katowickim Spodku zagrają Riverside, Lao Che, Kurws oraz Niechęć. Dołączają oni do wcześniej ogłoszonych artystów, czyli Pink Freud z gościnnym udziałem legend polskiego punk rocka, a także Tymona Tymańskiego i Krzysztofa Trebuni-Tutki oraz najciekawszych młodych twarzy krajowej sceny alternatywnej. Szykuje się pełny wrażeń wieczór w klimacie legendarnych imprez sprzed lat!

Tegoroczna odsłona ODJAZDÓW to aż dziesięć koncertów na dwóch scenach, z których popłyną bezkompromisowe, mocne dźwięki. Oprócz najciekawszych młodych zespołów, usłyszeć będzie można dobrze znanych, charyzmatycznych artystów i prawdziwe legendy „ostrego“ grania.

Formacja Riverside działa na polskiej scenie od 2001 roku. Ich autorska fuzja rocka progresywnego i metalu podbiła serca fanów na całym świecie. Riverside nagrał 8 albumów studyjnych, z których ostatni to wydany w zeszłym roku „Eye Of The Soundscape”. Wielowątkowość muzyki Riverside znakomicie wypada na żywo, a ich koncert podczas ODJAZDÓW z pewnością zelektryzuje publiczność. Będzie to finał obecnej trasy koncertowej zespołu, po której muzycy wrócą do studia nagrywać kolejną płytę.

18 listopada zagra także grupa Lao Che, znana z braku poszanowania dla granic międzygatunkowych. W ich muzyce elektroniczne brzmienia i elementy hiphopu dopełniają rockowe gitary i funkowe zagrywki. Płocki zespół zasłynął serią koncept albumów, takich jak np. „Powstanie Warszawskie”, „Gusła”, „Gospel” i „Dzieciom”. Ostatnia płyta grupy nawiązuje do twórczości Jana Brzechwy, ale nie jest przeznaczona tylko dla dzieci, co muzycy Lao Che z pewnością udowodnią w Spodku.

Grupa Kurws to objawienie na polskiej scenie alternatywnej. Łączą improwizacje z kompozycjami, instrumenty dęte z ostrymi gitarami, przedstawiając dobrze znane sposoby grania w nowych kontekstach. Ich żywiołowe koncerty zapewniły im oddaną grupę fanów w Polsce i poza jej granicami. 18 listopada niepohamowana ekspresja Kurws z pewnością wstrząśnie posadami Spodka.

Młody polski zespół Niechęć to wschodząca gwiazda krajowego jazzu. Muzycy łączą improwizację i rockową psychodelię z nastrojowością muzyki filmowej. Jak sami przyznają, wolą grać koncerty, niż nagrywać w studiu. Wtargnięcie Niechęci na scenę podczas finałowej nocy nieistniejącego już klubu Akwarium przeszło do historii polskiego jazzu

Ducha pionierskich koncertów będą podtrzymywać także artyści zaproszeni do udziału w specjalnym koncercie na 10-lecie płyty „Punk Freud”. Z jazzmanami z Pink Freud wystąpią m.in. Robert Brylewski i Tomek Lipiński, którzy współtworzyli pierwszą falę polskiego punka. Piosenki Brygady Kryzys, Izraela, Tiltu i Armii zabrzmią w nowych, odświeżonych wersjach. Niebanalną fuzję muzyki rockowej i ludowej zapewni występ wspólnego projektu Tymona Tymańskiego i Krzysztofa Trebuni-Tutki. Oprócz nich zaprezentują się także młode twarze polskiej sceny alternatywnej, czyli Hidden World, Lonker See, Piernikowski i 1988.

Tegoroczne ODJAZDY to wskrzeszenie kultowego cyklu koncertów, który przyciągał do Katowic tysiące fanów z całej Polski. Entuzjaści ostrych i mocnych brzmień mogli tam posłuchać pierwszych w Polsce koncertów takich zespołów, jak Rammstein, Chumbawamba, Therapy?, The Young Gods i Bloodhound Gang.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1986 roku w klubie studenckim „Akant“. Przełomowy dla ODJAZDÓW był rok 1989. Od tamtej pory każdej następnej jesieni Spodek zamieniał się w muzyczne centrum polskiej alternatywy. Po edycji w 2000 roku festiwal został zawieszony i powrócił dopiero jedenaście lat później. Mimo kolejnych trzech edycji – tym razem poświęconych wyłącznie polskim wykonawcom – festiwal po raz kolejny zawisł w próżni. Teraz, po trwającej trzy lata przerwie, za sprawą More Music Agency i Miasta Katowice ODJAZDY znowu wracają do Spodka! 18 listopada 2017 roku kultowy festiwal znów zgromadzi tuzów alternatywnego grania! Zapowiada się pamiętny wieczór w klimacie legendarnej imprezy sprzed lat!


ARTYŚCI:


Riverside PL

Warszawski zespół o ugruntowanej pozycji na polskiej scenie. Ich autorska fuzja rocka progresywnego i metalu doceniana jest również zagranicą. W skład grupy wchodzą basista i gitarzysta Mariusz Duda, perkusista Piotr Kozieradzki oraz klawiszowiec Michał Łapaj. Prze lata zespół współtworzył także zmarły w 2016 roku gitarzysta Piotr Grudziński. Riverside nagrał 8 albumów studyjnych, z których ostatni to wydany w zeszłym roku „Eye Of The Soundscape”. Jeden  utworów grupy trafił do ścieżki dźwiękowej gry „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów”.


Lao Che PL

Płocki zespół założony w 1999 roku. Od momentu powstania wydał 6 albumów. Pomysł Lao Che na muzykę to ciągłe poszukiwanie nowych form artystycznego wyrazu. Na płytach łączą elementy rocka, hip hopu, elektroniki czy funka.  Znakiem rozpoznawczym są koncept-albumy takie jak: „Gusła”, „Gospel” , „Powstanie Warszawskie”, czy najnowsza płyta ”Dzieciom”. Uhonorowani wieloma nagrodami, w tym Fryderykiem oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.


Kurws PL

W ich muzyce improwizacje przenikają się z kompozycjami. Za pomocą repetycji, rekombinacji, wariacji i kontrastów igrają z pamięcią i oczekiwaniami odbiorców. Sposoby grania, które słyszeliśmy niejeden raz, są prezentowane w zupełnie nowych kontekstach. Debiutowali w 2011 roku albumem „Dziura w getcie“, który doczekał się również amerykańskiego wydania. W 2017 roku opublikowali album „Wszystko Co Stałe Rozpływa Się w Powietrzu“. Kurws zagrali ponad 200 koncertów w Europie, odbyli też trasę koncertową wzdłuż Rosji - od Sankt Petersburga po Władywostok.


Niechęć PL

Niechęć to wschodząca gwiazda polskiego jazzu. Mają na koncie dwa świetnie przyjęte albumy - wydany w 2013 roku "Śmierć w miękkim futerku" i tegoroczny "Niechęć", ale ich domena to żywiołowe, nieprzewidywalne występy na żywo. W skład zespołu wchodzą basista Maciek Szczepański, perkusista Michał Kaczorek, klawiszowiec Michał Załęski, gitarzysta Rafał Błaszczak i saksofonista Maciek Zwierzchowski. Jak sami przyznają, wolą grać koncerty, niż nagrywać w studiu. Wtargnięcie muzyków na scenę podczas finałowej nocy nieistniejącego już klubu Akwarium przeszło do historii polskiego jazzu.


Pink Freud prezentuje: Punk Freud feat. Robert Brylewski, Tomasz Lipiński, Alek Korecki PL

Jeden z najważniejszych współcześnie działających polskich zespołów jazzowych. W przyszłym roku zespół będzie świętował 20-lecie działalności. Obok improwizacji w muzyce Pink Freud ogromną rolę grają punkowa zadziorność i rockowe show. Dziesięć lat po wydaniu klasycznej już płyty „Punk Freud”, zespół wraca do tamtego materiału w towarzystwie znamienitych gości. Jazzowa wolność trafia na klasykę polskiego punk rocka. Na jednej scenie spotyka się kalejdoskop kultowych osobowości polskiej alternatywy: Robert Brylewski (Brygada Kryzys, Izrael, Armia), Tomasz Lipiński (Brygada Kryzys, Tilt, Izrael). Nowe wersje klasyków polskiego punk rocka gwarantują eksplozję scenicznej energii.


Tymon Tymański & Krzysztof Trebunia-Tutka: Zbójnickie PL

Współpraca twórcy pielęgnującego ludowe tradycje Podhala i charyzmatycznego rockmana i jazzmana z Gdańska to spotkanie dwóch odmiennych światów i osobowości. Projekt Zbójnickie łączy rockowe i punkowe brzmienia z folklorem góralskim, zachwycając niespodziewanymi zwrotami akcji, tańców i pieśni. Wspólne nagrania Tymańskiego i Trebuni-Tutki bazują na tradycyjnych pieśniach zbójnickich, których główne motywy to poszukiwanie sprawiedliwości, umiłowanie wolności i honoru. To nie pierwszy międzygatunkowy eksperyment dla obu artystów. Trebunia-Tutka dał się poznać jako współpracownik m.in. takich muzyków, jak Adrian Sherwood, Twinkle Brothers i VOO VOO. Tymon Tymański nagrywał z Leszkiem Możdżerem, Lesterem Bowie, Kazikiem, Lipali, Budyniem i wieloma innymi. Na scenie Odjazdów Tymańskiego i Trebunię-Tutkę wesprze sześciu muzyków.


Hidden World PL

Fundamenty twórczości zespołu to punk i hardcore. Grupa powstała na przełomie 2013 i 2014 roku w Puławach. Jak mówią członkowie Hidden World, wspólne granie to wypadkowa ich wieloletnich fascynacji różnymi gatunkami i spontanicznej potrzeby grania muzyki, jakiej nie mieli okazji tworzyć przy okazji poprzednich projektów, jak np. Panacea, Black Tapes, Caital, Thirty Three Rotations i innych.


Lonker See PL

Dwoje muzyków wywodzących się ze sceny gitarowej i dwóch ze sceny freejazzowej grają wspólnie intrygującą świeżością hybrydę kilku gatunków. W muzyce gdyńskiej grupy mieszają się free jazz, krautrock i psychodelia, a nawet ambient i noise. Debiutancki album Lonker See zatytułowany „Split Image“ ukazał się w kwietniu 2016 roku nakładem wytwórni Music Is the Weapon.


Piernikowski PL

Wokalista, producent, autor tekstów oraz kompozytor muzyki teatralnej. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Niegdyś członek grupy Napszykłat. Obecnie współtworzy doskonale przyjmowany duet SYNY. Wiosną 2017 do sklepów trafił drugi solowy album Piernikowskiego „No Fun". Twórczość Piernikowskiego wymyka się klasyfikacjom gatunkowym, łącząc punk, rap, noise, minimalizm i eksperymentalną elektronikę.


1988 PL

Producent pochodzący ze Szczecina, na stałe mieszkający w Trójmieście. Wraz z Robertem Piernikowskim tworzy duet Syny, reprezentuje także wytwórnię Latarnia której jest współzałożycielem. W pierwszej połowie 2017 roku ukazała sie solowa płyta 1988 „Gruda”. Płytę wypełniają dźwiękowe poszukiwania i eksperymenty ze strukturą rytmiczną.Kontakt dla mediów:

Jaromir Kamiński, jaromir@moremusicagency.pl

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Spodek, Korfantego 35, Katowice

Facebook: https://www.facebook.com/events/1925510897700611

Zdjęcia i pliki wideo

Facebook