Julia Marcell

Julia Marcell

Szczegóły wydarzenia

Julia Marcell


Julia Marcell – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, multi-instrumentalistka. Zaczęło być o niej głośno w 2007r., kiedy z pomocą internautów zebrała fundusze na wydanie swojego pierwszego albumu „It Might Like You”.

W październiku 2011 r. ukazał się jej drugi album „June”. Wydawnictwa te zostały docenione przez publiczność, dziennikarzy oraz ludzi związanych z kulturą, nie tylko w Polsce – ukazały się również w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

W październiku 2014 ukazała się trzecia płyta pt. „Sentiments” – najbardziej osobista z dotychczasowych wydawnictw. Laureatka PASZPORTU POLITYKI 2012 w kategorii Muzyka Popularna, FRYDERYKA 2012 w kategorii Muzyka Alternatywna, jak również nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego 2011, przyznawanej przez miasto Toruń, dla najciekawszej młodej polskiej artystki.

Obok własnych piosenek, Julia pisze również muzykę do filmu i teatru, mając na koncie m.in. ścieżkę dźwiękową do obrazu „Jak całkowicie zniknąćPrzemysława Wojcieszka, oraz sztuk teatralnych „Kamienne niebo zamiast gwiazd” oraz „Kronos” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Julia i jej zespół koncertują na całym świecie. Odwiedzili między innymi Niemcy, Holandię, Wielką Brytanię, Finlandię, Portugalię, Japonię i Stany Zjednoczone. Wystąpili również na wielu festiwalach – SXSW, Eurosonic Festival, Reeperbahn Festival, CO-POP, Open’er Festival, Męskie Granie i wielu innych.

Zespół:

  • Julia Marcell - śpiew, piano, sampler
  • Mandy Ping-Pong - altówka, śpiew
  • Sebastian Schmidt / Thomas Fietz - perkusja
  • Thomsen Slowey Merkel - bas

Julia Marcell ma w dorobku 2 albumy z własnymi utworami („June” 2011, „It Might Like You” 2009) oraz jedną epkę („Storm” 2007). Wydawnictwa te zostały docenione przez publiczność, dziennikarzy oraz ludzi związanych z kulturą, nie tylko w Polsce – ukazały się również w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Pierwsza płyta „It Might Like You” została sfinansowana dzięki wpłatom słuchaczy na platformie crowdfundingowej Sellaband. W 2009 japońska kompozytorka Michiru zaprosiła Julię do współpracy przy swojej płycie, co zaowocowało dwoma wspólnymi utworami. Płyta MichiruWorld's End Village” ukazała się tego samego roku w Japonii, zaś rok później na całym świecie. Kolejną kolaboracją była współpraca z artystą z Nowego Jorku – Voltairem, z którym Julia nagrała dwa duety („This Sea” 2008, „The Devil and Mr.Jones” 2013). Voltaire wydał również swoją wersję piosenki „Accordion Player” z pierwszej epki JuliiStorm”.

W 2010 roku Julia wraz z zespołem zagrali na festiwalu South By South West, dzięki zaproszeniu wytwórni One Little Indian. W 2011 roku Julia została uhonorowana „Nagrodą Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego”. W 2012stym otrzymała Paszport Polityki w kategorii muzyka popularna oraz Fryderyka w kategorii muzyka alternatywna za płytę „June”. W 2013stym Julia podjęła współpracę z reżyserem teatralnym Krzysztofem Garbaczewskim, dla którego napisała i wykonywała na żywo muzykę do spektakli „Kamienne niebo zamiast gwiazd” (Teatr Nowy, Warszawa) oraz „Kronos” (Teatr Polski Wrocław). Napisała też całość muzyki do najnowszego filmu Przemysława Wojcieszka pt.”Jak całkowicie zniknąć”. Premiera -Jesień 2014 Julia i jej zespół koncertują na całym świecie. Odwiedzili między innymi Niemcy, Holandię, Wielką Brytanię, Finlandię, Portugalię, Japonię i Stany Zjednoczone. W 2013 roku w ramach Europejskiego Stadionu Kultury połączyli siły z litewską artystką Aliną Orlovą.

Wystąpili również dwukrotnie na festiwalu Open'er (2010 i 2012) , na Męskim Graniu 2012, c/o pop i Reeperbahn Festival w Niemczech i wielu innych.


Nominujący do Paszportów Polityki o Julii Marcell:

„Młoda, a zdecydowana. Gra, na czym chce i jak chce. Śpiewa. Jest pozbawiona bardzo polskiego kompleksu – zaściankowości.” – Agnieszka Szydłowska

„Autorska propozycja na poziomie europejskim. Julia od początku podąża własną drogą, odporna na wpływ zewnętrznej rzeczywistości.” – Piotr Metz

„Paszport jej się przyda, bo na podbój świata ruszyła na wariackich papierach. Olsztynianka Julia Górniewicz fundusze na wydanie swojego debiutu płytowego pozyskała od fanów za pośrednictwem internetowego serwisu Sellaband. Wyemigrowała do Niemiec, gdzie znalazła opiekę producencką i dogodny punkt wyjściowy do podboju świata. Jej nowy album „June” jeszcze nie jest wszystkim, na co ją stać, za to doskonale świadczy o tym, że stać ją na wiele.” – Jarek Szubrycht

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Zdjęcia i pliki wideo

Facebook