Warsaw Summer Jazz Days: Kamasi Washington Band, Immortal Onion, Quindependence

Warsaw Summer Jazz Days: Kamasi Washington Band, Immortal Onion, Quindependence

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Festiwale.

Warsaw Summer Jazz Days 2017

Soho Factory, Warszawa

Ceny biletów:
  - 250zł, 200zł, 150zł, 100zł

Szczegóły wydarzenia

Warsaw Summer Jazz Days


Kamasi Washington Band

Immortal Onion

Quindependence


W wieku trzynastu lat Kamasi Washington rozpoczął życiową podróż po świecie muzyki. Jednego wieczoru, jego ojciec zostawił w pokoju swój saksofon sopranowy. Kamasi podniósł go ,pełen ciekawości względem piękna wydobywającego się z instrumentu ojca. Nie bacząc na fakt, iż nie miał pojęcia o saksofonie a w zasadzie nigdy wcześniej nawet nie trzymał go w rękach – zagrał swój ulubiony w tamtym okresie utwór „Sleeping Dancer Sleep On” Wayne’a Shortera.

Będąc już podopiecznym prestiżowej Hamilton High School Music Academy, w ciągu dwóch lat uzyskał pozycję prowadzącego saksofonistę tenorowego w czołowym zespole jazzowym. W tym samym czasie dołączył do Multi School Jazz Band (BSJB), gdzie udało mu się połączyć siły z grupą przyjaciół z dzieciństwa, którzy podzielali jego miłość do muzyki. W trakcie ostatniego roku w Akademii, Kamasi założył „The Young Jazz Giants”, swój pierwszy zespół muzyczny. Oprócz niego zaangażowani w tworzenie zespołu byli Ronald Burner, Stephen Burner i Cameron Graves. Po ukończeniu Akademii, Kamasi otrzymał pełne stypendium umożliwiające podjęcie nauki etnomuzykologii na UCLA, gdzie udało mu się zbadać wiele obcych do tej pory nurtów w muzyce, które wykraczały poza zachodnie trendy. W lecie po ukończeniu pierwszego roku, Kamasi nagrał swój pierwszy album wraz z zespołem „The Young Jazz Giants”. W trakcie drugiego roku studiów na UCLA, Kamasi wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych w towarzystwie legendy hip-hopu –Snoop Dogg’a. Tego samego roku, Kamasi dołączył do orkiestry pod dyrekcją jednego ze swoich idoli - Geralda Wilsona, by jakiś czas później wyruszyć w swoją pierwszą międzynarodową trasę koncertową wraz z legendą R&B, Raphaelem Saadiq. Na przestrzeni lat, Kamasi występował i tworzył w towarzystwie wielu idoli reprezentujących różne gatunki muzyczne, wśród których można wymienić osobistości takie jak Gerald Wilson, McCoy Tyner, Freddie Hubbard, Kenny Burrel, George Duke, Lauryn Hill, Jeffrey Osborne, Mos Def, Quincy Jones, Stanley Clark, Harvey Mason i Chaka Khan. Kamasi założył również „The Next Step”, który stworzony został według modernistycznej wizji dużego zespołu. W jego skład wchodzi dwóch perkusistów, dwóch kontrabasistów, keyboardziści, sekcja dęta składająca się z trzech tub, pianisty i wokalisty. W dodatku Kamasi jest częścią muzycznego ugrupowania pod nazwą„West Coast Get Down”. Ostatnimi czasy Kamasi brał udział w pracach nad cieszącym się ogromnym uznaniem albumem „To Pimp A Butterfly” Kendricka Lamara, wydanym w 2015r. 5 maja Kamasi wydał„The Epic”, swój przełomowy solowy album w wytwórni Brainfeeder, wyznaczający nowe trendy na rynku. „The Epic” jest 172-minutowym, trzy płytowym arcydziełem, w którego procesie twórczym brał udział dziesięcioosobowy zespół „The Next Step” wraz z pełną orkiestrą smyczkową oraz chórem. „The Epic” zadebiutował na pierwszych miejscach iTunes Jazz Charts w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Immortal Onion

 • Ziemowit Klimek - double bass / electric bass
 • Tomir Śpiołek - piano / electric piano  
 • Wojtek Warmijak - drums

Trio powstało wiosną 2016 roku. Inspiracją dla powstania zespołu byli artyści tacy jak: Esbjörn Svensson, Hiromi Uehara, czy Tigran Hamasyan. Sklasyfikowanie muzyki Immortal Onion okazuje się niemałym wyzwaniem, gdyż muzycy zespołu w swojej twórczości nie boją się nawiązywać do wielu gatunków. W ich utworach słychać wpływy m.in. jazzu, muzyki filmowej, minimalizmu, fusion, muzyki elektronicznej, a nawet progresywnego metalu. Mimo tak dużej rozbieżności stylistyk, w których się obracają udało im się stworzyć własny rozpoznawalny język.

Swoje charakterystyczne brzmienie zawdzięczają umiejętnemu łączeniu energicznych i skomplikowanych rytmicznie fragmentów z minimalistycznymi, transowymi motywami i lirycznymi tematami.

Biegłość techniczna i muzyczna dojrzałość członków zespołu nie byłaby tak zaskakująca gdyby, nie fakt, że najstarszy z nich, Ziemowit Klimek jest obecnie na I roku studiów kompozycji i aranżacji rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof.Leszka Kułakowskiego, Wojtek Warmijak jest zeszłorocznym maturzystą, a drugi kompozytor zespołu - Tomir Śpiołek jest tegorocznym maturzystą i dyplomantem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku. Wszyscy trzej mimo bardzo młodego wieku mają na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych, m.in. udział w festiwalach i konkursach: Festiwal Neo Arte 2015, Gdański Festiwal Tańca 2015, EtnoWiosnowisko, Goniec Polish Festival (Londyn), Hej Fest Festiwal Supportów, Stage Europe Network (Tallin), Sopot Art Fashion Days 2014, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Big Bandów w Ceskej Kamenicy, XIV Konkursie Wiolonczelowo-Kontrabasowym w Malborku, III miejsce na V konkursie pianistycznym ,,Muzyka Krajów Nadbałtyckich”.

Mimo iż Immortal Onion istnieje od niedawna, młode trio występowało na wielu festiwalach m.in. na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, oraz z autorską ścieżką dźwiękową do dwóch filmów: na II Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku i na 17. Festiwalu Kina Niemego w Kinie Pod Baranami w Krakowie.

Jako laureaci VI edycji programu ,,Jazzowy debiut fonograficzny”, organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, wydają w tym roku swoją pierwszą płytę ,,Ocelot of Salvation” której premiera będzie miała miejsce na Festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2017.

QUINDEPENDENCE

Quindependence to niezależność, samodzielność, wolność... i kwintet składający się z niezwykłych muzycznych indywidualności.

Quindependence jest nadzieją młodego, polskiego jazzu. Tak trzeba wyobrażać sobie muzykę przyszłości. W ich kompozycjach można znaleźć coś niesamowicie świeżego. Klasyczne brzmienia łączone z melodiami potrafiącymi przenieść słuchacza w najodleglejsze rejony świata. Np. utwór Gnossienne skomponowany przez kontrabasistę Miłosza Skwiruta to nieprawdopodobna fuzja jazzu z "Baśniami z tysiąca i jednej nocy". Orientalne i etniczne motywy, perfekcyjne wykonanie, improwizacje i luz, na który mogą sobie pozwolić doświadczeni muzycy sprawiają, że Quindependence nie sposób zapomnieć. Zarówno jazzowym koneserom, ale także laikom.

W tej naszej muzycznej przestrzeni, w której czujemy się całkowicie bezpieczni, możemy dowolnie kreować świat dźwięków, w dużej mierze bazujących na jazzowej improwizacji. Nasze indywidualne doświadczenia oraz wspólna artystyczna wizja sprawiają, że żaden wrażliwy meloman nie może przejść obojętnie obok Quindependence. - mówi Miłosz Skwirut (kontrabasista).

Dominik Borek (trębacz) i Paweł Nowak (perkusista) dodają równocześnie:

... bo w jazzie chodzi o uczucia i dobrą zabawę. Jak w życiu. Jazz trzeba kochać. Jeśli czuje go artysta, potrafi z mozaiki różnorodnych dźwięków, tych przemyślanych, ale też przypadkowych, które pojawiają się w emocjach, stworzyć całe pasaże, które hipnotyzują publiczność, wtedy wiadomo, że mamy do czynienia z prawdziwym jazzem. I jazzmanami.

Muzycy wchodzący w skład Quindependence mają na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych, m.in. udział w konkursach i festiwalach Jazz nad Odrą, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, Festiwalu Ethno Jazz we Wrocławiu, Baszta Jazz Festiwal, Jazz na Kresach, Jimiway Blues Festiwal, Krokus Jazz Festiwal, czy Nisville Jazz Festival w Serbii.

Piotr Iwicki, polski muzyk-perkusista, pianista, kompozytor, producent oraz dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia tak wspomina zespół:

(…) pianista Quindependence - Michał Salamon i jego kompan, saksofonista - Krzysiek Matejski (…) świetnie wiedzą, że w jazzie cisza, umiejętność suspensu są tak samo ważne, jak wylewne frazy czy popisy wirtuozerii, jak i to, że szlachectwo w jazzie to umiejętność dialogu i słuchania innych. To budowanie rozmowy. Jazz w swej wolności i apoteozie emocji, przełożonych spontanicznie na dźwięki w zmysłowych improwizacjach, nie znosi monologu i dennych krzykaczy. Ostatecznie i tak wszystko oceniają słuchacze brawami po improwizacjach. Tak jak tych, których wymieniłem, bo oni potrafili oczarować. Każdy na swój sposób.


QUINDEPENDENCE:

 • Michał Salamon – fortepian
 • Krzysztof Matejski – saksofon
 • Dominik Borek – trąbka
 • Miłosz Skwirut – kontrabas
 • Paweł Nowak – perkusja

Zespół Quindependence powstał w 2015 roku z inicjatywy studentów Katedry Jazzu i Perkusji Akademii Muzycznej w Krakowie i od razu szturmem wkroczył na jazzowe salony. Jeszcze w tym samym roku kwintet został laureatem II nagrody na 39. MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE MŁODYCH ZESPOŁÓW JAZZOWYCH JAZZ JUNIORS. W styczniu 2017 wygrał VI edycję programu na "JAZZOWY DEBIUT FONOGRAFICZNY", który organizuje Instytut  Muzyki i Tańca. Dzięki temu już wiosną powstanie i zostanie wydana ich pierwsza płyta.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Soho Factory, Mińska 25, Warszawa

Facebook