Actus Humanus - AL AYRE ESPAÑOL

Actus Humanus - AL AYRE ESPAÑOL

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Festiwale.

Actus Humanus 2017 NATIVITAS

13.12.2017 - 17.12.2017

Ceny biletów (przedsprzedaż / w dniu imprezy):
    - 100zł / 120zł - premium
    - 70zł / 90zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Actus Humanus - AL AYRE ESPAÑOL


5 grudnia o godz. 20:00 w gdańskim Centrum św. Jana zainaugurujemy 6. Festiwal Actus Humanus. Pierwszy z cyklu siedmiu koncertów wypełnią bożonarodzeniowe kompozycje mistrzów hiszpańskiego baroku. W Mieście Heweliusza zabrzmią dzieła takich twórców jak Juan Manuel de la Puente, José de Torres, José de San Juan, Juan Francés Iribarren i Juan Bautista Cabanilles. Wykonawcą koncertu inauguracyjnego będzie Eduardo López Banzo i jego legendarna formacja Al Ayre Español.

Zespół założony w 1988 r. przez Eduardo Lópeza Banzo, z zamiarem walki ze stereotypowymi schematami, dominującymi w tamtym czasie w interpretacji muzyki hiszpańskiego baroku. Nazwa grupy zaczerpnięta została z tytułu fugi gitarowej aragońskiego kompozytora Gaspara Sanza.

Istotne okazało się, że ansambl nie został zawiązany z zamiarem wyspecjalizowania się jako zespół muzyki dawnej, lecz dla wykreowania podejścia do muzyki „na sposób hiszpański” (al ayre español). Dzięki temu grupa okazała się na tyle elastyczna, że mogła adaptować się do potrzeb różnych projektów, odnosząc sukcesy także jako orkiestra barokowa w dziełach Bacha i Handla, a później również w operach i dziełach estradowych Haydna i Mozarta, w formacie orkiestry klasyczno-romantycznej.

Od 25 lat zespół występuje w całej Europie, m.in. na Baden Baden Easter Festival, Bachfestspiele Leipzig, Oude Muziek Utrecht, Internationale Festtage Alter Musik Stuttgart, Schleswig-Holstein Musik Festival, Dresdner Musikfestpiele, Festival d’Ambronay, Händel-Festspiele Halle, Oslo Church Music Festival, czy Festiwalu Praska Wiosna. Pojawiał się w najbardziej prestiżowych teatrach i salach koncertowych, jak Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Tonhalle w Düsseldorfie, Filharmonia i Konzerthaus w Berlinie, Théatre des Champs Elysées i Cité de la Musique w Paryżu, Teatro Real i Auditorio Nacional w Madrycie, Palau de la Musica Catalana i Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Leiszhalle w Hamburgu, Library of Congress w Waszyngtonie, Palais des Beaux Arts w Brukseli, Arsenal w Metz, Fundação Calouste Gulbenkian w Lizbonie, Palacio Euskalduna w Bilbao, Teatro Olimpico w Rzymie itp. Od dekady pozostaje rezydencjonalną orkiestrą Auditorio de Zaragoza. Od 2011 nosi też zaszczytny tytuł Ambasadora Saragossy.

W swojej karierze zespół zarejestrował kilkanaście albumów CD, wyróżnianych krajowymi i międzynarodowymi nagrodami (m.in. Premio Nacional de Música, 2004). Nagrania wydawane były przez wytwórnie Almaviva, Fidelio, Deutsche Harmonia Mundi, Harmonia Mundi, Naïve-Ambroisie oraz holenderski Challenge Records. Najświeższe CD ukazało się w 2015; zatytułowane To all lovers of Musick, zawiera komplet concerti grossi op. 5 Handla (Challenge Records).

Al Ayre Español jest subsydiowane przez Rząd Aragonii, Ibercaja Bank, Industrias Químicas del Ebro i Ministerstwo Kultury Hiszpanii.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Centrum Św.Jana, Świętojańska 50, Gdańsk

Facebook