Brave Festival: Przegląd Filmowy - Griot

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Inne.

Valses de Vienne - Walce Wiedeńskie - Rzeszów

Bilety dostępne na www.ticketmaster.pl

Filharmonia Podkarpacka, Rzeszów

23.01.2018

Valses de Vienne - Walce Wiedeńskie - Katowice

Bilety dostępne na www.ticketmaster.pl

Filharmonia Śląska, Katowice

25.01.2018

Ceny biletów:
    - 10zł - w przedsprzedaży
    - 12zł - w dniu imprezy

Szczegóły wydarzenia

Brave Festival: Przegląd Filmowy - Griot

Film opowiada o Ablaye Cissoko, senegalskim piosenkarzu i muzyku grającym na korze. Pochodzi on ze starego rodu griotów, którego genealogia sięga wielu stuleci wstecz. Kiedy miał dwa lata zmarła jego matka, a jako pięciolatek został zmuszony do występowania na ulicach, aby zarobić na jedzenie. Grał na korze, która jest dość dużym instrumentem, przez co jako dziecko z trudem ją unosił. W ten sposób zaczęła się jego niezwykła kariera muzyczna, dziś jest uznanym i docenianym artystą. Mówi się, że jego muzyka ma moc uzdrawiania załamanych ludzi.

Historia Ablaye Cissoko to brama do pełnego sekretów świata griotów. Odgrywali oni niezwykle ważną rolę w swoich lokalnych społecznościach – w przeszłości doradzali władcom, przekazywali historię całego regionu, byli obecni we wszystkich rytuałach społeczeństwa. Dziś, niestety, coraz bardziej spychani na margines poprzez dynamicznie zmieniający się świat, znajdują się na rozdrożu pomiędzy tradycją a wizją przyszłości. Muszą w większym stopniu zmagać się z tymi problemami. Na szczęście wciąż pomocna okazuje się ich muzyka i opowieści, które przekazują z pokolenia na pokolenie.

Muzyczne opowieści pokazane w filmie znakomicie dopełniają poszczególne ujęcia pięknych pejzaży Afryki Zachodniej. Z tych poszczególnych elementów wyłania się portret artysty żyjącego w społeczności o bogatej tradycji. Zarazem jej niezwykła kultura jest, niestety, coraz bardziej zagrożona we współczesnym świecie.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook