Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków - dzień 3

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków - dzień 3

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dzwięków 2017

Katowice Miasto Ogrodów (dawne CKK), …

Wystąpią:
- Makaruk "Erotyki Ludowe" i Tymon Tymański (PL)
- Pekko Käppi (FI)
Ceny biletów:
    - 15zł

Szczegóły wydarzenia

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków

Makaruk – Erotyki Ludowe, Tymon Tymańskim, Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej

Koncertowy projekt muzyczny Dariusza Makaruka, który powstał z połączenia oryginalnej polskiej muzyki ludowej z nowoczesną aranżacją i kompozycją jazzową. Dariusz Makaruk jest człowiekiem o wielu talentach - muzyk, producent muzyczny, wykonawca live electronics, producent pokazów audiowizualnych i performer. Koncertował na estradach wielu festiwali, m.in.: w Indiach, Chinach, Anglii, Niemczech, Francji, Rumunii i Szwecji. Sam jest dyrektorem artystycznym kilku innych. W muzycznym świecie electro-jazzowym znany jest od wielu lat, ale szerszej publiczności dał się poznać dopiero poprzez album „Makaruk – Erotyki Ludowe”.

Jak zdradza tytuł krążka, rzecz jest o miłości. Ludowa tradycja potraktowała temat wyjątkowo starannie, więc prezentowane utwory opowiadają o wszystkich odmianach, a nawet odcieniach miłości, począwszy od miłości duchowej, aż po tę zupełnie cielesną, nie pomijając wszak po drodze zauroczenia, namiętności, zdrady, a nawet rozstania. Ludowe melodie i teksty nie są centralnym wyróżnikiem projektu. Stanowią jednak punkt wyjścia do współczesnych interpretacji. Makaruk wkomponowuje je w ciekawe linie melodyczne, obudowuje aranżacjami jazzowymi, orkiestrowymi oraz takimi, które charakterem nawiązują do muzyki rozrywkowej i klubowej. Dzięki temu powstał nowy, odważny projekt, łączący polską tradycję ludową i współczesne brzmienia jazzu, elektroniki i ambientu.

Publiczność przyjęła ten projekt wprost entuzjastycznie, do czego walnie przyczynili się zaproszeni artyści - Michał Urbaniak, Tymon Tymański, Antoni Gralak, Włodzimierz „Kinior” Kiniorski oraz tumiński szaman Gendos. Na szczególne podkreślenie zasługuje jednak główny wykonawca – Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej. To jeden z najbardziej utytułowanych zespołów, śpiewający tradycyjnym głosem białym, laureat m.in. nagrody im. Oskara Kolberga. Ich śpiew, zderzając się z nowoczesnymi brzmieniami, przesądza o tym, że całość brzmi autentycznie i swojsko. Podkreśla przy tym zmysłowy charakter utworów i ich podtekst erotyczny.  

Pekko Käppi

Jeden z najbardziej niezwykłych artystów w programie tegorocznej edycji Ogrodów Dźwięku. Pekko Käppi jest czołowym przedstawicielem fińskiego neofolku, kompozytorem, instrumentalistą grającym na jouhikko, pieśniarzem i badaczem fińskiej muzyki ludowej. Dzięki gruntownym studiom stał się znawcą tradycji śpiewu runo, wywodzącej się ze starych pieśni Finlandii. W roku 1997 odkrył na nowo jouhikko – dawny fiński instrument ludowy (odmiana liry smyczkowej) i szybko stał się wirtuozem tego instrumentu, a potem zrewolucjonizował technikę gry. Podłączył go też do wzmacniacza i innych elektronicznych urządzeń. Chropawy z natury dźwięk jouhikko nie utracił niczego ze swojego uroku, a muzyka Pekko otwarła się dzięki temu na nowe przestrzenie. Śpiewa Pekko Käppi również niezwykle. Jego utwory utkane są nie tylko z dźwięków wziętych ze starych pieśni, ale słychać w nich również bluesa i rocka. Nawet w najbardziej odważnych muzycznych eksperymentach ciągle słyszalna jest fascynacja artysty dawną muzyką ludów Finlandii i Karelii. Pekko Käppi to artysta niezwykły i nieprzewidywalny. Jego muzyka, choć wyrasta z etnicznych korzeni, przenosi słuchaczy dużo dalej, poza folkową rzeczywistość.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook