Sinfonietta Festival: Anne Frank - przedstawienie operowe

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Sinfonietta Festival

Kraków

08.10.2017

Ceny biletów:
  - 20zł - ulgowy
  - 40zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Sinfonietta Festival


SINFONIETTA JEST KOBIETĄ! ANNE FRANK — przedstawienie operowe


Przez wieki niedoceniane, spychane na marginesy historii i traktowane z przymrużeniem oka w zdominowanym przez mężczyzn świecie: kobiety zawsze były jednak obecne w świecie muzyki. Tegoroczna edycja Sinfonietta Festival, pięciodniowego maratonu muzycznego Sinfonietty Cracovii, dedykowana jest właśnie kobietom: instrumentalistkom, kompozytorkom, muzom; zarówno tym znanym i powszechnie cenionym, jak i tym, które wciąż czekają na należne sobie miejsce w panteonie muzycznych sław.

Sinfonietta jest kobietą, a kobieta niejedno ma imię: czego dowodzi przemyślany i wspaniale zróżnicowany program festiwalu. 2 lipca festiwal przeniesie się na krakowski Kazimierz, gdzie w industrialnych wnętrzach Muzeum Inżynierii Miejskiej Sinfonietta Cracovia zmierzy się z operą Grigorija Frieda Dziennik Anne Frank. Libretto powstałego w roku 1968 i wystawionego po raz pierwszy cztery lata później utworu Fried oparł na wyjątkach ze słynnego pamiętnika Anne Frank — jednego z najbardziej poruszających literackich świadectw Holocaustu. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na wystawienie ‹‹Dziennika Anne Frank›› niż krakowski Kazimierz — miejsce tak silnie związane kulturowo i historycznie z losami polskich oraz europejskich Żydów. Pamiętajmy, że pamiętnik Frank jest nie tylko świadectwem okrucieństw wojny i prześladowań, ale również — a może nawet przede wszystkim? — świadectwem ogromnej woli i radości życia, dokumentującym proces dorastania niezwykle inteligentnej i wrażliwej, młodej kobiety — mówi Jurek Dybał, który objął kierownictwo muzyczne spektaklu. Również dlatego zdecydowaliśmy się zrealizować ten projekt w sercu tętniącego życiem Kazimierza, który jest obecnie centralnym punktem kulturalnej mapy Krakowa — dodaje dyrektor Sinfonietty. Spektakl wyreżyseruje Rebekah Rota — amerykańska artystka, która rozpoczęła karierę jako śpiewaczka (sopran liryczny), by zwrócić się ku reżyserii. W ramach swojej praktyki artystycznej Rota łączy oba punkty widzenia, co przydaje realizowanym przez nią projektom wyjątkowej aury: reżyserowane przez nią spektakle charakteryzuje nie tylko intelektualne wyrafinowanie i formalna finezja, ale również ogromna intensyfikacja scenicznych emocji. W tytułowej roli wystąpi sopranistka Ewa Majcherczyk, znana z występów na włoskich i rodzimych scenach; między innymi na deskach Teatru Wielkiego — Opery Narodowej.


PROGRAM:

 • Grigory Frid — Dziennik Anne Frank, opera w 2 aktach i 21 scenach na sopran i orkiestrę kameralną.
 • Libretto: Grigory Frid na podstawie książki Dziennik Anne Frank.

WYKONAWCY:

 • Ewa Majcherczyk — sopran
 • Rebekah Rota — reżyseria
 • Jurek Dybał — kierownictwo muzyczne
 • Sinfonietta Cracovia

O SINFONIETTA FESTIVAL

Babski comber, Kobieta zmienną jest, Miłość śmierć i dziewczyna — to tylko niektóre z intrygujących tytułów utrzymanych w niekonwencjonalnej formule koncertów. Festiwal odbędzie się w dniach 30 czerwca — 4 lipca, w przeważającej mierze w przepięknych oddziałach Muzeum Narodowego — m.in.  Sali Siemiradzkiego krakowskich Sukiennic i w kultowym Hotelu Cracovia (!), gdzie w ramach clubbingu kameralnego usłyszymy m.in. Kwartet DAFO. Wielkim wydarzeniem będzie będzie przedstawienie operowe Dziennik Anne Frank Grigorija Frida w reżyserii Amerykanki Rebeki Roty zrealizowane w niezwykłej, podkreślającej wymowę spektaklu scenerii Muzeum Inżynierii Miejskiej w sercu krakowskiego Kazimierza. Gwiazdorska, międzynarodowa żeńska obsada z udzialem m.in. śpiewaczki opery wiedeńskiej Ulrike Helzel, polskiej wokalistki Ewy Majcherczyk, reżyserki Rebeki Roty z Los Angeles, uwielbianej przez publiczność laureatki XIV Konkursu im. H. Wieniawskiego Soyoung Yoon — która wykona Koncert podwójny Bacha w duecie z Amelią Maszońską, zdobywczynią serc telewizyjnej publiczności zeszłorocznej edycji tego prestiżowego Konkursu — Lethiec Trio z Francji i występujące po raz pierwszy w Polsce, szwajcarskie Orion Trio… no i niezastąpiona Sinfonietta Cracovia, która, jak sama donosi, jest kobietą! To tylko niektóre atrakcje tegorocznej edycji Sinfonietta Festival. Mam tylko nadzieję, że wybaczą nam Państwo obecność w programie takich utworów mężczyzn-kompozytorów jak ‹‹Adagietto›› Mahlera, ‹‹Śmierć i dziewczyna›› Schuberta czy ‹‹Cztery pory roku w Buenos Aires›› Piazzolli obok dzieł Clary Schumann, Grażyny Bacewicz, Almy Mahler, Louise Farrenc czy prawdziwej gwiazdy muzyki XIX wieku, Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej, której ‹‹Modlitwa dziewicy›› była prawdziwym hitem muzyki salonowej we Francji (i nie tylko!) — i której imieniem nazwano jeden z kraterów na Wenus… — mówi dyrektor Sinfonietty Cracovii, Jurek Dybał.

Vive la musique, vive les femmes! Bądźcie Państwo z nami… niezależnie od płci!

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Muzeum Inżynierii Miejskiej, św.Wawrzyńca 15, Kraków

Facebook