Sinfonietta Festival - Miłość, śmierć i dziewczyna - koncert inauguracyjny

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Sinfonietta Festival

Kraków

08.10.2017

Ceny biletów:
  - 25zł - ulgowy
  - 50zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Sinfonietta Festival


MIŁOŚĆ, ŚMIERĆ I DZIEWCZYNA — koncert inauguracyjny


Przez wieki niedoceniane, spychane na marginesy historii i traktowane z przymrużeniem oka w zdominowanym przez mężczyzn świecie: kobiety zawsze były jednak obecne w świecie muzyki. Tegoroczna edycja Sinfonietta Festival, pięciodniowego maratonu muzycznego Sinfonietty Cracovii, dedykowana jest właśnie kobietom: instrumentalistkom, kompozytorkom, muzom; zarówno tym znanym i powszechnie cenionym, jak i tym, które wciąż czekają na należne sobie miejsce w panteonie muzycznych sław.

Sinfonietta jest kobietą, a kobieta niejedno ma imię: czego dowodzi przemyślany i wspaniale zróżnicowany program festiwalu. Repertuar koncertu inauguracyjnego Miłość, śmierć i dziewczyna, który odbędzie się już 30 czerwca w pięknych, zabytkowych wnętrzach Sukiennic, dobrze ilustruje zamysł organizatorów, którzy pragną przybliżyć słuchaczom różne muzyczne oblicza kobiecości. W programie wieczoru znajdą się m.in. pochodzącą z juweniliów Modlitwa dziewicy Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej —wielki przebój XIX-wiecznej muzyki salonowej — oraz młodzieńcze Pieśni słynnej „Królowej Wiednia”, Almy Mahler — zaprezentowane po raz pierwszy w opracowaniu na orkiestrę smyczkową. Usłyszymy również wyjątek z V Symfonii małżonka Almy, Gustava Mahlera (cz. IV, Adaggietto) oraz jego Rückert-Lieder na mezzosopran, smyczki i harfę w opracowaniu Richarda Dünsera. Goście Sinfonietty będą mieli również szansę usłyszeć premierowe wykonanie zwycięskiej kompozycji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta pod honorowym patronatem prof. Krzysztofa Pendereckiego, a pełen muzycznych atrakcji wieczór zwieńczy wykonanie kultowego kwartetu Śmierć i dziewczyna Franza Schuberta w opracowaniu na orkiestrę smyczkową Gustava Mahlera. Gościem specjalnym Sinfonietty pierwszego dnia festiwalu będzie Ulrike Helzel — znakomita mezzosopranistka Opery Wiedeńskiej.


WYKONAWCY:

 • Ulrike Helzel — mezzosopran
 • Jurek Dybał — dyrygent
 • Sinfonietta Cracovia

PROGRAM:

 • Tekla Bądarzewska-Baranowska — Modlitwa dziewicy op. 4 w opracowaniu na smyczki
 • Alma Mahler — Pieśni w opracowaniu na mezzopran, smyczki i harfę:
 • W ogrodzie mojego ojca | Łagodna letnia noc
 • Gustav Mahler — Adaggietto z V Symfonii
 • Gustav Mahler — Rückert-Lieder na mezzosopran, smyczki i harfę, opr. Richard Dünser
 • przerwa
 • Zwycięska kompozycja Konkursu Kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta pod honorowym patronatem prof. Krzysztofa Pendereckiego
 • Franz Schubert — Kwartet smyczkowy d-moll Śmierć i dziewczyna D.810 w opracowaniu Gustava Mahlera na orkiestrę smyczkową

O SINFONIETTA FESTIVAL

Babski comber, Kobieta zmienną jest, Miłość śmierć i dziewczyna — to tylko niektóre z intrygujących tytułów utrzymanych w niekonwencjonalnej formule koncertów. Festiwal odbędzie się w dniach 30 czerwca — 4 lipca, w przeważającej mierze w przepięknych oddziałach Muzeum Narodowego — m.in.  Sali Siemiradzkiego krakowskich Sukiennic i w kultowym Hotelu Cracovia (!), gdzie w ramach clubbingu kameralnego usłyszymy m.in. Kwartet DAFO. Wielkim wydarzeniem będzie będzie przedstawienie operowe Dziennik Anne Frank Grigorija Frida w reżyserii Amerykanki Rebeki Roty zrealizowane w niezwykłej, podkreślającej wymowę spektaklu scenerii Muzeum Inżynierii Miejskiej w sercu krakowskiego Kazimierza. Gwiazdorska, międzynarodowa żeńska obsada z udzialem m.in. śpiewaczki opery wiedeńskiej Ulrike Helzel, polskiej wokalistki Ewy Majcherczyk, reżyserki Rebeki Roty z Los Angeles, uwielbianej przez publiczność laureatki XIV Konkursu im. H. Wieniawskiego Soyoung Yoon — która wykona Koncert podwójny Bacha w duecie z Amelią Maszońską, zdobywczynią serc telewizyjnej publiczności zeszłorocznej edycji tego prestiżowego Konkursu — Lethiec Trio z Francji i występujące po raz pierwszy w Polsce, szwajcarskie Orion Trio… no i niezastąpiona Sinfonietta Cracovia, która, jak sama donosi, jest kobietą! To tylko niektóre atrakcje tegorocznej edycji Sinfonietta Festival. Mam tylko nadzieję, że wybaczą nam Państwo obecność w programie takich utworów mężczyzn-kompozytorów jak ‹‹Adagietto›› Mahlera, ‹‹Śmierć i dziewczyna›› Schuberta czy ‹‹Cztery pory roku w Buenos Aires›› Piazzolli obok dzieł Clary Schumann, Grażyny Bacewicz, Almy Mahler, Louise Farrenc czy prawdziwej gwiazdy muzyki XIX wieku, Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej, której ‹‹Modlitwa  dziewicy›› była prawdziwym hitem muzyki salonowej we Francji (i nie tylko!) — i której imieniem nazwano jeden z kraterów na Wenus… — mówi dyrektor Sinfonietty Cracovii, Jurek Dybał.

Vive la musique, vive les femmes! Bądźcie Państwo z nami… niezależnie od płci! 

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Galeria Sztuki Polskiej XIX, Kraków, Rynek Główny 3, Kraków

Facebook