Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem: Bente Kahan & Gjertrud 's Gypsy Orchestra

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem: Bente Kahan & Gjertrud 's Gypsy Orchestra

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

Synagoga Pod Białym Bocianem, Wrocław

Ceny biletów:
    - 25zł - ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci)
    - 35zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

Bente Kahan & Gjertrud’s Gypsy Orchestra „Yiddishkayt” (Polska, Norwegia, Węgry)

Unikatowa okazja, by posłuchać piosenek w jidysz śpiewanych przez Bente Kahan wraz z akompaniamentem jej norweskiej orkiestry.

Jidyszkajt (jidyszkejt) to w dosłownym tłumaczeniu żydowskość wyrażona w jidysz, języku nazywanym mame loszn – językiem matki. Pieśni, wiersze, dowcipy, przekleństwa i codzienne rozmowy Żydów aszkenazyjskich od tysiąca lat zapisywane są hebrajskimi literami i wyrażają żydowską duszę.

Program koncertu obejmuje różnorodne utwory: począwszy od pieśni religijnych i piosenek ludowych po piosenki stworzone dla teatru jidysz, którego początki sięgają XIX w. w Europie Wschodniej, a jego rozwój nastąpił w USA i w Izraelu wraz z emigracją Żydów z Europy Wschodniej do tych krajów.

Bente Kahan – śpiew, gitara
Gjertrud’s Gypsy Orchestra:
Georg M. Reiss – klarnet, tarogato
Gjertrud Okland – skrzypce
Helene Waage – wiolonczela
Pal Thorstensen – kontrabas
Tom Karlsrud – akordeon
Trond Villa – skrzypce, mandolina
Dodatkowe informacje o zespole: www.gjertruds.no
Koncert realizowany przy wsparciu Norweskiej Rady Sztuki.

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem to festiwal złożony z cyklu koncertów artystów z Europy, prezentujących nie tylko bogactwo muzyczne mniejszości narodowych, ale też wpływy muzyki klezmerskiej i folkowej na inne gatunki, takie jak awangarda czy jazz. Podkreślanie wielokulturowości Wrocławia i zawiłych losów historycznych miasta poprzez koncerty ludzi o różnych korzeniach i tradycjach ma szczególne znaczenie w Dzielnicy Czterech Świątyń.

W tym roku serdecznie zapraszamy na cykl koncertów festiwalowych w każdą sierpniową niedzielę o godzinie 19:00. Koncerty odbędą się w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem (ul. Włodkowica 5a, Wrocław).

Festiwal „Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) | Oficjalny sponsor festiwalu: BNY Mellon (Poland) Sp. z o.o.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook