Chłopcy kontra Basia, Tantua

Chłopcy kontra Basia, Tantua

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Golec uOrkiestra - Koncert Kolęd i Pastorałek - Bydgoszcz

Hala Łuczniczka, Bydgoszcz

21.01.2018

Enej - Koncert Kolęd

Wytwórnia, Łódź

21.01.2018

Ceny biletów:
    - 30zł / 40zł - normalny (przedsprzedaż / w dniu imprezy)
    - 20zł / 40zł - ulgowy

Szczegóły wydarzenia

Chłopcy kontra Basia, Tantua

4 października w Sali Teatralnej ŚOK wystąpi etno-jazzowa grupa Chłopcy Kontra Basia. W roli supportu zagra Tantua – świdnicka formacja folkowa. Na wieczór łączący elementy muzyki współczesnej, jazzowej i ludowej zaprasza Świdnicki Ośrodek Kultury.

Chłopcy Kontra Basia będą promować zapowiadany na 11 września drugi, pełnowymiarowy album zatytułowany „O”. Płyta przywołuje dawne byty, zapomniane istoty, historie z morałem, dawną wizję świata. Motywy czerpane garściami z ludowych baśni i gawęd układane są w nowej kolejności, parafrazowane, przetwarzane lub stanowią bazę do zupełnie odrębnego snucia opowieści. Rozsmakowani w minionej kulturze, Chłopcy Kontra Basia ubierają słowa we współczesne kompozycje, nadając im aktualny wymiar i sens. Ubogacają swe dotychczasowe brzmienie w partie trąbek, ukulele, fortepianu

Zespół występował w „Must Be The Music” a jurorka Elżbieta Zapendowska obwołała Barbarę Derlak, wokalistkę, „żeńską wersją Oskara Kolberga”, etnografa i kompozytora z XIX wieku, który opracował polskie pieśni ludowe. Grupa w ostatnim czasie wzięła udział w płytach poświęconych Grzegorzowi Ciechowskiemu („Spotkanie z legendą”) i powstańcom warszawskim (na albumie „Placówka ’44” zespołu Voo Voo). 8 sierpnia wystąpili przed Lenny Kravitzem w Ergo Arenie w Gdańsku.

Styl Tantuy trudno określić jednym zdaniem. Inspiracje czerpią z różnych, często skrajnie odmiennych gatunków muzycznych. W ich brzmieniu ma pewno można odnaleźć elementy muzyki etnicznej, folkowej czy world music. O tym, jak różnorodną muzykę tworzą, świadczy fakt, że byli laureatami zarówno festiwali bębniarskich (Festiwal Frog w Gdyni), jak i przeglądów poetyckich w Oleśnie czy Szklarskiej Porębie. W 2008 roku wystąpili w 44 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Aktualnie zespół tworzy szóstka muzyków, którzy do gry wykorzystują zarówno oryginalne i rzadko spotykane instrumenty ludowe np. lirę korbową, rubab, udu, berimbao, djembe jak i gitary, skrzypce oraz perkusję. Całości dopełnia wokal Magdy Pasik, która dołączyła w tym roku do zespołu razem ze skrzypaczką Martą Pieńkowską.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook