Koncert Hawdalowy: Di Galitzyaner Klezmorim - Trzy Odsłony

Koncert Hawdalowy: Di Galitzyaner Klezmorim - Trzy Odsłony

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Golec uOrkiestra - Koncert Kolęd i Pastorałek - Bydgoszcz

Hala Łuczniczka, Bydgoszcz

21.01.2018

Enej - Koncert Kolęd

Wytwórnia, Łódź

21.01.2018

Ceny biletów:
    - 25zł - ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy)
    - 35zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Koncert Hawdalowy
DI GALITZYANER KLEZMORIM – TRZY ODSŁONY

Koncerty Hawdalowe wracają po wakacyjnej przerwie.  Październikowy koncert rozpocznie się w ostatnią sobotę miesiąca, po zachodzie słońca, o godzinie 19:02 w Synagodze pod Białym Bocianem. Zespół Di Galitzyaner Klezmorim zaprezentuje się wrocławskiej publiczności w 3 odsłonach.

W programie znajdą się utwory z trzech płyt, które ukazały się między rokiem 2000 a 2012: „Di Galitzyaner Klezmorim”, „Nokh Amol” i „Ponad Horyzont”. Program ten został skonstruowany na zasadzie kontrastu: tradycyjna forma będzie przeplatać się z delikatnymi aranżacjami.

Każda z płyt zespołu Di Galitzyaner Klezmorim zebrała bardzo pozytywne recenzje krytyków i melomanów. Oto jedna z nich:
„(...) Zbyt łatwym byłoby podsumowanie, że Di Galitzyaner Klezmorim przystraja muzykę klezmerską w nowe szaty. (...) w muzyce pobrzmiewa bolero, tango, przychodzi na myśl Debussy a akordeon (...) brzmi niczym fortepian. Perfekcja bierze się z wirtuozerskiego opanowania gry na instrumentach, zmiana tempa jest zatrważająco piękna ale nie zapomina się też o przekazaniu nastroju. (...)” - Giessener Allgemeine.

Zespół w swej twórczości nawiązuje do tradycji muzyki klezmerskiej. Nadając jej całkowicie osobisty charakter, stara się w sobie tylko właściwy sposób wydobyć i podkreślić to, co zdaniem twórców najistotniejsze. Poetycka, melancholijna melodyka przeplata się z żarliwą, ekstatyczną żywiołowością tworząc przestrzeń wypełnioną szeroką gamą barw i emocji. Klasyczne, akademickie wykształcenie także nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Wirtuozeria, dbałość o dźwięk i szczegół w połączeniu z dużą wrażliwością muzyczną, nadają utworom estetycznie wysublimowaną postać. Oprócz utworów bazujących na oryginalnych melodiach klezmerskich, coraz więcej jest w repertuarze Di Galitzyaner Klezmorim kompozycji własnych.

W obecnym składzie zespół występuje od 1998 roku a współtworzą go:
Mariola Śpiewak ­ klarnet
Grzegorz Śpiewak ­ akordeon
Rafał Seweryniak ­ kontrabas
Dziennikarz z Lippische Landeszeitung tak zrecenzował ich koncert: „Zupełnie nie nadające się do siedzenia”. Koncerty Hawdalowe organizowane od wielu lat przez Fundację „PRO ARTE 2002” zagościły na stałe na kulturalnej mapie Miasta Spotkań. Odwołują się bezpośrednio do tradycji i kultury żydowskiej. Hawdala, to uroczyste zakończenie szabatu i jednoczesne rozpoczęcie nowego tygodnia. Most między tym, co święte a codziennością. Koncert rozpocznie się tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zaraz po zakończeniu szabatu. Cykl Koncertów Hawdalowych zainaugurowany został w grudniu 1999 r. występem "Ostatniego Klezmera RP" Leopolda Kozłowskiego i wrocławskiego Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Dzięki takim inicjatywom, synagoga stała się wyjątkową salą koncertową.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook