Ars Cameralis: Afryka - ziemia i ogień

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Ceny biletów:
    - 5zł - ulgowy
    - 10zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Afryka — ziemia i ogień
Prezentacje literackie: Tahar Ben Jelloun (Maroko), Ondjaki (Angola)
Prowadzenie: Małgorzata Szczurek oraz Michał Lipszyc

Spotkaniu towarzyszyła będzie promocja książki Tahara Ben Jellouna “Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych” wydana przez Wydawnictwo Karakter, które jest współorganizatorem wydarzenia.

Tahar Ben Jelloun to jeden z najbardziej znanych pisarzy literatury francuskojęzycznej, laureat nagrody Ulissesa, od lat wymieniany jako kandydat do literackiego Nobla. Urodził się w 1944 roku w Fezie, w wieku niespełna trzydziestu lat wyemigrował do Francji. Wcześniej studiował filozofię, socjologię i psychiatrię. Jednocześnie  aktywnie działał przeciwko reżimowi panującemu w Maroku. Skończyło się wojskowym więzieniem, w którym pobyt odcisnął piętno na literackiej wyobraźni autora. Jego pierwsza powieść, Harrouda (1971), została entuzjastycznie zrecenzowana przez Rolanda Barthesa i Samuela Becketta. Po polsku ukazały się przekłady czterech powieści: Dziecko z piasku, Święta noc, To oślepiające, nieobecne światło, O mojej matce.

Ondjaki to młody, obsypany nagrodami na skalę afrykańską i światową pisarz z Angoli; urodził się w 1977 jako syn Portugalczyka i Angolki. Ndalu De Almeida – bo to jego prawdziwe nazwisko – studiował w Lizbonie socjologię, przyczyniając się swoją pracą magisterską do europejskiego odkrycia pisarza Luandino Vieiry. Debiutował wówczas również jako poeta, a parę lat później miał już na koncie powieści, tomy opowiadań i książki dla dzieci. Ondjaki jest również dokumentalistą, twórcą amatorskiego teatru w Lizbonie oraz malarzem. Jego twórczość dotyczy przede wszystkim dzieciństwa spędzonego w Luandzie w czasie wojny domowej; światową sławę zdobył dzięki oryginalnemu językowi pełnemu neologizmów i egzotycznych dla języków indoeuropejskich idiomów.

Więcej na: http://www.cameralis.art.pl oraz http://www.facebook.com/cameralis 

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

Facebook