Era Jazzu: James Blood Ulmer

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Valses de Vienne - Walce Wiedeńskie

24.01.2018 - 28.01.2018

Valses de Vienne - Walce Wiedeńskie - Kraków

Bilety dostępne na www.ticketmaster.pl

Sala Filharmonii im. K. Szymanowskiego, …

24.01.2018

Ceny biletów:
    - 100zł

Szczegóły wydarzenia

JAMES BLOOD ULMER
Funk, Blues, Jazz and More

James "Blood" Ulmer to legenda jazzowej gitary. Określany jest często  mianem najbardziej oryginalnego gitarzysty od czasów Jimi ’ego Hendrixa; jego free-jazzową mieszaninę improwizacji z ostrymi poszarpanymi rytmami tanecznymi  i wszędobylskim bluesem okrzyknięto najważniejszym krokiem w jazzie po muzyce legendarnego Ornette Colemana.

Ulmer – mówi Dionizy Piątkowski – jest przykładem niezwykłego współgrania osobowości awangardzisty oraz muzyka tradycyjnego w jednym; wielkim artyście. Jego korzenny blues okraszony harmolodycznym awangardowym pomysłem wyzwala tyle emocji ile może zmieścić muzyka niezwykłej, artystycznej osobowości. Ulmer jest dzisiaj legendą amerykańskiej muzyki „roots”, tej skażonej prymitywnym bluesem ogrywanym jazzowymi frazami i skojarzeniami”.

Amerykański gitarzysta jazzowy i bluesowy muzyczną przygodę rozpoczynał od jazzu i zasłynął dzięki współpracy z awangardowym innowatorem Ornette’em Colemanem. Był pierwszym muzykiem grającym na gitarze elektrycznej, który nagrywał i koncertował z Colemanem a i sam gitarzysta wymienia Ornette’a Colemana jako jazzmana, który wywarł ogromny wpływ na jego muzykę. Pod koniec lat 70-tych Ulmer założył grupę The Music Revelation Ensemble, do której należeli m.in.  saksofonista David Murray, basista Amin Ali oraz  perkusista Ronald Shannon Jackson. Razem z różnymi mutacjami  w tej formacji pojawiali się także Julius Hemphill,  Arthur Blythe, Sam Rivers i Hamiet Bluiett. Przez ostatnie kilka lat koncertował w towarzystwie tria bluesowego zdolnego grać zarówno porywającą muzykę taneczną, jak i mainstreamowy funk-fusion. Gitarzysta zawsze przyznawał się do fascynacji B.B. Kingiem i Jimim Hendrixem. Jego ostatnie zespoły a zwłaszcza dzisiejsze trio jest wypadkową bluesowych korzeni i całego życiowego doświadczenia. To radykalna mieszanka jazzu, bluesa, ostrego rocka i muzyki funk. Ulmer łączy je w sposób jedyny w swoim rodzaju - słuchając go można poczuć, że muzyka naprawdę jest jednością.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook