Era Jazzu: CHICO FREEMAN, FORTUNA / DYS, DAWID KOSTKA Project

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Wolf Alice

Klub Hybrydy, Warszawa

17.01.2018

Ceny biletów:
    - 100zł, 120zł

Szczegóły wydarzenia

CHICO FREEMAN, FORTUNA / DYS, DAWID KOSTKA Project


CHICO FREEMAN - Poznań Jazz Project
Amerykański saksofonista Chico Freeman należy do najznamienitszych instrumentalistów nowoczesnego jazzu. Pochodzi ze słynnego „klanu Freemanów” –  rodzinnej elity chicagowskiego jazzu, którą tworzą wybitni i legendarni artyści: ojciec Von Freeman (saksofonista),  wuj George ( gitarzysta), wuj Bruz (perkusista) oraz Evertt (trębacz).

Początkowo grywał w lokalnych  zespołach rhythm and bluesowych, ale dość szybko zainteresował się ideą „black music” , przystał do słynnego ruchu AACM i nawiązał współpracę z Lesterem Bowiem, Don Pullenem, Famadou Don Moye  i  Muhalem Richardem Abramsem. Już w latach siedemdziesiątych nagrywał i koncertował z najważniejszymi muzykami jazzu. Nazwisko Chico Freemana pojawia się na płytach D. Gillespie’ego, McCoy Tynera, E. Jonesa, Ch. Mingusa, J. DeJohnette, A. Blakey’a,  W. Marsalisa, B. Marsalisa, J.Hendersona, Von Freemana, A. Blythe’a i wielu wielu innych . Chico Freeman pojawia się jako solista w zespołach i sesjach grup Earth, Wind & Fire, The Eurythmics, The Temptations, The Four Tops a nawet u Stinga. Ulegając fascynacji muzyką latynoską współpracuje z gigantami latin-jazzu : Tito Puente, Machito, Irakere, Arturo Sandovalem, Celią Cruz, Giovannim Hidalgo, Paulinho DaCosta, Nana Vasconcelos, Ray’em Barretto. Saksofonista nie zaniedbuje także autorskich projektów: prowadzi  formację Brainstorm  oraz jest muzykiem słynnej formacji The Roots ( m.in. z Bennym Golsonem, Samem Riversem, Nathanem Davisem i Arthurem Blythem) ,tworzy ( wraz z Lesterem Bowie, Don Moye i Kirk Lightsey’em) nawiązujący do tradycji AACM kwartet The Leaders. Nagrywa wraz z ojcem znakomite albumy „ Fathers And Sons” oraz "Freeman And Freeman”. Zrealizowana w 1979 roku płyta „Spirit Sensitive” należy do najlepszego zbioru ballad nagranych przez współczesnego tenorzystę.

W stylu Chicgo Freemana – mówi Dionizy Piątkowski - interesująco splata się tradycja post-coltrane'owska z charakterystycznymi dla niej długimi, rozpędzonymi frazami, z chropawością i surową ekspresją rhythm and bluesa. Jest mistrzem łączenia fusion z karkołomnymi improwizacjami i potęgą brzmienia saksofonu tenorowego. Frazy stają się nowocześnie „coltrane’owskie” ,ale słychać w nich także powściągliwość stylistyki ojca muzyka, legendarnego saksofonisty Von Freemana

Chico Freeman  jest stworzony do liderowania, bardzo wyraźnie nadaje piętno każdemu projektowi. Ale jest także niezwykle subtelny i zachowawczy w stosunku do inwencji artystycznej innym muzyków. Stąd mnogość projektów , w których  Freeman uczestniczy  i poklask z jakim spotykają się wśród publiczności i krytyków. W ramach Ery Jazzu Chico Freeman przygotowuje podobny projekt. Do współpracy zaprosił doskonałych , młodych muzyków z Poznania. Ten wyjątkowy Chico Freeman & Poznań Jazz Project jest doskonałą konfrontację naszych wyobrażeń o współpracy oraz wypracowaniu brzmień i nastrojów, jakie towarzyszą spotkaniu wielkiej legendy jazzu z kreatywnymi, polskim muzykami.


FORTUNA / DYS - Komeda Variations
Niezwykle ciekawy projekt “ Komeda Variations” przygotował w ramach Ery Jazzu duet poznańskich muzyków. Choć obaj artyści wywodzą się z dwóch różnych światów muzycznych, znani są doskonale ze swoich autorskich dokonań głównie w kręgu muzyki jazzowej oraz improwizowanej. Wspólne nagrania, koncerty i pomysły są postrzegane jako ważne, przemyslane i doskonale przygotowane projekty artystyczne. Także i tym razem trębacz Maciej Fortuna oraz pianista Krzystof Dys poddali wnikliwej, artystycznej wariacji kompozycje najwybitniejzego polskiego jazzmana Krzyszyofa Komedy -Trzcińskiego. Koncert “Komeda Variations” przygotowano w 85 rocznicę urodzin K.Komedy i jest hołdem Ery Jazzu dla wybitnego Poznaniaka.

Muzyka jaką tworzą Maciej Fortuna i Krzysztof Dys jest niezwykla komunikatywna – mówi Dionizy Piątkowski – Poprzez jej subtelność oraz improwizacyjną melancholię staje się doskonałym środkiem do podjęcia dialogu ze słuchaczem. To właśnie szczerość artystycznego przekazu ma decydujący wpływ na odbiór ich muzyki, na postrzeganie tego, co w jazzie najistotniejsze: bawienia się frazą, improwizacją, muzycznym dialogiem i subtelną melodyką kompozycji Komedy”. 

Duet Fortuna/Dys zdobył uznanie krytyków sceny jazzowej już roku 2013, kiedy to zrealizowano  album „Tropy”.  Rok później ukazała się płyta „Fortuna/Dys - Maciejewski Variations”,  stanowiąca zestaw autorskich wariacji wybranych utworów Romana Maciejewskiego. Teraz trębacz i pianista proponują własne impresje „komedowskie”.

Maciej Fortuna jest jednym z najciekawszych muzyków na polskiej scenie jazzowej. Trębacz, kompozytor i producent sam wydaje swoje muzyczne projekty w autorskim wydawnictwie Fortuna Music. Równie swobodnie czuje się w przestrzeni jazzu akustycznego jak i elektrycznego. Krzysztof Dys jest jednym z najbardziej oryginalnych pianistów na polskiej scenie jazzowej. Jego grę słychać tak w zespołach bliższych jazzowemu mainstreamowi jak i w awangardowych projektach klarnecisty Wacława Zimpla i trębacza Macieja Fortuny. Współpracował z legendarnym wibrafonistą Sextetu Komedy - Jerzym Milianem, saksofonistą Mikołajem Trzaską, klarnecistą Wacławem Zimplem. Jest członkiem kwartetu Soundcheck, gra trębaczem Maciejem Fortuną, w jego kwartecie a także jako duet Fortuna/Dys.


DAWID KOSTKA Project - Era Jazzu 2016 Prize
Laureatem tegorocznej nagrody Ery Jazzu jest poznański gitarzysta Dawid Kostka. Na Blue Note Poznań Competition 2015 brawurowo i z wielką wirtuozerią zagrał „Yes or No” Wayne’a Shortera i własną kompozycję „Night Vision”.

Dawid jest już dzisiaj wirtuozem jazzowej gitary – mówi Dionizy Piątkowski. Osadzony w brzemieniu Scofielda oraz zauroczony techniką Pata Metheny’ego  i Johna McLaughlina szuka artystycznych skojarzeń także u klasyków : od Jima Hall po Wesa Montgomery’ego. W jakim kierunku pójdzie jego własna, autorska stylistyka, technika i brzmienie najbliższy czas okaże. Teraz jest w doskonałym momencie, by podjąć takie wyzwanie”.

Dawid Kostka jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej ( studia magisterskie w klasie gitary Konrada Zemlera ukończył z wyróżnieniem).Od kilka lat związany jest z różnymi projektami artystycznymi koncertując z Sławkiem Uniatowskim, Kubą Badachem, Dorotą Miśkiewicz, Ewą Bem, Stanisławem Soyką, Janem Ptaszynem Wróblewskim oraz Anną Serafińską.  Jest laureatem wielu konkursów :z zespołem SkieBieDieBie, którego był założycielem, zdobył 2 miejsce na konkursie RCK Pro Jazz Festiwal 2013 oraz 3 miejsce na konkursie Jazz Juniors 2013. Z zespołem Global Schwung Quintet zdobył 2 miejsce na RCK Pro Jazz Festiwal 2015 oraz 1 miejsce w konkursie „Discovered by Good Time Radio” w kategorii jazz/acid jazz. Z zespołem Blitz w 2013 roku zdobył 2 miejsce w konkursie Muzyczna Zębatka (zespół został wyróżniony z kilkudziesięciu zespołów które brały udział).

Jest także laureatem prestiżowej nagrody dla największego talentu festiwalu 7th Azoty Tarnów Jazz Contest oraz  finalistą I Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany w Krakowie. Nagrał płytę koncertową z Poznańskim big bandem pod batutą Stanisława Fijałkowskiego. Występował poza granicami Polski na koncertach  w Bordeaux i Brukseli. Uczestniczył także w licznych warsztatach muzycznych m.in. w Puławach, Frankfurcie, Lesznie, Poznaniu oraz Chodzieży, gdzie pobierał nauki od Rafała Sarneckiego, Marka Napiórkowskiego, Konrada Zemlera, Davida Doruszki, Christiana Rovera, Atille Muehla i Michaela Sagmeistera. Podczas festiwalu Era Jazzu 2015 zrealizował wraz amerykańskim wokalistą Vinx’em entuzjastycznie przyjęty Poznań Jazz Project.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook