Marco Oliveira - mistrz Fado

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Ceny biletów:
    - 109zł, 99zł, 89zł

Szczegóły wydarzenia

Marco Oliveira - mistrz Fado


Marco Oliveira, jeden z najbardziej oryginalnych artystów fado nowego pokolenia, zaczął występować publicznie już w wieku lat dziewięciu. To jednak w świecie tej muzyki nie jest tak wielką rzadkością. Niezwykłe, że rok później zdobył już nagrodę w kategorii młodych głosów na słynnym festiwalu Grande Noite de Fado, by potem, w roku 2004 zdobyć ją raz jeszcze, tym razem w kategorii dorosłych artystów. Nie poprzestał na śpiewie, co byłoby najprostszą drogą do kariery. W wieku lat trzynastu zaczął studia w Narodowym Konserwatorium w Lizbonie, w klasie gitary i dziś jest, obok Pedro Joi najznakomitszym gitarzystą fado. Gra, co warto podkreślić, na gitarze klasycznej, tzw. viola de fado. Wraz z nim pojawiają się na scenie najznakomitsi wirtuozi gitary portugalskiej, tego szczególnego instrumentu, bez którego aura fado zdaje się niekompletna. Podczas koncertu w Wejherowie grać będzie z Marco Oliveirą Jose Elmiro Nunes. Młodemu mistrzowi zdarza się także koncertować solo. Występował w wielu europejskich krajach i w Nowym Jorku.

Oliveira wydał do tej pory dwie autorskie płyty: Retrato w 2008 i Amor é Água que Corre w 2016. Od większości artystów tej sztuki różni go nie tylko unikatowa barwa głosu, lecz przede wszystkim autorski dobór repertuaru. Marco jest kompozytorem a często także autorem wielu z wykonywanych piosenek.

Jest także jednym ze znakomitszych akompaniatorów. Na koncercie w Filharmonii Kaszubskiej towarzyszyć mu będzie młoda pieśniarka wyrosła ze środowiska najważniejszej lizbońskiej tawerny fado: Mesa de Frades w Alfamie – Tania Oleiro. Sam Marco od kilku lat związany jest z najsłynniejszym dziś klubem w Mourarii: Maria da Mouraria prowadzonym przez Heldera Mutinho. To nastrojowe miejsce powstało w domu, w którym narodziła się legendarna, dziewiętnastowieczna artystka fado, Maria Severa.

W książce „Muzyka moich ulic: Lizbona” Marcina Kydryńskiego, ostatni rozdział jest swoistym poematem. Napisany jedenastozgłoskowcem, portretuje współczesną, dynamicznie zmieniającą się Lizbonę i jej muzyczną scenę. 

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Wejherowskie Centrum Kultury, Sobieskiego 255, Wejherowo

Facebook