Jazzarium: Henri Texier Hope Quartet

Jazzarium: Henri Texier Hope Quartet

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Wolf Alice

Klub Hybrydy, Warszawa

17.01.2018

Ceny biletów:
    - 50zł

Szczegóły wydarzenia

HENRI TEXIER HOPE QUARTET

Henri Texier : double bass
Louis Moutin : drums
Sebastien Texier : alto saxophone : clarinet : alto clarinet
Francois Corneloup : baritone saxophone
 
Henri Texier
Kariera Henriego Texiera należy do najbardziej symbolicznych i najbogatszych na europejskiej scenie jazzowej. Zawsze chętny do eksperymentów i będący symbolem pokolenia kontrabasista stanowi niewyczerpane źródło muzycznych przygód dzięki swojej umiejętności jednoczenia kreatywnych energii artystycznych.
Henri Texier urodził się 27 stycznia 1945 i już jako nastolatek odkrył magię jazzu, porzucając naukę gry na fortepianie na rzecz kontrabasu. Wprowadzony do świata paryskich klubów przez Daniela Humaira, grywał z wielkimi mistrzami, takimi jak Bud Powell, Kenny Clarke, Lee Konitz czy Dexter Gordon. Razem z Philem Woodsem i jego zespołem European Rhythm Machine oraz Aldo Romano stworzył grupę grającą rock progresywny Total Issue. W trakcie swojej kariery ten uznany solista i kompozytor współpracował z wieloma utalentowanymi twórcami, m.in. Joem Lovano, Johnem Abercrombie, Stevem Swallowem, Billem Frisellem, Elise Caron, Francesco Bearzatti, Louisem Moutinem. Koncertował w Europie, Afryce, Japonii, Indiach, Kanadzie, na Bliskim Wschodzie i w USA, gdzie występował m.in. na festiwalu Newport Jazz Festival.

Jego muzyczna wrażliwość nie pozwoliła mu stać się zakładnikiem jednego rodzaju wyrazu artystycznego. Jego muzyka rozbrzmiewała w filmach (Bertrand Tavernier), telewizji (Jean-Louis Bertucelli), teatrze (Robert Cantarella i Catherine Anne), podczas pokazów tańca (Viola Farber i Mathilde Monnier), wieczorów poezji (Jacques Bonaffé i Dominique Sampiero), w cyrku, podczas pokazów sztuk plastycznych, fotografii czy pirotechniki. Z Sébastienem Texierem, Manu Codjią, Christophem Marguetem i komikiem Frédérikiem Pierrotem stworzył przedstawienie „teatru jazzowego” Prévert Blues, gdzie jego kompozycje towarzyszyły tekstom Jacquesa Préverta. Nagrał setki albumów, z czego dwadzieścia wydanych pod jego nazwiskiem.
Nowy album Henri Texier Hope Quartet nagrany z Sébastienem Texierem, François Corne Loupem i Louisem Moutinem wydany został przez Label Bleu i zatytułowany jest „Live at l’Improviste”.

Louis Moutin
Urodzony w Paryżu w wigilię 1961 r., Louis Moutin już we wczesnych latach życia odkrył pasję do muzyki, w szczególności do jazzu, z którym pierwszy kontakt miał za pośrednictwem rodzinnej kolekcji albumów muzycznych. Gdy miał siedem lat, zaczął się samodzielnie uczyć gry na fortepianie, jednak w wieku 20 lat zdecydował się zostać perkusistą jazzowym. Po ukończeniu studiów inżynierskich w prestiżowej Ecole Centrale de Lyon na Wydziale Matematyki, w wieku 24 lat zdecydował się porzucić karierę w technologii i realizować swoje marzenia muzyczne. W ciągu trzech lat był już uznawany za jednego z najlepszych europejskich perkusistów jazzowych, a razem z odnoszącym sukcesy Machano Trio występował regularnie na międzynarodowych festiwalach jazzowych. W wieku 29 lat razem ze swoim bratem bliźniakiem, Francois, uznanym kontrabasistą założył pierwszy zespół jazzowy, który szybko zyskał przychylność publiczności jazzowej i branży. W sposób naturalny w efekcie tej współpracy w 1998 r. narodził się Moutin Reunion Quartet. Aktywność i niezwykłą kreatywność zespołu potwierdza 5 wydanych albumów i ponad 400 zagranych koncertów. Jako muzyk towarzyszący Louis współpracował też z uznanymi artystami, takimi jak Martial Solal, Jean Michel Pilc, Michel Legrand, Antoine Herve, Tigran Hamasyan, Michel Portal, Eric Lelann, Laurent Dehors, Simon-Spang-Hanssen. Przy różnych okazjach występował też m.in. z Danilo Perezem, Lewem Soloffem, Johnem Abercrombie, Joem Lockem, Lee Konitzem, Larrym Schneiderem, Didierem Lockwoodem, Markusem Stockhausenem, l'Ensemble Inter Contemporain czy Johnnym Griffinem.
 
Sébastien Texier
Urodził się 14 lutego 1970 r. w Paryżu. Studiował z Jacques’em Di Donato, Joem Lovano, Reggiem Workmanen oraz Lee Konitzem. Występował na wielu europejskich festiwalach, m.in. na North Sea Roterdam, w Zagrzebiu, Berlinie, Londynie, Rzymie czy Barcelonie oraz na świecie (w Kolumbii, Ekwadorze, na Kubie, w Maroku, Egipcie, Hngkongu, Japonii i na Madaskarze). W gronie artystów, z którymi współpracował, znaleźli się  Bojan Z, Gian Luigi Trovesi, Didier Lockwood, Daniel Humair, Marc Ducret, Aldo Romano, Paolo Fresu, Henri Texier, Louis Sclavis, Steve Swallow, Richard Bona, Joe Lovano, Bernard Lubat.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook