Quraishi: "Afghani Rabab"

Quraishi: "Afghani Rabab"

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Ethno Jazz Festival

Wrocław

30.01.2018 - 24.04.2018

Ceny biletów:
    - 30zł - wejściówki stojące dla uczniów i studentów
    - 50zł, 40zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

QURAISHI – tradycyjna muzyka Afganistanu na Ethno Jazz Festival!

QURAISHI, światowej sławy artysta pochodzący z Afganistanu wystąpi we Wrocławiu na zaproszenie Ethno Jazz Festival! Jedyny koncert w Polsce odbędzie się 28 lutego w klubie muzycznym Stary Klasztor. Dla miłośników kultury Orientu – pozycja obowiązkowa!

Quraishi  jest wirtuozem tradycyjnego instrumentu strunowego rabaab, niezwykle istotnego dla muzyki Afganistanu. Dźwięk wydawany przez ten instrument często wydaje się podobny do ludzkiego głosu. Quraishi urodził się i wychował w Kabulu w rodzinie z bogatymi muzycznymi tradycjami. W roku 1982, wraz z nasileniem walk pomiędzy mudżahedinami, a okupującymi Afganistan wojskami radzieckimi,  przedstał się do Iranu, a później dołączył do afgańskiej diaspory na Manhattanie. Tworzy rzadkie, a zarazem istotne powiązanie między bogatą tradycją klasycznej afgańskiej muzyki dworskiej, złotymi latami afgańskiego radia, różnorodnej kultury imigrantów Nowego Jorku,  z przyszłością tożsamości muzycznej Afganistanu.  Quraishi występował na całym świecie, od Lincoln Center, The Metropolitan Museum, The Kennedy Center, do Nowojorskiego Asia Society, Symphony Space, a także sali balowej Hammerstein.

Technicznie Quraishi posiada mistrzowskie poczucie rytmu i znakomity słuch muzyczny, ale to jego poetyckie serce porusza słuchaczy Pure & True Rubab. Jego wrażliwe interpretacje repertuaru klasycznego (("Herati," "Valley," "Badakshi," "Qalin," "Jani-ba-Lab," and "Ashoqi")) są w parze ze świeżym i młodzieńczym wyrażaniem swoich oryginalnych kompozycji ("Meg" i "Hope"). Quraishi występuje w duecie ze znakomitym  perkusjonistą Chatramem Sahni, który często występował w afgańskim radio w latach 70. i jest ulubionym akompaniatorem najbardziej znanych śpiewaków pochodzących z Afganistanu. Chatram jest wirtuozem tradycyjnego instrumentu perkusyjnego  dhol, wywodzącego się z wschodniego Pendżabu, a popularnego na całym subkontynencie indyjskim. To zdumiewające, jak tylko dwóch muzyków zaangażowanych w muzyczną konwersację może skoncentrować tyle dźwięków i uczuć oraz tak wiele wariacji muzycznych z takich prostych instrumentów.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook