Pianohooligan

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

AUKSO MEDIATEKA

Mediateka, Tychy

Ceny biletów:
    - 10zł - ulgowy (młodzież szkolna i studenci za okazaniem legitymacji)
    - 20zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

PIANOHOOLIGAN

W sobotę 21 maja 2016 r. w tyskiej Mediatece odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach z cyklu NEXT WAVE, prezentującego twórczość artystów, którzy zacierają granice pomiędzy gatunkami muzycznymi. W ten nurt wpisuje się działalność pianisty i kompozytora Piotra Orzechowskiego, firmującego swoje solowe projekty pseudonimem PIANOHOOLIGAN, który przywiezie do Tych materiał z albumu pt. „Studies for the Oberek” (Decca/Universal, 2014).

Piotr Orzechowski to jeden z najbardziej utytułowanych i wszechstronnych muzyków młodego pokolenia, okrzyknięty mianem „nadziei polskiej pianistyki jazzowej”. Po głośnym zwycięstwie na Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011) koncertuje z powodzeniem na całym świecie, w tym w składach wybitnych postaci światowego jazzu, takich jak Victor Mendoza, czy Perico Sambeat. Lider High Definition Quartet, z którym wygrał kilka międzynarodowych konkursów i zaprosił do współpracy słynnego trębacza jazzowego Randy’ego Breckera. Współpracował również z gigantami muzyki współczesnej, takimi jak Philip Glass, Steve Reich, czy Krzysztof Penderecki.

Ma na swoim koncie kilka znakomicie przyjętych albumów: okrzyknięty sensacją fonograficzną debiutancki album solowy pt. „Experiment: Penderecki” (Decca /Universal, 2012), zespołowe „Hopasa” (EmArcy Records/Universal, 2013), nagrany wraz z Marcinem Maseckim i Capellą Cracoviensis album pt. „Bach Rewrite” (Decca/Universal, 2013), czy najnowszy zespołowy album pt. „Bukoliki”, (ForTune, 2015), niemal jednogłośnie uznany przez krytykę Płytą Roku 2015.

Ceniony za indywidualny, rozpoznawalny styl, będący wynikiem poruszania się na pograniczu gatunków. Szczególne miejsce w twórczości Orzechowskiego zajmuje muzyka polska, która była inspiracją do wydania jego ostatniej płyty solowej twórczo analizującej poszczególne elementy polskiego tańca – oberka. Red. Marek Dusza pisał o niej w Rzeczpospolitej: „Za polski jazzowy album roku uznaję ‘15 Studies for the Oberek’ Piotra Orzechowskiego. Jego studia nad tym tańcem ludowym dały niezwykłe nagrania z pogranicza jazzu, muzyki współczesnej i folku. To przemyślana i fascynująca podróż do źródeł polskiej muzyki”.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook