Aukso plays Górecki

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

AUKSO MEDIATEKA

Mediateka, Tychy

28.10.2017 - 23.12.2017

Ceny biletów:
    - 10zł - ulgowy (młodzież szkolna i studenci za okazaniem legitymacji)
    - 20zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

AUKSO PLAYS GÓRECKI

Czerwcowy koncert z cyklu AUKSO MODERN to przekrojowa prezentacja twórczości wielkiej postaci muzyki współczesnej, mistrza polskiej awangardy muzycznej XX wieku, całe życie związanego ze Śląskiem – Henryka Mikołaja Góreckiego. W drugiej części koncertu zabrzmią kompozycje Mikołaja Góreckiego – syna. W sobotni wieczór 18 czerwca 2016 r. na scenie tyskiej Mediateki obok AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia wystąpi córka kompozytora, pianistka Anna Górecka, która zagra partię solową „Koncertu na klawesyn i orkiestrę smyczkową” op. 40.

Podczas koncertu zostaną zaprezentowane słynne kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego: „Trzy utwory w dawnym stylu” (1963)  oraz niezwykle wirtuozowski i efektowny „Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową” op. 40 (1980). Solistką koncertu jest Anna Górecka – ceniona pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach i Hochschule für Musik w Trossingen. Laureatka wielu nagród i wyróżnień prowadząca intensywną działalność koncertową. Szczególne miejsce w rozległym repertuarze artystki zajmują utwory jej ojca, a zwłaszcza jego „Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową”. Pierwszą część koncertu zamknie II Kwartet smyczkowy „Quasi una fantasia” op. 64 (1988) napisany dla amerykańskiej supergrupy Kronos Quartet.

Drugą część wieczoru wypełnią kompozycje Mikołaja Góreckiego – syna, kompozytora mieszkającego i działającego w USA. Zabrzmią: „Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową” (2000) – trzyczęściowy koncert o nokturnowym charakterze, oraz „Divertimento na orkiestrę smyczkową” (2009). Kompozytor podkreśla, że „Divertimento” jest utworem, w którym najważniejsze są jakości emocjonalne – na pierwszym miejscu jest muzyka wyrażająca uczucia, a nie muzyka, której formalna strona wykorzystuje najnowsze rozwiązania i środki kompozytorskie.

Program:
Henryk Mikołaj Górecki (1933–2010)
„Trzy utwory w dawnym stylu”
„Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową” op. 40  
II Kwartet smyczkowy „Quasi una fantasia” op. 64

Mikołaj Górecki *1971
„Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową”
„Divertimento na orkiestrę smyczkową”

Wykonawcy:
Anna Górecka – fortepian
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś – dyrygent 

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook