Gwiazdy z Sinfoniettą: Gidon Kremer, Sinfonietta Cracovia

Gwiazdy z Sinfoniettą: Gidon Kremer, Sinfonietta Cracovia

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Ceny biletów:
    - 30zł - ulgowy
    - 40zł, 60zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

GWIAZDY Z SINFONIETTĄ – GIDON KREMER

Legenda światowej wiolinistyki – Gidon Kremer – w Krakowie z Sinfoniettą. W ostatni piątek kwietnia, w kolejnej odsłonie gwiazdorskiego cyklu Sinfonietty Cracovii zagości legendarny wirtuoz skrzypiec, uważany za jednego z najwszechstronniejszych i najbardziej oryginalnych artystów naszych czasów, Gidon Kremer. W sali krakowskiego ICE Congress Centre zabrzmią dzieła Panufnika, Weinberga i Szostakowicza, a Orkiestrę poprowadzi Jurek Dybał.

Ścieżka kariery Gidona Kremera jest być może jedną z najbardziej niekonwencjonalnych wśród wszystkich czołowych światowych skrzypków. Urodzony w Rydze na Łotwie artysta rozpoczął naukę gry w wieku lat czterech, pod kierunkiem swojego ojca oraz dziadka. Studia odbył w Konserwatorium Moskiewskim, w klasie samego Dawida Ojstracha i jest uważany za jednego z najwybitniejszych wychowanków tego genialnego skrzypka i pedagoga. Późniejsze sukcesy w licznych konkursach międzynarodowych rozpoczęły wyjątkową karierę wirtuoza, który zyskał międzynarodową sławę jako jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych artystów swojego pokolenia. Grę Kremera charakteryzuje indywidualny styl łączący nowoczesność z poszanowaniem tradycji, a jego niezwykle bogaty repertuar kipi różnorodnością – od skrzypcowych „standardów” epoki klasycyzmu i romantyzmu, poprzez dzieła mistrzów XX i XXI wieku, po utwory kompozytorów zupełnie współczesnych. Nie ma chyba drugiego solisty o światowej renomie, który w ciągu ostatnich 30 lat zrobiłby tak wiele dla muzyki najnowszej!

Artysta dokonał ponad 120 nagrań płytowych, które zostały nagrodzone szeregiem międzynarodowych nagród, m.in. Grand Prix du Disque, Deutscher Schallplattenpreis, Ernst-von-Siemens Musikpreis czy „muzycznym Noblem” – Una Vita Nella Musica – Artur Rubinstein. Współpracował z najznamienitszymi postaciami sceny muzycznej, takimi jak Valery Afanassiev, Martha Argerich, Mikhail Pletnev, Mischa Maisky, Yo-Yo Ma, Yuri Bashmet i in. Gidon Kremer nie ogranicza się jednak jedynie do gry solistycznej, jest również cenionym dyrygentem, założycielem i dyrektorem artystycznym orkiestry kameralnej Kremerata Baltica, której celem jest promowanie i umożliwienie rozwijania umiejętności młodym, zdolnym artystom z krajów bałtyckich. Co ciekawe, artysta włada również językiem literackim – jest autorem czterech książek o tematyce muzycznej; najnowsza, wydana w 2013 roku nosi tytuł Listy do młodego pianisty.

W wykonaniu Gidona Kremera krakowscy melomani usłyszą utwór, który zajmuje szczególne miejsce w repertuarze wirtuoza – Koncert skrzypcowy Mieczysława Weinberga, którego nieco zapomnianą do niedawna twórczość Kremer niestrudzenie promuje. W Koncercie pobrzmiewają echa zagmatwanych losów polskiego kompozytora, który po wybuchu II wojny światowej wyemigrował do ZSRR, gdzie z jednej strony miał szansę doskonalić warsztat pod okiem Miaskowskiego i Szostakowicza – swojego wieloletniego przyjaciela i mentora; z drugiej strony zmagał się z prześladowaniami, jakie spotykały osoby o pochodzeniu żydowskim. Szostakowiczowi zawdzięcza nie tylko odzyskaną wolność po aresztowaniu w 1953 roku, lecz również język muzyczny, zauważalnie bazujący na dokonaniach rosyjskiego mistrza. Zestawienie w programie Koncertu Weinberga z I Symfonią Szostakowicza jest zatem z góry zamierzone. Natomiast napisana w 1942 roku Uwertura tragiczna Panufnika, uważana jest za jeden z najbardziej poruszających utworów tego kompozytora. W szczególny sposób oddaje ona tragizm czasów w jakich przyszło działać wszystkim tym twórcom, nawiązując również do nich językiem muzycznym. Zapowiada się zatem wieczór pełen wirtuozerii i wzruszeń. Tak znakomici goście, jak Gidon Kremer, nie goszczą w Polsce zbyt często – nie może Państwa zabraknąć na tym koncercie!
Serdecznie zapraszamy!


WYKONAWCY:
Gidon Kremer – skrzypce
Jurek Dybał – dyrygent
Sinfonietta Cracovia

PROGRAM:
Andrzej Panufnik – Uwertura tragiczna
Mieczysław Weinberg – Koncert skrzypcowy op. 67
Dymitr Szostakowicz – I Symfonia f-moll op. 10

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook