WSJD 2016 - dzień 4, John McLaughlin & THE 4th DIMEMSION, MGT , Mateusz Pliniewicz Quartet, The Forest Tuner

WSJD 2016 - dzień 4, John McLaughlin & THE 4th DIMEMSION, MGT , Mateusz Pliniewicz Quartet, The Forest Tuner

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Warsaw Summer Jazz Days 2017

Soho Factory, Warszawa

Ceny biletów:
    - 160zł, 140zł, 110zł, 80zł

Szczegóły wydarzenia

Warsaw Summer Jazz Days


John McLaughlin & THE 4th DIMEMSION, MGT , Mateusz Pliniewicz Quartet, The Forest Tuner


John McLaughlin & THE 4th DIMEMSION
ohn McLaughlin, jeden z największych wirtuozów gitary w muzyce jazz-rockowej poświęcił się poszukiwaniom duchowej pasji, dzięki której jego muzyka nieustannie ewoluuje i pozostaje otwarta na nowe wpływy. Niezależnie, czy jest to shredding na gitarze elektrycznej, czy ciche „gotowanie” na akustycznej — intensywność gry i niedoceniana wirtuozeria McLaughlina od zawsze nadawały dźwiękom wychodzącym spod jego palców witalności, a jego największe dokonania, czy to jako solisty, czy członka zespołu są jednymi z najlepszych nagrań w historii muzyki jazz fusion.
McLaughlin urodził się 4 stycznia 1942 r. w Yorkshire w Anglii. Na gitarze zaczął grać w wieku 11 lat. Początkowo ciągnęło go w stronę bluesa i swingu. Współpracował w tym czasie z brytyjskimi artystami, takimi jak Georgie Fame, Graham Bond, Brian Auger, i Ginger Baker. Własny zespół założył w 1968 r., a na początku 1969 r. zadebiutował doskonałym albumem Extrapolation. W tym samym roku przeniósł się do Nowego Jorku, aby dołączyć do rewelacyjnego jazz-rockowego zespołu Tony'ego Williamsa Lifetime, pojawił się również na klasycznym już albumie Emergency! Za pośrednictwem Williamsa, McLaughlin został zaproszony do zespołu Milesa Davisa i stał się ważnym elementem kamieni milowych muzyki jazz-rockowej, takich jak In a Silent Way, Bitches Brew i A Tribute to Jack Johnson. Chcąc zagłębić się w muzykę akustyczną i dźwięki Wschodu, w 1970 r. McLaughlin nagrał klasyczną My Goal's Beyond; niedługo później odszedł z zespołu Davisa, a po nagraniu kolejnego solowego albumu, Devotion,  zaszył się w leśnych drewutniach.
Na scenie pojawił się znowu w 1971 r. jako lider Mahavishnu Orchestra, nowatorskiego zespołu, który odegrał ważną rolę w definiowaniu i popularyzacji nurtu wczesnej muzyki jazzowo-rockowej. W latach 80. McLaughlin komponował, eksperymentując z muzyką klasyczną i jazzową. W latach 90. regularnie nagrywał z zespołami, grając na gitarze elektrycznej i akustycznej. Do ważniejszych albumów z tego okresu należy zaliczyć akustyczny Time Remembered: John McLaughlin Plays Bill Evans z 1993 r.; After the Rain z Elvinem Jonesem i Joey'em DeFrancesco z 1995 oraz The Promise z 1996 r., na której gitarzysta pojawiał się razem z partnerami ze swojego trio akustycznego: di Meolą i de Lucią, a także razem w trio z DeFrancesco i perkusistą Dennisem Chambersem. Między innymi z tym samym perkusistą nagrał także ostatnim album w dekadzie Heart of Things — agresywną odsłonę elektrycznego jazzu.
Wiek XXI zastał McLaughlina w nostalgicznym nastroju, czego dowodem jest album Remember Shakti: The Believer, będący zapisem występu na żywo. U boku McLaughlina grającego na gitarze elektrycznej wystąpił U. Shrinivas na mandolinie elektrycznej, V. Selvaganesh na kanjirze i ghatam oraz legendarny Zakir Hussain grający na tabla. Zespół odbył tournée i rok później wydał Saturday Night in Bombay. W 2004 r. wytwórnia WEA w Niemczech wydała pokaźny 17-płytowy box set McLaughlina Montreux Concerts, na które składały się występy z lat 1974–1996. Wydany w 2006 r. album Industrial Zen jest odzwierciedleniem rozbisurmanienia ambicji gitarzysty.
W 2008 r. McLaughlin wydał album Floating Point będący kontynuacją wielu pomysłów przedstawionych na Industrial Zen. Ostatni utwór na płycie zatytułowany „Five Peace Band” służył również jako nazwa supergrupy składającej się z McLaughlina i Chicka Corei z okazji jednorazowego światowego tournée. Pozostali członkowie tworzący zespół to saksofonista Kenny Garrett, perkusista Vinnie Colaiuta i basista Christian McBride. Album pod tym samym tytułem wydano w 2009 r. To the One, album studyjny nagrany z zespołem 4th Dimension został wydany przez Abstract Logix wiosną 2010 r. Dwa lata później McLaughlin pojawił się z Now Here This, nagranym z perkusistą 4th Dimension, Ranjitem Barotem.

Mateusz Pliniewicz Quartet
„Mateusz Pliniewicz - Warsztat Dźwięku" to formacja złożona z czterech muzyków współpracujących ze sobą od 2008 roku. Połączenie fortepianu, skrzypiec, akustycznej sekcji rytmicznej i elektroniki,  umożliwia
kreowanie nowego wymiaru muzyki, do tej pory niespotykanej. Nie obce im są sonorystyczne eksperymenty, ogromna ekspresja, pomysłowość oraz otwartość i ciekawy dialog ze współczesnym brzmieniem muzyki. Kolektywne improwizacje budowane na fundamencie wrażliwości muzyki klasycznej i nieprzewidywalności free jazzu są doskonałą okazją do zagłębienia się w tej niesamowitej przestrzeni tworzonej przez
muzyków. Zespół wykonuje autorski program.

Szymon Madej -  perkusja.
Obecnie student wydzialu jazzu i muzyki rozrywkowej w Katowicach. Członek zespołów takich, jak m.in. Joachim Mencel Artisena Band, Ted Pearce & Cultural Xchange, Lichtański Sound Lab , Bartosz Dworak Quartet, F.O.U.R.S.  Wystepował na jednej scenie z takimi artystami, jak: Andy Middleton, Victor Mendoza, Rafael Alcala, Gerald T.Smith,  Colin Vassel i wieloma innymi.  W swoim dorobku ma na koncie m.in. Grand Prix na Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa(2013,2014),Nagroda indywidualna, na Krokus Jazz Festival(2013), Grand Prix na Jazz Juniors (2013).

Marcin Jadach – kontrabasista, gitarzysta basowy młodego pokolenia. Absolwent  Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Chętnie udzielający w szeroko pojętych alternatywnych przedsięwzięciach muzycznych. Laureat wielu nagród, między innymi Jazz Juniors, Bielska Zadymka Jazzowa . Związany z grupą Orange The Juice, projektem The Transgress i Minimatikon. W roli sidemana miał okazję współpracować  czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej.

Nikola Kołodziejczyk - pianista, kompozytor, dyrygent.
Zdobywca nagrody FRYDERYK 2015 w kategorii jazzowy debiut roku. Stypendysta Berklee College of Music World Scholarship Tour, zdobywca wielu nagród - m.in.na Transatlantyk Instant Composition Competition, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Krokus Jazz Festival, Jazz Juniors i innych. Półfinalista Bosendorfer Solo Piano Competition na Montreux Jazz Festival 2007
Jego muzyka była wykonywana oraz zamawiana przez:
Metropole Orkest feat. Richard Bona (Holandia/Kamerun), Filharmonia Wrocławska oraz Festiwal Jazztopad, Filharmonia Łódzka i festiwal Kolory Polski, Jazz Orchester Regensburg, Nederlands Blasers Ensemble(Holandia), Konglomerat Big Band, Amine et Hamza M'Raihi (Tunezja), Concept Art Orchestra (Czechy), Nigel Kennedy Orchestra of Life Strings, Akademicka Orkiestra Barokowa (Katowice), Anna Hawkins (Nowa Zelandia), Michał Polcyn "Cuiaviana", Aga Kiepuszewska "Silence", Orkiestra L'Autunno, Multiplayer Ensemble, Karolina Skrzyńska, Adam Bałdych "Storyboard", Kid Brown, Małgorzata Hutek, Fusion Strings i innych.

Maria Schneider, zdobywczyni dwóch nagród Grammy pisze o nim: „Jestem pod głębokim wrażeniem jego muzyki. To muzyka potężna, twórcza, dopracowana do najmniejszych szczegółów, z duszą - dość niezwykła. Jego muzyczne przestrzenie są wspaniałe, a pomysły są bardzo oryginalne. Niesamowity
pianista, kompozytor, dyrygent.

Mateusz Pliniewicz - skrzypce
Absolwent katowickiego Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w klasie Henryka Gembalskiego. Swoje doświadczenie muzyczne zdobywał współtworząc różne projekty muzyczne począwszy od elektronicznego duetu z Nikolą Kołodziejczykiem poprzez kwintet free jazzowy "Nóż w wodzie", który jest ukłonem w stronę muzyki Krzysztofa Komedy jak również zespoły wykonujące muzykę z pogranicza folku, rocka, tanga czy klasyki.  Jest liderem kwartetu jazzowego „Warsztat Dźwięku", który wykonuje jego autorski materiał. Występował u boku takich zespołów jak: Bernard Maseli On the Road, Dean Brown Band, Acoustic Acrobats, Klezzmates, Tangreen, Szeherezada, Tryptyk Ormiański.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook