Simcha - Koncert Galowy: Kantor Yoseph Schwartz

Simcha - Koncert Galowy: Kantor Yoseph Schwartz

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Maryla Rodowicz Diva Tour 2017/2018 - Opole

Zmiana daty koncertu!

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, Opole

23.01.2018

Valses de Vienne - Walce Wiedeńskie

23.01.2018 - 28.01.2018

Ceny biletów:
    - 50zł, 40zł

Szczegóły wydarzenia

KONCERT GALOWY: KANTOR YOSEPH SCHWARTZ & CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM


Kantor Yoseph Schwartz
Yoseph Schwartz, jako kantor młodego pokolenia wyznacza nowy kierunek w świecie muzyki kantoralnej. Jest utalentowanym dyrygentem, dbającym o interakcję z publicznością. Przybliża nam doświadczenie liturgicznej muzyki żydowskiej jednocześnie harmonijnie łącząc stare z nowym w sposób dostępny i ekscytujący dla słuchacza.
To niezwykle utalentowany, 25 letni izraelski kantor i dyrygent chóru synagogalnego. Urodził się w Seattle w Stanach Zjednoczonych w 1991 roku w religijnej rodzinie o muzycznych korzeniach. Swoje zamiłowanie do muzyki i talent objawił już we wczesnym dzieciństwie. Kantor Schwartz studiował muzykę kantoralną u wieu wybitnych artystów, m.in Shlomo Goldhara - drygenta chóru Shirat Izrael z Jerozolimy, drygenta Szlomo Zalman Rivlina, u maestro Elli Jaffe - kompozytora i drygenta Chóru Wielkiej Synagogi w Jerozolimie. Studiował w Petach Tikva - Instytucie Muzyki Kantoralnej i Liturgicznej prowadzonej przez Maestro Elli Jaffe oraz światowej sławy kantora Israela Randa, który wystąpił w Polsce w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater wraz z wrocławskim Chórem Synagogi pod Białym Bocianem.
W 2011 roku kantor Schwartz założył zespół Bells Ensemble, który stał się jedną z najbardziej prestiżowych kantoralnych formacji wokalnych na świecie. W ostatnich latach modlił się śpiewając w synagogach i ośrodkach kulturalnych w  Izraelu, USA oraz w Europie podczas festiwali muzycznych w Krakowie, Dreźnie, Hanowerze, Frankfurcie, Berlinie, Nowym Jorku. Pełni funkcję nauczyciela w Instytucie Petach Tikva.


20 lat Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce, który od 20 lat przywraca do życia muzykę zamordowanych synagog, wykonując ją na najwyższym poziomie artystycznym. W jego repertuarze znajdują się utwory najwybitniejszych kompozytorów żydowskich. Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy znanego wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu przy wsparciu Gminy Żydowskiej we Wrocławiu.

Zespół regularnie towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie. Odegrał ogromną rolę w popularyzacji pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsáka. Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów.
 
Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Bierze udział w licznych wydarzeniach muzycznych, m.in.: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu “Warszawa Singera”, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Chór uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina, Davidem Ullmannem z Jerozolimy, Israelem Randem z Tel- Awiwu. Współpracował z Justyną Steczkowską,  Mateuszem Pospieszalskim, Bente Kahan, a także z Orkiestrami Symfonicznymi Filharmonii Wrocławiej, Częstochowskiej, Orkiestrą Leopoldinum, Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią.

Piotr Rojek pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W 2002 roku uzyskał kwalifikacje artystyczne I stopnia. W roku 2012 zrealizował przewód habilitacyjny. Jest kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Prowadzi również działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu (od września 2012 roku pełni obowiązki Dyrektora Szkoły). W 2006 r. prowadził kurs mistrzowski dla studentów Konserwatorium w Enschede (Holandia).

Edukacja - Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w 1999 r. na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, w 2003 r. na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba. Jako uzupełnienie swojej edukacji odbył szereg kursów mistrzowskich: interpretacyjnych (pod kierunkiem profesorów: Juliana Gembalskiego, Bernharda Haasa, Tona Koopmana, Jona Laukvika, Armina Schoofa, Józefa Serafina, Haralda Vogla, jak i improwizatorskich (pod kierunkiem profesorów: Juliana Gembalskiego, Hansa Haselböcka, Wolfganga Seifena). Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki (1997 r.) oraz Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech (1998 r.). Został laureatem konkursów organowych i kompozytorskich (m.in. III Nagroda /I i II nie przyznano/ na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę, zorganizowanym przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy).

Dorobek artystyczny - Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą (Czechy, Finlandia, Niemcy, Norwegia, Słowacja, Szwecja). Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Kamieniu Pomorskim, Oliwie, Warszawie, we Wrocławiu i w Katowicach, występując m.in. z Maestrą Teresą Żylis-Gara. Ma także w dorobku nagrania archiwalne dokonane dla Rozgłośni Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Jest dyrektorem artystycznym Festiwali Organowych o randze międzynarodowej – m.in. w Nowogrodźcu, Oleśnicy i w Wołowie (Cantus Organi).
Ma w dorobku osiem płyt CD. Nagrana w 2005 roku płyta (Dux 0520) na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Jest także ekspertem w dziedzinie budownictwa organowego, przewodniczącym komisji organowej Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej oraz konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej.

Stanisław Michał Rybarczyk - dyrygent, animator kultury, menadżer i pedagog. Twórca i dyrektor artystyczny wrocławskich Wieczorów Tumskich, Koncertów Hawdalowych oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA /wraz z Karoliną Szykier – Koszucką/, Miedzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie - Zdroju.
Dyrektor artystyczny Fundacji PRO ARTE, dyrektor Agencji Artystycznej Art & Business Direction, przewodniczący zarządu Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku  Czterech Wyznań”, wiceprezes zarządu i dyrektor artystyczny Fundacji „PRO ARTE 2002”.

Dorobek artystyczny
Przez lata kariery artystycznej związany jako dyrygent z Operą Wrocławską, Filharmonią Wrocławską, Ośrodkiem Polskiego Radia i Telewizji we Wrocławiu, Wojewódzkim Domem Kultury, Centrum Sztuki IMPART, Agencją Artystyczną Pro Musica, Akademią Muzyczną we Wrocławiu, Liceum Muzycznym we Wrocławiu, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu oraz Theater Goerlitz /Niemcy/. Twórca i wieloletni dyrektor artystyczny Zespołu Kameralnego Polskiego Radia.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook