Simcha - Louisa Lyne & Di Yiddishe Kapelye

Simcha - Louisa Lyne & Di Yiddishe Kapelye

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Valses de Vienne - Walce Wiedeńskie

24.01.2018 - 28.01.2018

Valses de Vienne - Walce Wiedeńskie - Kraków

Bilety dostępne na www.ticketmaster.pl

Sala Filharmonii im. K. Szymanowskiego, …

24.01.2018

Ceny biletów:
    - 50zł, 40zł

Szczegóły wydarzenia

LOUISA LYNE & DI YIDDISHE KAPELYE

Jidysz w wersji kobiecej prosto ze Szwecji. Louisa Lyne jest uznaną wokalistką pochodzącą z Härnösand w północnej Szwecji. Obecnie mieszka w Malmö. Od lat koncentruje się na piosenkach w języku jidysz, a jej repertuar obejmuje zarówno tradycyjne utwory, jak i własne, autorskie kompozycje.

Mimo tego, że Louisa nigdy nie dorastała w żydowskiej tradycji, opisuje swoje pierwsze spotkanie z jidysz, jako miłość od pierwszego wejrzenia. "Natychmiast wciągnął mnie język, a muzyka głęboko wzruszyła. Dzięki niej znalazłam siebie." Louisa wprowadziła piosenki w jidysz na szwedzką szwedzką scene muzyczną, jej dokonania były wielokrotnie nagradzane. Od 2010 rou regularnie występuje z muzykami z "Di Yiddishe Kapelye", składającej się z akordeonu, skrzypiec, wiolonczeli, kontrabasu, gitary i fortepianu. Dzięki charyzmie wokalistki i nastrojowi, który tworzą muzycy, grupa zyskała sympatię wielu europejskich widowni.

Pierwszy album "Debyut" z 2012 to początek czasów wielkiego sukcesu zespołu, który łączy się z dużą liczbą koncertów, występów radiowych oraz pozytywnych recenzji świadczących o rozpoznawalności w całej Skandynawii. Oprócz tras koncertowych, Louisa z zespołem zaangażowani byli w 2014 roku w cykl "Kobiety w poezji jidysz". W ramach projektu stworzono muzykę do ośmiu piosenek, wszystkich od strony tekstowej, napisanych przez jidyszowe twórczynie. Idea miała wzmocnić głos kobiet w ważnej debacie o równości płci. W 2015 roku zespół wydał drugi album, na którym nowoczesne, lecz osadzone w tradycji, utwory mają przywodzić na myśl Wysokie Wybrzeże, gdzie mieszka Louisa. "Wierzę, że ten gatunek jest silniejszy niż kiedykolwiek, a ten album jeszcze go wzmocni." - mówiła.

Skład zespołu:
Louisa Lyne – wokal
Irina Binder – skrzypce
Anna Thorstensson – wiolonczela
Pernille Rømer – kontrabas
Robin Lyne – giatara, fortepian
Edin Bahtijaragic – akordeon, cajun

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook