9 LAJ: Aleksandra Tomaszewska / Polska Orkiestra Radiowa

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Anna Maria Jopek & Kroke

Teatr Muzyczny, Gdynia

22.01.2018

Maryla Rodowicz Diva Tour 2017/2018 - Częstochowa - gościnnie Łukasz Golec i Paweł Golec

Zmiana daty i miejsca imprezy!

Hala Polonia, Częstochowa, Częstochowa

22.01.2018

Ceny biletów:
    - 25zł - z Kartą Wytwórnia
    - 35zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

FINAŁ 9 LAJ: ALEKSANDRA TOMASZEWSKA I POLSKA ORKIESTRA RADIOWA


Bohaterem koncertu finałowego dziewiątej edycji Letniej Akademii Jazzu będzie Bronisław Kaper, polski kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu „Lili” z 1953. Kaper jest również znany jako twórca jazzowych standardów; dwa spośród nich są znane wszystkim fanom jazzu - „On Green Dolphin Street” i „Invitation”.


Pierwszy standard został skomponowany przez Kapera w roku 1947 (słowa napisał Ned Washington), jako główny temat do filmu pod tytułem „Green Dolphin Street”. Utwór ten stał się światowym szlagierem, a do jego popularyzacji przyczynił się sam Miles Davis. Drugi utwór powstał w roku 1950 jako temat do filmu „A Life of Her Own”.  Rozgłos zyskał jednak dopiero dwa lata później, już ze słowami Paula Webstera jako główny temat do filmu pod tym samym tytułem („Invitation”, 1952).O klasie kompozycji świadczy, jak wielu wybitnych muzyków interpretowało ten temat: w 1958 roku sięgnął poń John Coltrane (nagranie ukazało się cztery lata później, na płycie „Standard Coltrane”), nagrywali go także Joe Henderson, George Benson, Pat Metheny i inni. Z kolei w 1962 roku Kaper nominowany został do Oscara za muzykę do filmu „Bunt na Bounty”, a główny motyw z tego filmu „Follow Me” stał się kolejnym standardem światowej muzyki rozrywkowej. 

O przygotowanie aranżacji kompozycji Bronisława Kapera poprosiliśmy jedną z najzdolniejszych kompozytorek i aranżerek młodego pokolenia, nazywaną polską Marią Schneider: Aleksandrę Tomaszewską. Aleksandra Tomaszewska jest kompozytorką, aranżerką, pianistką oraz wykładowczynią na Akademii Muzycznej imienia Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Nagrywała m.in. z NDR BigBandem, czym z polskich muzyków może poszczycić się tylko Jan „Ptaszyn” Wróblewski i Władysław Sendecki. Obok twórczości związanej z big bandem również kompozycje symfoniczne zajmują ważne miejsce w twórczości kompozytorki. Aleksandra ma na koncie współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia (NOSPR), Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej oraz Polską Młodą Filharmonią.

Aleksandra Tomaszewska przygotuje aranżacje kompozycji Bronisława Kapera na orkiestrę symfoniczną. Przy Łąkowej 29 wystąpi Polska Orkiestra Radiowa, której historia sięga lat przedwojennych. Poprowadzi ją Michał Klauza, dyrygent, dyrektor artystyczny POR. Na przestrzeni lat swej działalności orkiestra koncertowała w takich krajach, jak: Niemcy, Francja, Włochy, Szwajcaria, Szwecja, Holandia, Austria czy Hiszpania. Z orkiestrą współpracowali wybitni kompozytorzy muzyki filmowej, w tym Jan A.P. Kaczmarek, Stanisław Syrewicz i Maciej Zieliński.


Wykonawcy:

Aleksandra Tomaszewska – fortepian, kompozycje, aranżacje
Anna Serafińska – wokal
Maciej Grzywacz – gitara
Dominik Bukowski – wibrafon
Robert Kubiszyn – kontrabas
Paweł Dobrowolski – perkusja

Goście specjalni:

Frank Delle – saksofony (NDR Big Band)
Ernst Fiete Felsch – saksofony (NDR Big Band)
Bodek Janke – zestaw perkusyjny (NDR Big Band)

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

Organizator: Klub Wytwórnia

Facebook