Anna Gadt Quartet (feat. RGG Trio)

Anna Gadt Quartet (feat. RGG Trio)

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Anna Maria Jopek & Kroke

Teatr Muzyczny, Gdynia

22.01.2018

Maryla Rodowicz Diva Tour 2017/2018 - Częstochowa - gościnnie Łukasz Golec i Paweł Golec

Zmiana daty i miejsca imprezy!

Hala Polonia, Częstochowa, Częstochowa

22.01.2018

Ceny biletów:
    - 30zł

Szczegóły wydarzenia

Jazz i Okolice


Anna Gadt Quartet (feat. RGG Trio)


Anna Gadt to klasycznie wykształcona charyzmatyczna kompozytorka, improwizatorka i wokalistka, w której głosie słychać nostalgię i tęsknotę. Od wielu lat na scenie wspiera ją trio RGG: pianista Łukasz Ojdana, kontrabasista Maciej Garbowski i perkusista Krzysztof Gradziuk. Jako kompozytorka i autorka tekstów, poza dźwiękami i słowem, poszukuje środków wyrazu przede wszystkim w barwie, ciszy i przestrzeni. Wyraża siebie poprzez szeroko pojętą muzykę improwizowaną, w której spontaniczność i wolność wypowiedzi są celami nadrzędnymi. W swojej muzyce intrygująco oscyluje pomiędzy śpiewem, szeptem i opowiadaniem. Improwizując nie boi się używać głosu w sposób nietypowy.


W 2008 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Na mojej drodze” (4ever Music/Warner), którą zwróciła na siebie uwagę krytyków i publiczności. Płyta przyniosła jej nominację do nagrody Fryderyk w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.


W 2010 roku pojawiła się jej druga płyta ‐ “Still I Rise”, całej muzyce patronowała postać amerykańskiej poetki Mayi Angelou, której wokalistka dedykowała tytułowy utwór Still I Rise.


Trzeci album „Breathing” ukazał się w roku 2013 nakładem wytwórni Universal Music. Album zawiera 10 autorskich kompozycji oraz interpretację wiersza Mirona Białoszewskiego - „Liryka śpiącego”. Płyta wyznacza nowy trend w drodze artystycznej Anny Gadt, pełen słowiańskich i skandynawskich odniesień.


Na rok 2016 planowane są dwie premiery, albumu „Renaissance”, inspirowanego polską muzyką renesansu, który wokalistka nagrała w trio, z oryginalnym akordeonistą Zbigniewem Chojnackim i perkusistą Krzysztofem Gradziukiem, oraz kolejny autorski album z triem RGG. Ponadto Anna Gadt jest blisko związana z festiwalem Voicingers oraz z jedyną w Polsce jazzową formacją wokalną ‐ Jazz City Choir.


Wokalistka oprócz tradycyjnie rozumianego śpiewu, poszukuje nieoczywistych brzmień i technik wykonawczych. Koncepcją sięga do muzyki improwizowanej, gdzie nie ma podziału na zespół akompaniujący i lidera, całość podkreśla bogactwo różnic wszystkich muzyków i walor wzajemnego uzupełniania się. Celem staje się poszukiwanie wspólnej myśli, spontanicznego tworzenia tu i teraz. Wszystko to jest możliwe, dzięki znakomitemu zespołowi współtworzonemu przez trio RGG.


Jako kompozytorka i improwizatorka ciszę traktuje nie tylko jako formę pauzy, lecz przede wszystkim jako kluczowy moment pracy intelektualnej. Głębia jej głosu i technika pozwalają na poszukiwania brzmień, których celem najważniejszym jest ekspresja wykonawcza i przekaz emocjonalny.


Anna Gadt miała przyjemność rozpoczynać swoim koncertem występ Suzanne Vega, śpiewała w prestiżowych salach koncertowych kraju (m.in.: Teatr Wielki, Studio im. Agnieszki Osieckiej, Sala Kongresowa), koncertowała w Niemczech, na Łotwie, Ukrainie oraz w Montenegro.


www.annagadt.pl


RGG Trio:

Łukasz Ojdana - pianista i kompozytor. Absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu. Od roku 2013 członek RGG Trio, jednej z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych polskich formacji jazzowych. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Nominowany w dwóch kategoriach (Jazzowy Album Roku) i (Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku) do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2015.

Inspiracje młodego pianisty rozpościerają się w szerokim zagadnieniu sztuki dotykając obszarów literatury, filozofii, teatru i duchowości.


Maciej Garbowski – kontrabasista, kompozytor, edukator, absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Reprezentant polskiej mysli kompozytorskiej w której wyraźne wpływy technik kompozytorskich charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntezują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Garbowski zasłuchany w muzyce XX wiecznych twórców eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki wplatając w nią słowiański liryzm i autorski charakter przepełniony wrażliwością i subtelnością.


Krzysztof Gradziuk – perkusista i edukator, absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Gradziuk to esteta perkusyjnych brzmień i rytmów, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju, zawsze w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Cechują go wysokie umiejętności w dziedzinie techniki perkusyjnej, elastyczność i wirtuozeria, a także ciągłe poszukiwanie niekonwencjonalnych brzmień i barw. Jeden z bardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.


www.rggtrio.com


Anna Gadt - śpiew, kompozycje

RGG Trio:
Łukasz Ojdana - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook