Lato w Synagodze: Karsten Troyke, Daniel Weltlinger

Lato w Synagodze: Karsten Troyke, Daniel Weltlinger

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

Synagoga Pod Białym Bocianem, Wrocław

Ceny biletów:
    - 25zł - ulgowy
    - 40zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Koncert inaugurujący Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem


Karsten Troyke & Daniel Weltlinger (Niemcy & Australia)


Folkowe piosenki w języku jidysz przy akompaniamencie gitary i skrzypiec.


Karsten Troyke o utworach, jakie usłyszeć będzie można 31 lipca w Synagodze Pod Białym Bocianem:

"To piosenki, które od dawna chciałem wydać. Od lat 80. wykonuje je sam i razem ze swoim akompaniatorem. Teraz, kiedy Daniel Weltlinger dołączył do nich dźwięki skrzypiec, zrozumiałem jak naprawdę powinny brzmieć. Chociaż ja i Daniel dorastaliśmy w zupełnie innych miejscach na świecie - ja w Berlinie, a Daniel w Sydney - gramy i śpiewamy zupełnie tak, jakbyśmy robili to od najmłodszych lat. Łączy nas europejska kultura i tradycja, łączy nas poczucie straty i tęsknota za naszymi żydowskimi rodzinami, które albo uciekły do Australii, albo, tak jak moja, zostały w Berlinie i zginęły. Druga wojna światowa i Holokaust wciąż wpływają na nasze myśli... i na nasze uczucia! Obaj poszukujemy tego, co w tej historii jest dla nas najcenniejsze - staramy się rzucić na nią nowe światło. Odkrywamy ją w starych, folkowych utworach w języku jidysz, w piosenkach napisanych przez Georga Kreislera, w pięknych hebrajskich utworach pochodzących z  pierwszych lat Izraela, ale także w prostych utworach o miłości - zarówno tych wybrzmiewających w języku niemieckim, jak i w jidysz."

Karsten Troyke - urodzony w Berlinie piosenkarz, aktor i autor piosenek, o charakterystycznym zachrypniętym głosie. Koncertuje od 1982 r. Jego przygoda z jidysz zaczęła się w latach 60-tych, gdy jego ojciec zainicjował performance "Żydowski wieczór", prezentujący literaturę jidysz tłumaczoną na język niemiecki i nagrania pieśni w jidysz. Troyke dołączył do niego zastępując nagrania swoimi autorskimi wykonaniami. Pracował w jednym z berlińskich teatrów tworząc musicale w jidysz, brał udział w słuchowiskach radiowych, nagrał kilka albumów z pieśniami po niemiecku i w jidysz. Dzięki swojej mentorce, Sarze Białas Tenenberg, pochodzącej z Częstochowy, stał się jednym z ostatnich śpiewaków z akcentem w starym stylu polsko-jidyszowym.

Daniel Weltlinger - Pochodzący z rodziny francusko-węgiersko-austriacko-izraelskiej muzyk, skrzypiec i kompozytor, wysoko ceniony za  charakterystyczny dźwięk i sposób improwizacji w gatunkach gypsy-swingu, jazzu, muzyki klezmerskiej i eksperymentalnej, muzyki improwizowanej. Koncertował i nagrywał z wieloma cenionymi muzykami na całym świecie. Jego główne projekty "Zohar’s Nigun" oraz "Asthmatix" doskonale łączą tematy żydowskie i kabalistyczne. Obydwa albumy wydane w 2012 zdobyły entuzjastyczne recenzje.  Urodzony w Sydney, na stałe mieszka w Berlinie.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (http://www.wroclaw.pl) oraz ze środków Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. Oficjalny sponsor: BNY Mellon (Poland) Sp. Z o. o. Wydarzenie towarzyszące 3.09.2016 dofinansowane ze środków Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Po koncercie zapraszamy na wernisaż wystawy „Szkoccy Żydzi: tożsamość, przynależność i przyszłość”. Zdjęcia, pokazujące codzienne życie Żydów w Szkocji, wykonał Judah Passow, czterokrotny laureat World Press Photo za dokumentację konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Te klimatyczne fotografie pokażemy tym razem nie w synagodze, a w znajdującej się w budynku z nią sąsiadującym mykwie. To miejsce, które od początku XX-wieku do 1968 roku (z przerwą w latach wojennych) stanowiło rytualną łaźnię. Będzie to jedna z nielicznych okazji, żeby zobaczyć to historyczne pomieszczenie, sporadycznie tylko udostępniane zwiedzającym.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook