Ethno Jazz Festival: Jaakko Laitinen & Väärä Raha

Ethno Jazz Festival: Jaakko Laitinen & Väärä Raha

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Ceny biletów (przedsprzedaż / w dniu koncertu):
    - 30zł / 35zł - siedzące
    - 20zł / 25zł - stojące

Szczegóły wydarzenia

Humppa, Finnish Tango, Gypsy Grooves and Russian Romances w Starym Klasztorze!


Lapońsko – bałkańska muzyka z cygańskimi wpływami i dodatkiem  żywiołowej skandynawskiej Humppy, to zespół Jaakko Laitinen & Väärä Raha z Finlandii! Zespół, którego koncerty zdobyły w ojczyźnie sławę „Finland's wildest live act” przyjeżdża do Wrocławia w ramach swojej europejskiej trasy i wystąpi  15 września w Starym Klasztorze.


Muzycy Jaakko Laitinen & Väärä Raha zaczynali swoją życiową przygodę w Laponii, pochodzą ze wsi Inari, Salla i miasta Rovaniemi. Muzyka zespołu to unikalne specjały z przyprawami z całego świata marynowane w różnych sosach. Głównymi elementami są wszystkie rodzaje nostalgicznych i nowoczesnych brzmień Romów z Bałkanów, rosyjskich romansów, a także stare fińskiego tanga i żywiołowa muzyka Humppa. W zespole usłyszymy wokal, trąbkę, bouzouki, akordeon, kontrabas i perkusję. 99% ich piosenek to własne kompozycje. Miłość i jej gorzkie piękno to główne motywy w tekstach. Radość i smutek występują po równo wśród rytmów i melodii, podobnie jak w samym życiu.


Jaakko Laitinen & Väärä Raha powstał w 2009 roku, od tego czasu zespół zdobył uznanie i wydał trzy wysoko oceniane płyty. Jednak największą sławę przyniósł im najdzikszy live act w Finlandii! Zespół wykonuje ponad 80 koncertów rocznie, we wsiach w północnej Laponii, jak również na najmodniejszych parkietach w Helsinkach. Zespół zagrał wiele koncertów za granicą - w Niemczech, Włoszech, Skandynawii, krajach bałtyckich, Macedonii, Turcji, Kazachstanie, Ukrainie i Rusji. W 2015 roku zespół skomponował i wykonał muzykę do filmu dokumentalnego "Kihniö" znanego reżysera Saija Maki-Nevala. Szalone muzyczne przygody zespołu zostały docenione i zaprezentowane muzycznemu światu podczas Womex-showcase w październiku 2015 roku w Budapeszcie. Na początku 2016 roku zespół rozpoczął nagrywanie długo oczekiwanego czwartego albumu, z którego piosenki usłyszymy podczas wrocławskiego koncertu.


"Może to wpływ romskiej muzyki, która pozwala zrozumieć, że radość i smutek w muzyce nie wykluczają się nawzajem. Jednocześnie można zaprezentować okropności życiowe i docenić jego słodycz. Dobrze jest mieć różne rodzaje emocji w tej samej piosence ". Jaakko Laitinen

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook