Aukso Plays Bester

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

AUKSO MEDIATEKA

Mediateka, Tychy

Ceny biletów:
    - 20zł - Normalny
    - 10zł - Ulgowy

Szczegóły wydarzenia

AUKSO MODERN


AUKSO PLAYS BESTER

5.11.2016, godz. 19:00


Kiedyś był The Cracow Klezmer Band, teraz jest Bester Quartet. Obie formacje łączy postać lidera – akordeonisty i kompozytora Jarosława Bestera. To właśnie on jako pierwszy w Polsce pokazał, że klasycznie wykształceni instrumentaliści mogą znajdować inspirację i pasję w graniu muzyki klezmerskiej. Nic więc dziwnego, że jego zespoły szybko zaistniały poza Polską, zdobywając uznanie na całym Zachodzie.

Kluczem do zrozumienia sukcesu Bester Quartet jest duchowość. Krakowski akordeonista traktuje bowiem muzykę żydowską nie tylko jako zestaw takich a nie innych dźwięków, ale jako źródło mistycznej siły, wyrastającej z hebrajskiej religijności. To wyniesienie klezmerskiego grania na wyższy poziom zostało docenione przez samego Johna Zorna, guru jazzowej awangardy o ezoterycznym zacięciu.

Teraz z utworami Jarosława Bestera zmierzy się śląska orkiestra. To będzie niezwykłe spotkanie – bo stare i nowe kompozycje krakowskiego artysty, napisane przecież na skromny skład typowy dla muzyki klezmerskiej (akordeon, skrzypce, klarnet, kontrabas) zostaną przełożone na język, jakim posługuje się kameralny zespół symfoniczny, specjalizujący się w muzyce współczesnej. Efekty wspólnego występu AUKSO i Bester Quartetu na pewno będą fascynujące. „Te same utwory wykonywane dzisiaj, jutro na pewno nie będą brzmiały tak samo” – powiedział kiedyś Jarosław Bester. Nie inaczej będzie i w tym przypadku.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Mediateka, al. Marszałka Piłsudskiego 16, Tychy

Facebook