Aukso Plays Lutosławski

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

AUKSO MEDIATEKA

Mediateka, Tychy

Ceny biletów:
    - 20zł - Normalny
    - 10zł - Ulgowy

Szczegóły wydarzenia

AUKSO MODERN


AUKSO PLAYS LUTOSŁAWSKI

3.12.2016, godz. 19:00


Maciej Kułakowski – wiolonczela

Marek Moś – dyrygent


Nazwa AUKSO, oznaczająca w greckim wzrastanie, stała się dewizą Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Odnosi się ona do aspiracji tworzących ją muzyków, a jednocześnie wyznacza kierunek ich artystycznej drogi. W tę ideę wpisuje się program edukacyjny „Letnia Filharmonia AUKSO” na Podlasiu, którego orkiestra jest gospodarzem. W wyjątkowej atmosferze jednego z najpiękniejszych zakątków Polski organizowane są kursy mistrzowskie, próby otwarte oraz koncerty, które przyciągają młodych muzyków i melomanów z całego kraju.

Trzy lata temu na inaugurację kolejnej części cyklu AUKSO zaprezentowało swoje wersje kompozycji Witolda Lutosławskiego. Potem tyski zespół zmierzył się z innymi dokonaniami wybitnego twórcy podczas koncertu „Polish Icons” w ramach festiwalu Sacrum Profanum – obok elektronicznych producentów w rodzaju Clarka, Miry Calix czy Skalpela. Nic dziwnego, że w lutym 2014 roku Marek Moś otrzymał Medal Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze.

AUKSO podchodzi do twórczości mistrza z szacunkiem, ale bez lęku. Dlatego orkiestra wydobywa z takich utworów, jak „Musique Funèbre” czy „Garve” nieznane wcześniej wątki, otwierając je jednocześnie na współczesność. „Muzyki nie znajdziesz w dźwiękach. Jest zaklęta między nimi. Jest cyklem napięć, odprężeń, zawieszeń. Praca nad nią jest stałym poszukiwaniem sensu i próbą komunikacji ze słuchaczem. A słuchacz powinien być prowadzony przez ten wspaniały świat za rękę jak przez tajemniczy ogród. Muzyka to metafizyka. – powiedział kiedyś Marek Moś. I to idealnie oddaje ducha tego projektu.


Program

Witold Lutosławski: Uwertura smyczkowa, Preludia i fuga, Musique funèbre, Grave. Metamorfozy na wiolonczelę i 13 instrumentów smyczkowych

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Mediateka, al. Marszałka Piłsudskiego 16, Tychy

Facebook