Britten4Kids

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

AUKSO MEDIATEKA

Mediateka, Tychy

Ceny biletów:
    - 10zł - Normalny

Szczegóły wydarzenia

AUKSO4KIDS


BRITTEN4KIDS

17.12.2016, godz. 11:00


W grudniu Marek Moś ze swoją orkiestrą, zaprasza na spotkanie „Britten4Kids” wieńczące serię „AUKSO4Kids” w 2016 roku. Posłuchamy muzyki najwybitniejszego kompozytora brytyjskiego XX wieku – Benjamina Brittena. Tworzył on w większości dzieła operowe – maluchy będą więc miały wyjątkową okazję poznać kanon wokalistyki z kręgu muzyki współczesnej.

Britten urodził się na wschodzie Anglii w Lowestoft w hrabstwie Suffolk jako najmłodsze dziecko w rodzinie dentysty. Pierwsze lekcje gry na fortepianie i zapisu nutowego prowadziła jego matka. Studiował w Royal College of Music w Londynie, gdzie zapoznał się z muzyką Igora Strawińskiego, Gustawa Mahlera i Dymitra Szostakowicza, która stanowiła dla niego niewyczerpane źródło inspiracji.

Twórczość kompozytora jest wynikiem kompromisu między brytyjską tradycją, a szeroko pojętą nowoczesnością w muzyce  XX wieku. Styl jego muzyki odznacza się ciekawym naśladowaniem melodyki języka angielskiego, częstym stosowaniem w odmienny sposób tradycyjnych figur retorycznych, podporządkowaniem się neoklasycznej dyscyplinie formy, a zarazem skłonnością do podkreślania związków z literaturą.

„Britten udowodnił, że opera nie skończyła się wraz z XIX stuleciem; z jej dorobku korzystał umiejętnie, ale wprowadził też radykalne zmiany. Orkiestrę często ograniczał do kilkunastu instrumentów, a potrafił napełnić muzykę mnogością motywów. Wybierał tematy dotykające złożonych problemów moralnych, stąd jego opery nie poddają się jednoznacznym interpretacjom” – napisał krytyk, Jacek Marczyński.


Prowadzenie warsztatów: Lidia Kućmierz

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Mediateka, al. Marszałka Piłsudskiego 16, Tychy

Facebook