Wiedeńczycy z Sinfoniettą

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Ceny biletów:
  - 20zł - ulgowy
  - 40zł, 30zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Wiedeńczycy z Sinfoniettą


Tym razem na scenie Filharmonii Krakowskiej w ramach cyklu Wiedeńczycy z Sinfoniettą pojawi się aż trzech Filharmoników Wiedeńskich: harfistka Anneleen Lenaerts, flecista Dieter Flury i klarnecista Johann Hindler.

Dzięki Sinfonietcie Cracovii już od trzech lat mamy szansę podziwiać kunszt zaprzyjaźnionych z zespołem, wiedeńskich instrumentalistów. Lenaerts i Flury to nie tylko liderzy Filharmoników Wiedeńskich, ale również uznani w świecie soliści — mówi Jurek Dybał, dyrektor Sinfonietty Cracovii, który poprowadzi inauguracyjny koncert w roli dyrygenta i konferansjera. Lenaerts w grudniu zeszłego roku podpisała kontrakt płytowy z Warner Classics, Flury już 9 czerwca dokona w wiedeńskiej Musikverein, z towarzyszeniem Wiener Philharmoniker, prawykonania Koncertu na flet Jörga Widmanna. Ogromnie cieszymy się, że udało nam się ściągnąć do Krakowa tak znakomitych — i rozchwytywanych! — artystów — dodaje Dybał.

Czerwcowy koncert będzie jednak wydarzeniem wyjątkowym nie tylko ze względu na plejadę znakomitych, zaproszonych przez Sinfoniettę do współpracy gości, ale również — za sprawą niecodziennego repertuaru, w którym znalazły się nieodkryte dzieła muzyki polskiej. Na szczególną uwagę zasługuje tu Pożegnanie Ellenai — poemat symfoniczny na klarnet, orkiestrę smyczkową i głos recytujący Feliksa Nowowiejskiego, inspirowany osławionym — m.in. za sprawą serii płócien Jacka Malczewskiego — epizodem z dzieła Juliusza Słowackiego. W roli recytatora, który dokona mistrzowskiej interpretacji poematu jednego z trzech wieszczów, wystąpi sam Wojciech Pszoniak, zaś solowe partie klarnetu wykona Johann „Hans” Hindler — legendarny wiedeński instrumentalista od lat współpracujący z Sinfoniettą. W programie wieczoru znajdzie się ponadto mało znana, młodzieńcza Suita G-dur na orkiestrę smyczkową Ignacego Jana Paderewskiego oraz równie rzadko wykonywany Koncert na flet, harfę i orkiestrę smyczkową Stefana Bolesława Poradowskiego — ujmujący utwór nawiązujący do najlepszych wzorców muzyki francuskiej i wykorzystujący uwielbiane przez melomanów zestawienie harfy i fletu. Poetycką aurę wieczoru dopełnią prawdziwy przebój „muzycznego poety”, Claude’a Debussy’ego Danse sacrée et danse profane oraz cieszący się nieustającą popularnością „evergreen” Antonína Dvořáka: Serenada E-dur na orkiestrę smyczkową.

Wiedeńczycy z Sinfoniettą to zawsze doskonała okazja do wizyty w Filharmonii — tym razem koncert zainauguruje największą letnią scenę muzyki klasycznej w Polsce. Gwiazdorska obsada; muzyka, poezja, teatr… czy można sobie wyobrazić lepsze otwarcie Theatrum Musicum? 4 czerwca, Filharmonia Krakowska — nie może tam Państwa zabraknąć!


Wykonawcy

 • Anneleen Lenaerts — harfa
 • Dieter Flury — flet
 • Johann Hindler — klarnet
 • Wojciech Pszoniak — recytator
 • Jurek Dybał — dyrygent
 • Sinfonietta Cracovia

Program

 • Ignacy Jan Paderewski – Suita G-dur na orkiestrę smyczkową
 • Claude Debussy – Danse sacrée et danse profane
 • Stefan Bolesław Poradowski — Koncert na flet, harfę i orkiestrę smyczkową op. 59 nr 1
 • Feliks Nowowiejski — Pożegnanie Ellenai; poemat symfoniczny na klarnet, orkiestrę smyczkową i głos recytujący op. 17 nr 3
 • Antonín Dvořák — Serenada E-dur na orkiestrę smyczkową op. 22

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Sala Filharmonii im. K. Szymanowskiego, Zwierzyniecka 1, Kraków

Facebook