Amsterdam Klezmer Band + Klezmafour

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Anna Maria Jopek & Kroke

Teatr Muzyczny, Gdynia

22.01.2018

Maryla Rodowicz Diva Tour 2017/2018 - Częstochowa - gościnnie Łukasz Golec i Paweł Golec

Zmiana daty i miejsca imprezy!

Hala Polonia, Częstochowa, Częstochowa

22.01.2018

Ceny biletów:
    - 38zł - w przedsprzedaży
    - 45zł - w dniu imprezy

Szczegóły wydarzenia

Amsterdam Klezmer Band + Klezmafour


Amsterdam Klezmer Band celebruje 20-lecie swej działalności scenicznej.

Amsterdam Klezmer Band (założony w 1997 roku) to  holenderski zespół, który łączy w swojej twórczości gatunki takie jak ska, jazz, gypsy, hiphop z muzyką klezmerską i bałkańską.

Wieloletnią działalność artystyczna grupy doskonale obrazuje łatwość, z jaką przychodzi im łączenie muzyki miejskiej z klasyczną odmianą tej, która jest najbliższa ich sercu. Warto zauważyć, że zespół był bardzo aktywny jeszcze zanim muzyka bałkańska stała się światowym fenomenem - wielu twórców samplowało i w dalszym ciągu sampluje ich produkcje.

Od początku istnienia grupa przechodziła wiele przemian - głównie personalnych. Obecnie Amsterdam Klezmer Band to międzynarodowa grupa siedmiu "klezmerskich bestii", która słynie z bardzo żywiołowych i tanecznych koncertów. Muzycy doskonale radzą sobie zarówno na festiwalach, imprezach plenerowych, jak i na dużych scenach teatralnych. Jak sami mówią: "Ci, którzy wybierając się na nasz koncert, oczekują tradycyjnego wieczoru w klezmerskim klimacie, zazwyczaj przeżywają szok" - jest to zapowiedź wypracowanego przez lata, własnego nieortodoksyjnego brzmienia, w którym tradycyjna żydowska muzyka, nie raz pojawia się przy akompaniamencie rapu czy saksofonu. Od 1997 roku zespół Amsterdam Klezmer Band nagrał 11 płyt i zagrał ponad 1000 koncertów - odwiedził większość krajów w Europie, występował w Brazylii, Meksyku, Korei czy Hong Kongu. Bez względu na miejsce koncertu, członkowie AKM zapewniają: "There will be dancing!". Jeszcze w tym roku zespół odwiedzi Polskę i zagra dwa koncerty w naszym kraju - grupa promować będzie swój najnowszy album "Blitzmash", który już teraz dostępny jest na stronie www.karrot.pl/blitzmash.

Klezmafour

Klezmafour to zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą i właśnie z klezmerskiej tradycji tego regionu czerpie swoje inspiracje. Podchodzi do nich jednak w sposób zupełnie nowatorski, z punk rockową wręcz energią i bałkańskim szaleństwem. Zespół jest laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą po USA i Kanadzie, gdzie występowali przed kilkutysięczną publicznością u boku takich sław jak Balkan Beat Box, jak również licznymi festiwalami za granicą. Międzynarodowe osiągnięcia zaowocowały zasileniem szeregów impresariatu i wydawnictwa Karrot Kommando, obok tak znanych grup jak Kapela ze Wsi Warszawa, R.U.T.A., Żywiołak czy Vavamuffin.

Materiał zawarty na debiutanckiej płycie "5th Element" (premiera 5.11.2011) w założeniu miał oddawać żywiołowość koncertu, dlatego też został zarejestrowany podczas wspólnego grania w przeciągu niespełna jednego dnia w studio. Starannie wykształceni muzycy nie boją się eksperymentów, stąd w utworach można usłyszeć tak egzotyczne instrumenty jak darabuka, futujara czy skrecze w wykonaniu Dubbista z zespołu Vavamuffin. Mimo klasycznego instrumentarium (klarnet, skrzypce, akordeon, kontrabas, perkusja), atmosfera podczas koncertów Klezmafour wielokrotnie przypomina bardziej tą znaną z koncertów muzyki rockowej czy hip-hopowej, równocześnie doskonale sprawdzając się w filharmoniach (koncert w Filharmonii Narodowej, 12.04.2012). Nie ma znaczenia czy to Stambuł, Nowy Jork czy Białowieża, nieważne w jakim wieku jest publiczność, prędzej czy później każdy daje się porwać żywiołowi bijącemu ze sceny. Cytując organizatorów Internationales Klezmer Festival Fürth (Niemcy), gdzie bilety na koncert zespołu wyprzedano ciągu zaledwie kilku dni:

"Muzyka zespołu Klezmafour jest głęboko zakorzeniona w żydowskim folklorze, jednak zawiera wiele oryginalnych, żywiołowych kompozycji. Ich ekscytujące koncerty są świetnym przykładem harmonijnego zgrania muzyków. Klezmafour to coś więcej niż tylko powiew świeżości w muzyce klezmerskiej, to istny huragan!"

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Klub Zet Pe Te, Dolnych Młynów 10, Kraków

Facebook