La Classique Moscow Ballet "Dziadek do orzechów"

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Farben Lehre Akustycznie

Klub Pod Palmą, Rzeszów

20.10.2017

Bal Spectacle De Paris - Paryż Nocą

Impreza odwołana!

Centrum Kultury, Łomża

20.10.2017

Ceny biletów:
    - 175zł, 155zł, 135zł

Szczegóły wydarzenia

La Classique Moscow Ballet "Dziadek do orzechów"


Państwowy, rosyjski Teatr Baletu "La Classique" po raz pierwszy w Polsce z okazji 26-lecia istnienia! Ponad 2 tony scenografii i ręcznie robionych olśniewających kostiumów, ponad 40 artystów!

Sztuka artystów teatru, założonego przez Elika Melikowa w 1990 roku w ramach Związku Działaczy Teatralnych ZSRR (w zeszłym roku Teatr obchodził swoje 25-lecie), jest dobrze znana wielbicielom baletu na całym świecie. To jedyny państwowy, moskiewski teatr zajmujący się baletem klasycznym.

Cechą charakterystyczną teatru "La Classique" są unikatowe ręcznie robione kostiumy i dekoracje, wykonywane w pojedynczych egzemplarzach. Elik Mielikow - dyplomowany malarz, jako jeden z pierwszych w nowej Rosji założył pracownię teatralną. Tworzył dekoracje, kostiumy i obuwie dla najbardziej znanych teatrów - Wielkiego, Moskiewskiego Teatru Baletu pod kierownictwem Wiktora Smirnowa-Gołowanowa, Królewskiego Baletu Danii, Teatru Baletu Bostonu.

Poza Włochami (Rzym, Mediolan, Florencja) i Wielką Brytanią, tym razem teatr wystąpi w Polsce, Niemczech, Francji, Australii i Nowej Zelandii. W repertuarze znajdą się przedstawienia baletowe, należące do kanonu światowej klasyki - przede wszystkim nieśmiertelne dzieła Czajkowskiego.

Teatr jest doskonale znany wielbicielom baletu w takich krajach, jak: Włochy, Egipt, Maroko, Hiszpania, Chiny, Austria, Norwegia, Tajwan, Nowa Zelandia, Australia, Wielka Brytania, gdzie niejednokrotnie występował w ramach tras koncertowych i zebrał w nich pełne zachwytu recenzje prasowe. Zespół teatru ciągle odbywa trasy koncertowe, ponieważ jego celem jest popularyzacja rosyjskiego baletu klasycznego poza granicami Rosji.

Zespół Melikowa do Torunia zawita z uwielbianą na całym świecie klasyką - Dziadkiem do Orzechów Czajkowskiego. To prawdziwa uczta dla duszy i oka - niesamowite przedstawienie, podczas którego dostrzegalna jest dbałość o każdy, najmniejszy element. Unikatowe, olśniewające stroje, poruszająca muzyka, perfekcyjni tancerze oraz magia świateł i kolorów - to wszystko zabierze widzów w czarującą podróż po świecie małej dziewczynki i jej wspaniałych marzeń.

W scenach zbiorowych występują artyści  teatru baletu choreografii klasycznej.


Scena I

W sylwestrowy wieczór  w domu Stahlbaumów zbierają się goście. Wśród nich jest Drosselmeyer, ojciec chrzestny Klary i Freda – dzieci Stahlbaumów, który przygotował dla nich cudny podarunek – zabawnego dziadka do orzechów.

Dzieci z niecierpliwością czekają, kiedy wreszcie zobaczą choinkę i świąteczne podarunki. Wyczekiwany moment w końcu nadchodzi: przed oczyma wszystkich ukazuje się piękna choinka.

Następnie, nieoczekiwanie pojawia się nierozpoznany przez dzieci Drosselmeyer w stroju czarodzieja.  Zdolność nieznanego gościa do ożywiania zabawek zachwyca dzieci, ale jak wszystko, co tajemnicze, mimowolnie wywołuje w nich strach. Aby go rozwiać, Drosselmeyer zdejmuje maskę, i dzieci rozpoznają swojego ulubionego chrzestnego.

Klara chce się pobawić z cudownymi, ożywionymi lalkami, ale już je wyniesiono. Na pocieszenie Drosselmeyer daje Klarze dziadka do orzechów, śmieszny człowieczek bardzo jej się podoba.

Brat Klary Fred, hultaj i żartowniś, przypadkowo psuje zabawkę. Klara łagodnie pociesza swojego okaleczonego ulubieńca i delikatnie go kołysze. Fred z przyjaciółmi zakładają maski myszy i drażnią smutną Klarę. Z sąsiedniego pokoju wracają goście, tańczą Ostatni taniec (Grossvater), po czym wszyscy wychodzą.

Noc. Pokój, w którym stoi choinka, jest oświetlony przez światło księżyca. Wydaje się on tajemniczy, pełen czarów. Przezwyciężając strach, Klara przychodzi tu odwiedzić „chorego” Dziadka do orzechów. Obejmuje go i kołysze.

W tym momencie pojawia się Drosselmeyer, który tym razem już nie jest zwyczajnie dobrym chrzestnym, lecz czarodziejem. Wystarczy jeden jego gest, a wszystko wokół się zmienia: ściany rozstępują się, choinka rośnie, a wraz z nią ożywają i rosną zabawki.

Nagle spod podłogi wyłaniają się myszy ze swoim Królem Myszy na czele. Lalki są przerażone, powstaje zamieszanie. To pomysłowość i odwaga Dziadka do orzechów uratuje wszystkich: zbudował on armię ołowianych żołnierzyków i śmiało stoczył bitwę  z wojskiem myszy.

Jednak siły nie były równe. Dziadek do orzechów pozostał sam przeciwko Królowi Myszy i całej jego świcie. Klara jest przerażona: jej ukochanemu grozi niebezpieczeństwo. Ale Drosselmeyer daje jej świecę, a Klara rzuca nią do myszy, które, wystraszone, uciekając w różne strony.

Pole bitwy pustoszeje, tylko Dziadek do orzechów bez ruchu leży na podłodze. Klara razem z lalkami spieszy mu na pomoc. I staje się cud… oczom Klary ukazuje się piękny młodzieniec - książę Dziadek do orzechów. Książe wychodzi jej naprzeciw. Ściany domu znikają. Klara i jej przyjaciele nagle znajdują się pod sklepieniem gwiaździstego nieba, przy bajecznej choince.

lekkie śnieżynki wirują w czarodziejskim tańcu. Klarę i Dziadka do orzechów przyciąga do siebie i wabi, niczym piękne marzenie, gwiazda migająca na wierzchołku choinki. Wsiadają oni do magicznej łodzi i wędrują w górę. Lalki podążają za nimi.


Scena II

Klara i Dziadek do orzechów – książę w czarodziejskiej łodzi płyną przez królestwo choinek, a wraz z nimi wędrują ich przyjaciele – lalki. Migająca gwiazda jest coraz bliżej i bliżej, są już prawie na szczycie bajkowej choinki.

Ale zakradające się z tyłu myszy ze swym królem na czele niespodziewanie ich atakują. Dziadek do orzechów – książę znów śmiało podejmuje walkę, którą Klara i lalki ze strachem obserwują z boku. Dziadek do orzechów – książę pokonuje wroga.

Wszyscy radośnie świętują zwycięstwo. Lalki tańczą. Światło świec staje się jeśniejsze, choinka ożywa. Złe myszy zostały pokonane! Klara i Dziadek do orzechów – książę są szczęśliwi – zdobyli królestwo marzeń.

Ale to wszystko tylko sen… Minęła noc sylwestrowa i razem z nią odeszły cudowne marzenia. Klara, która poczuła oddech cudownego marzenia, siedzi w domu, przy choince, a na jej kolanach leży Dziadek do orzechów.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • CKK Jordanki, Aleja Solidarności 3, Toruń

Facebook